V4PLUS I Kedvenc lengyel márkáink vol.2

V4PLUS I Kedvenc lengyel márkáink vol.2

Azért szeretjük ezt a rovatot, mert rádöbbenünk arra, milyen sokszínűek is közeli szomszédaink. Most épp a lengyelek, akiknél egyszerre van jelen a kézművesség hagyománya és az új technológiák alkalmazása – sokszor egy terméken belül is, akár. Izgalmas utazás a 3D nyomtatott miniatűr üvegháztól a Mickey Egér fotelig.

uauproject

A varsói székhelyű uauproject valamennyi terméke PLA-ból, vagyis bioműanyagból készül, 3D nyomtatással. A technológiából kifolyólag tulajdonképpen zero waste módban működnek, a termékeket megrendelésre készítik, s több mint 100 féle színárnyalat közül választhatunk. Justyna Fałdzińska és Miłosz Dąbrowski szeretnék bebizonyítani, hogy a 3D nyomtatás technológiájának segítségével olyan ízléses és hasznos tárgyak készíthetők, melyek bármelyik háztartásban megállják a helyüket. Kicsit olyan érzésünk is van, mintha az olasz Memphis csoport ébredt volna Csipkerózsika-álmából! S hogy mi mindent találunk a webshopban? Különféle méretű és formájú lámpákat, vázákat, gyertyatartókat, amelyek garantáltan feldobják még a legunalmasabb lakásbelsőt is. A mi személyes kedvenceink a GROWW névre keresztelt miniatűr üvegházak. Igazi ’must have’ darab mind!

Kwietnik

Virágtartó, ezt jelenti a Kwietnik. Mindannyian emlékszünk még azokra a fém szerkezetekre, térelválasztókra és állványokra, amelyek benépesítették a panellakásokat, és az óriás pálmás poszter tapéta mellett egy kis oázist varázsoltak a mindennapjainkba. Aki tudja, miről beszélünk, annak bizonyára a Kwietnik virágtartói is tetszeni fognak. Na, persze a mai lakásokban teljesen másképp hatnak ezek a régről ismert tárgyak: a „kevesebb több” elvét követve bármelyik minimál enteriőrben megállnák a helyüket. A kínálatban fali újságtartókat és beton kaspókat is találunk, sőt egy különleges kiegészítőn is megakad a szemünk: az INGA MOON és az INGA SUN fém tartókba kokedamákat helyezhetünk. Szóval, ha például szeretitek a hazai Petite Planet Kokedama növénykéit, de bajban vagytok, hogy mibe helyezzétek, akkor nézzetek körül a Kwietnik virtuális boltjában! Külön felhívnánk a figyelmet a termékek fan

Phormy

A Phormy bútormárkát Max Kobiela építész-designer alapította. Mindezidáig nem került a látóterünkbe, de amint felfedeztük, olyan érzésünk támadt, mintha egy világmárkával lenne dolgunk: minőségi alapanyagok, letisztult design, profi honlap – nem csoda, hogy számos nemzetközi díjat is bezsebeltek már az évek során. Az egyik ilyen például a Diamond of Design elismerés volt, amelyet a PUFFY bútordarabbal érdemeltek ki: a fém lábakra állított puha kárpitfelületen kényelmesen pihentethetjük a lábainkat, használhatjuk egyszerű ülőkeként nappaliban, előszobában. Míg a puffról egy nehéz, zömök bútordarab jelenik meg lelki szemeink előtt, ezzel szemben a Phormy olyan darabot alkotott, amely a könnyedség és az elegancia érzetét kelti. Tálalószekrényeik közül a japán hatású UMAMI lopta be magát leginkább a szívünkbe. Lerakóasztal, tükör és íróasztal is akad náluk, sőt a házi kedvencek stílusos fekhelyére is gondoltak: kifejezetten macskáknak készült a vidám CATBOX darab, bükkfából. De amitől aztán tényleg megállt az eszünk, az a Disney számára tervezett limitált kollekció: avagy ilyen lenne Mickey Egér, Woody, Hulk és Chewbacca, ha bútordarab volna. Wow! Az ülőalkalmatosságokat a The Walt Disney Company irodaházak fogadóterébe érkezők csodálhatják meg.

MK STUDIO

Az MK STUDIO kicsit kakukktojás ebben a válogatásban, mert bár a márka alapítója lengyel, a brand maga évek óta Dániában működik. Magdalena Kałużna designer és séf párja, Mihal a gasztronómia és a művészet szerelmeseiként közösen alkotják meg egyedi kerámia tárgyaikat. Poznanban találkoztak, ma már Koppenhága belvárosában készítik színes, vidám csészéiket, tálkáikat egy kis műhelyben, ahol mi magunk is szemtanúi lehetünk a tervezés és készítés folyamatainak, hiszen a boltot és a kerámia stúdiót mindössze egy üvegfal választja el egymástól. A design és a konyhaművészet szerencsés együttállásából kettejük keze alatt nemcsak saját kollekciók, de együttműködések is születtek: ilyen volt például az a barista világbajnokság 2016-ban, amelyre Magdalena tervezte meg a győztes csészét, s melynek kapcsán a tervező egyedi kerámiái a The Coffee Collective koppenhágai boltjába is bekerültek. Sőt, az egyik legmenőbb svéd kávépörkölő, a Koppi is rendelt már tőle készletet. A csészék, tányérok, tejkiöntők formavilága a végletekig letisztult: a márványos, „fröcskölt” felület teszi igazán egyedivé ezeket a tárgyakat. Ha nem vinne bennünket az utunk Koppenhága felé, akkor sem kell aggódnunk: a webshopban nyugodt szívvel csemegézhetünk a szebbnél szebb kerámiákból.

Nioska

Ha hamisítatlan lengyel illusztrációra vágynánk, nézzünk körül a Nioska háza táján. A színes, játékos grafikák alkotója, a márka alapítója Katarzyna Bogucka, mellette dolgozik férje, aki leginkább a márkát érintő művészeti projektek menedzseléséért felel. Azon túl, hogy saját kollekciójukat értékesítik, Katarzyna az egyik legnépszerűbb illusztrátor Lengyelországban: számos magazinban, könyvben, időszakos kiadványban találkozhatunk a rajzaival. Tapéták és lakástextilek tervezésével is foglalkoznak. És ez még nem minden! Számos köztéren is találkozhatunk a designer grafikáival, így például, ha Lódzban járunk, a Fabryczna állomáson mindenképp nézzünk körül: itt láthatjuk Beata Szczecińskával közösen készített faliképét. Valami hasonlót mi is el tudnánk képzelni a budapesti metró vonalán!


Hetente jelentkező sorozatunkban olyan cseh, szlovák és lengyel márkákat, design szpotokat mutatunk be, akiket érdemesnek tartunk arra, hogy felkerüljenek mentális design térképünkre. Kedvcsináló guide azoknak, akik a szokásos turisztikai látványosságokon túl másra is kíváncsiak.