Gondoskodó építészet | Szlovákia elfeledett fürdői

Gondoskodó építészet | Szlovákia elfeledett fürdői

A szocializmus éveiben népszerű gyógy- és termálfürdők mára teljesen átalakultak, vagy talán el is tűntek. Szlovákia elfeledett fürdőinek eredt nyomába egy fotós és egy építész, hogy megmutassák, az épített örökség megérdemli a gondoskodást.

Andrea Kalinová fotós és Martin Zaiček építész évek óta foglalkoznak a II. világháború után megmaradt szlovákiai építmények felkutatásával. Az Elhagyatott (re)kreáció – eredeti nevén Opustená (re)kreácia – névre keresztelt művészeti csoportjukat 2011-ben alapították az egyik leghíresebb szlovák fürdővárosban, Trencsénteplicén (Trenčianske Teplice). A Szlovákia észak-keleti részében fekvő kisváros a modernista építészet számos csodáját rejti, bár erről általában kevés szó esik: a gyógyulni és pihenni vágyó utazók leginkább klimatikus gyógyfürdője miatt keresik fel a települést.

Hogy ez ne így legyen – és a modernista építészet szerelmeseinek is kedvezzenek –, a csapat készített egy kiadványt, amelyben a két világháború közötti, illetve a késő modern építészeti látványosságokat gyűjtötték össze. A 2016-ban megjelent kalauzban többek között a legendás, kültéri medencéiről híres Zelená Žaba (jelentése: „zöld béka”) termálfürdő, a Sina török fürdő és a Machnáč gyógyintézet történetéről is olvashatunk.

A gyógyintézettel kapcsolatuk ezután sem szűnt meg, sőt, később ez a kutatás önálló projektté nőtte ki magát és 2018-ban megszületett az OFF SEASON kiadvány és a hozzá tartozó dokumentumfilm. Az 1932-ben épült, mára már használaton kívüli  gyógyintézetről – az általunk sokat emlegetett – Čierne diery is tudósított akkoriban: a korszak egyik legjelentősebb és leginkább veszélyeztetett épületének állapota már akkor kritikusnak számított. Az egykor szebb napokat látott szanatóriumot az 1929-es tervpályázaton győztes prágai építész, Jaromír Krejcar tervezte, aki a funkcionalizmus elvei mentén álmodta meg a T-alaprajzú, hatalmas óceánjáró hatását keltő épületet. A keleti homlokzat négyszögletű erkélyeinek kiképzése a dessaui Bauhaus épületét juttathatja eszünkbe, a tetőteraszon kiépített napozóterasz pedig a Le Corbusier által tervezett épületekről lehet ismerős.

Legutóbbi projektjükben Andrea és Martin a trencsénteplici szanatórium történetéből inspirálódva több más szlovákiai fürdővárost is felkerestek: az öt éven keresztül tartó kutatómunka részeként többek között olyan egykori üdülőközpontokat látogattak meg, mint Bártfa (Bardejov), Pöstyén (Piešťany), Csorbató (Štrbské Pleso), Borosznó (Brusno) vagy Bajmóc (Bojnice). Az állami gyógyfürdő-rendszer részét képező – főképp az 1960-as és 1970-es években épült – épületek történetét kutatva állapotfelméréseket is végeztek, illetve annak is utánajártak, milyen volt az adott komplexum társadalmi megítélése az építés és a működés éveiben.

A kitartó feltárás eredményeként született meg a Gondoskodó építészet (Architektúra starostlivosti) című könyv, amelyből nemcsak a konkrét gyógyfürdő épületek ismerhetők meg, hanem a tanulmányokat olvasva fény derül arra is, hogyan és miért válhattak fontossá a szlovákiai fürdőhelyek, illetve a kapitalizmus és a rehabilitációs intézmények kapcsolatáról is olvashatunk a kiadvány hasábjain.

A több mint háromszáz oldalas, szlovák nyelvű könyv minisztériumi és alapítványi támogatással, továbbá sikeres közösségi finanszírozási kampánynak köszönhetően ölthetett végleges formát, s ma már kereskedelmi forgalomban is kapható.


Gondoskodó építészet – Szlovák fürdők a 20. század második felében

Szerző: Jarmila Bencová, Zuzana Jakalová,
Ivana Rumanová, Martin Zaiček

Fotók: Andrea Kalinová, Peter Kuzmin

Szövegszerkesztő: Petra Hlaváčková

Anyaggyűjtés, oral history: Barbora Németh

Kiadványtervezés és –szerkesztés: Magdaléna Scheryová, studio onaonaona

Elhagyatott (re)kreáció | Web | Facebook | Instagram

továbbiak
HIGHLIGHTS | Nyári táborok
branding

HIGHLIGHTS | Nyári táborok

Tarka sporttáskák, bőröndök töltik meg az autóbusz csomagtartóját. A sofőr még egy utolsó hátizsákot igyekszik beszuszakolni a csomagrengetegbe. Egy puszi, egy ölelés, és a „vigyázz magadra” után indulhat is a nagy kaland. Autópályákon, ismeretlen városok, falvak útjain robogunk, mígnem megérkezünk a földi paradicsomba. Legyen az erdő mélyén szunnyadó táborhely vagy
Világító konstellációk | Bomma
design

Világító konstellációk | Bomma

Asztrológiát idéző esztétika és könnyedség: a cseh Bomma márka új dimenzióba emeli a világítástechnikát. A 2012 óta működő Bomma lámpamanufaktúra termékeire jellemző a tradicionális üvegkészítés és az innovatív technológiák ötvözése. Minden egyes Bomma-tárgy figyelemre méltó formavilággal, megmunkálással és minőséggel rendelkezik; a világítótestek egyedülálló elemként is látványosak, de csoportosítva még erőteljesebb
Közösségi iroda extrákkal | Nomád Coworking & Design Shop
east

Közösségi iroda extrákkal | Nomád Coworking & Design Shop

Saját irodát szerettek volna, de végül másoknak hoztak létre egyet. Varró Anna és Gyana Dániel Balatonfüred történelmi városrészének egyik épületében alakítottak át egy helyiséget inspiráló közösségi térré, irodává és designbolttá Nomád Coworking név alatt. Budapesten egyre több és jobbnál jobb közösségi irodát tudunk kipróbálni, de a balatoni régióban eddig hiányzott