Kultúrák kavalkádja szőnyegbe szőve | Atelier Kairos

Kultúrák kavalkádja szőnyegbe szőve | Atelier Kairos

A művészet és a formatervezés kiapadhatatlan forrása a folklór, amely varázsát izgalmasan képviselik olykor modern alkotások is. Hasonlóan bohém, mégis múltjában gazdag kollekció köszöntött be az idei Romanian Design Weeken – a román Atelier Kairos kollaborációja egy rendhagyó, stílusos és kulturálisan is jelentős varázsszőnyeget foglal magába. Nézzük, mit is jelent ez pontosan!


Az Atelier Kairos az első márka Romániában, ahol a tradíció a kortárs designnal egyesül: szőnyegeiket a hagyományos tibeti technikákkal készítik természetes anyagok felhasználásával, miközben az eredmény tökéletesen passzol a kortárs enteriőrökbe is. A márka missziója, hogy a gépi termékek által uralt világban fontos szerepet kapjon a hagyományos készségek megőrzése, hiszen minden kézzel készített szőnyegben van valami, amivel egy gép soha nem rendelkezhet: a lélek. Kollekcióikban többször együtt dolgoznak más alkotókkal is, ezúttal egy bolgár gyökerekkel rendelkező, de jelenleg Romániában élő designerrel működtek együtt. Eliza Yokina bolgár művész az egyik legősibb, még ma is ünnepelt pogány tradícióhoz nyúlt vissza, ami joggal érdemli meg a kiemelt figyelmet.

Színes maszkok, szörnyszerű alakok és tánclépések – a Kukeri az egyik leglátványosabb tél– és szelleműző hagyomány a régióban, amit napjainkban is nagy figyelem kísér. Gonoszűző jellegéből fakadóan ilyenkor a férfiak jellemzően kecskéből és bárányból készített jelmezbe bújnak, álarcot vesznek és hatalmas kolompokkal varázsolják el a telet, amit olykor sajátos táncaikkal tetéznek. A jelmezeket, a maszkokat és a táncmozdulatokat az erő és a spirituális világhoz való kapcsolódás kifejezéseiként értelmezik. A tánc célja, hogy elűzze a gonosz szellemeket, termékenységet, boldogságot hozzon, illetve utat is egyengessen a tavasz beköszöntéhez. A Kukeri 2015 óta az UNESCO szellemi kulturális örökségévé nyilvánított fesztiválnak minősül.

Ahogyan önmagában a hagyomány, úgy a tervezett szőnyeg is megannyi metaforát tartalmaz. Vizuálisan a maszkok színvilága köszön vissza, a formák a jelmezek sokszínűségét idézik, a rétegezés pedig a generációk közötti hídként is értelmezhető. De a szőnyeg többet is üzen: felhívja a figyelmet, hogy fontos kapcsolatba lépni a gyökereinkkel, és teljes mértékben megélni napjainkat – továbbá úrrá lenni a sötétségen és világosságra váltani azt.


Atelier Kairos | Web | Facebook | Instagram

Kukeriről készült kép: Aron Klein

Forrás: igloo, BTA