Red Dot díjas a magyar Anaptár

Farkas Anna grafikus különleges  Anaptárja elnyerte a világ egyik legrangosabb dizájnelismerését, a Red Dot díjat kommunikációs dizájn kategóriában. A Red Dot a kiemelkedő dizájn védjegye, amelyet világszerte elismernek. A versenyen évente változó szakértő zsűri válogat három fő kategóriában.

Az Anaptár egy egyedülálló, informatív plakátnaptár, amely szépsége mellett új felfedezésekre csábít. Ez a naptár jóval több mint egy hagyományosan használható kalendárium. A napok felsorolásán túl további információt is hordoz, a Nap és a Hold adatainak újfajta grafikai megjelenítésével megmutatja ezen égitestek mozgását az égbolton, s a radiális elrendezésnek köszönhetően a felhasznált hatalmas adatmennyiséget egy vizuálisan látványos, komplex, ugyanakkor bárki számára könnyen értelmezhető rendszerbe foglalja.

Korábban is készültek már körkörös elrendezésű naptárak, de az ilyen módon még soha meg nem jelenített adatvizualizációs módszer szó szerint szemmel láthatóvá teszi a csillagászati összefüggéseket. A Hold keringési pályájának paraméterei és a naptáradatok rendkívüli precizitást igényelő infografikai leképezése, valamint az egyedi grafikai és tipográfiai megoldások izgalmas vizuális élményt nyújtanak a részletekbe bele nem merülő szemlélő számára is.

Farkas Anna tervezőgrafikus 1999-ben alapított saját markát  Anagraphic néven. Többek között készített már formabontó adaptációt Goethe Színtan című művéből, de ugyanúgy nevéhez köthető az alapok kidolgozása a Zeneakadémia nemrég megújult arculatának esetén. Utóbbit szintén Red Dot díjjal jutalmazták 2014-ben. A Starry Light lámpát és a hozzá kapcsolódó grafikai megjelenéseket Batisz Miklós belsőépítésszel közösen tervezte. Az első Anaptárt 2009-ben mutatta be, azóta minden évben új kiadással jelentkezik.


Fotó: Anagraphic / Red Dot