THE MET

A Metropolitan Művészeti Múzeum a világ legnagyobb enciklopédikus művészeti múzeuma. 1870-ben alapították, több mint kétmillió műalkotás van felhalmozva egy fedél alá az őskortól kezdve egészen napjainkig a világ minden tájáról. Idén márciusban a múzeum nagy változásra készül. Új arculattal és új logóval lép 2016 tavaszába, de már most sok kritika éri a terveket.

THE MET, röviden ez a szlogen/logó az, amelyre lecserélik a 45 éve változatlan múzeumi emblémát. Talán ez az egyik oka annak, hogy egyes kritikusok úgy érzik, nem méltó egy ekkora múltú múzeumhoz egy ilyen „nem átgondolt” terv. Persze, a sajtó egész egyszerűen a hagyományok figyelmen kívül hagyásával indokolja negatív kritikát, a logó mégis lényegretörő és átgondolt.

Olyannyira átgondolt, hogy az új megjelenést több mint két és fél éves tervezési folyamat előzte meg, melyet a brit Wolff Olins ügynökség végzett. A kétsoros szóvédjegy THE MET betűtípusát Gareth Hague, a szakma méltán elismert művésze tervezte.

A jelenlegi „M” logó, amely 1971 óta változatlan formában konzerválta a múzeum arculatát, Luca Pacioli matematikus-szerzetes alkotása, mely az 1509-ben megjelent könyvében található. A De divina proportione, azaz „Az isteni arány” az arányok és az aranymetszés szabályait magyarázó könyv, melyet Leonardo da Vinci illusztrációi színesítenek és a Vitruvius-tanulmányára épül. A könyv egyik fejezete magával a betűtervezéssel foglalkozik és köztük ott van az a bizonyos „M” betű, mely a Metropolitan Múzeum emblémájává vált. Ezek után talán már érthetőbb, ha a kritikusok neheztelnek egy ilyen nagy múlttal rendelkező logó megváltoztatása miatt.

„Mindazonáltal Luca Pacioli „M” betűje csak a múzeum kezdőbetűjére utal és ez önmagában kevés” − magyarázta Thomas P. Campbell, a múzeum igazgatója. A jelnlegi M logó nem eléggé rugalmas, és a jelenlegi változó igényeknek nem, vagy csak nagyon kis mértékben felel meg. „A piros szóvédjegy viszont egyszerű, elegáns, természetes, miközben emlékezetes is” − fogalmazott Campbell, aki 2009 óta a múzeum igazgatója. Cynthia Kerek, a MET marketingigazgatója szerint az új logó a múzeum új szóvédjegyét testesíti meg, egyúttal „kapcsolat a múlttal és a jelennel”.

Amellett, hogy sok kritikus hang is született a logóval kapcsolatban, a 21. században egy múzeumnak figyelnie kell a márkaépítésre is. A márka sokkal több, mint pusztán egy logó. A Metropolitan Múzeum ennek érdekében még egy holisztikus logót is „felad” egy elismert, független identitásért.