A jövő művészete - Interjú Weiler Péterrel | NFT DEB

A jövő művészete - Interjú Weiler Péterrel | NFT DEB

Izgalmas kulturális esemény rázta fel Debrecent. A város adott otthont Európa első generatív művek létrehozását célzó hackathonjának. Az ötletversenyre érkező mérnökök, kutatók és művészek a klímaváltozás egyik égető problémájára keresték a választ. A program során hét csapat mérette meg tudását olyan vezetőkkel az élűkön, mint BarabasiLab, Nikita Freeboid, Navratil Judit, vagy éppen Weiler Péter. Ismerjük meg most közelebbről az általa vezetett projektet! Interjú Weiler Péter képzőművésszel az NFT DEB Generative Dimensions generatív hackathon és konferencia kapcsán.


A csapat összetételét nagyrészt a véletlen alakította. Dubaj, Berlin, San Francisco, Ontario és New York tengelyén álltak össze a technológia és crypto területéről érkezett szakemberek. „Egészen elképesztő, hogy egy magyar pályázat ilyen távoli helyekre is eljut“ – mesélte Péter, aki egy volt csoporttársát is meginvitálta a csapatba, akit még a New York-i School of Visual Arts-on ismert meg, és akinek a hangvizualizáció a szakterülete.

A hackathon fő témája a madármigrációs válság volt. A projektben az volt a legizgalmasabb, hogy minden csapat egy pontból indult el, de teljesen más eredményre jutott. A művészeti értelmezése a problémának hatalmas szabadságot adott, továbbá az alkalmazott technológiák használata, illetve a látásmód is teljesen egyedi irányba mozdította el a csapatokat.

„A mi célunk az volt, hogy a létrejött alkotások legyenek annyira érdekesek, hogy a befogadó többet akarjon megtudni róluk. Kvázi a portált építettük meg a témához, és ha azon valaki „belép”, akkor már el tud merülni annak a környezetvédelmi és ökológiai aspektusaiban. Rávezetjük a nézőt, hogy milyen mély és gazdag a téma, ráadásul a Hortobágy révén személyes az ország érintettsége a darvak vonulásában, és annak negatív változásában.“

A szürreálisnak ható generatív rajzológépet Weiler Péter korábban már több performansza során is használta. Azonban az ötlet most érett be igazán, hiszen tökéletes volt a technika és a téma is. „Lejátszottuk a gépnek a darvak hangját, és ilyen izgalmas, megismételhetetlenül egyedi vonalrajzokat, generatív alkotásokat kaptunk eredményül.“

„Négy éve egy techno buliban jutott eszembe az ötlet, hogy de jó lenne az ott hallott hangokat, ütemeket valahogy lerajzolni. A megvalósításhoz kellett Ferencz Norbert barátom, akivel közösen találtuk ki, hogy egy nyolcvanas évekbeli diszkólámpa, flipper alkatrészek, tekercsek meg egy lemezjátszó összeépítésével ezt hogyan lehet megvalósítani. A gép a hangokat magas, közép és mély tartományra bontja, majd időben a megfelelő impulzusra a karokra rögzített tollak húznak egy vonalat. A papír mozgásától függően lesz a rajzolat még izgalmasabb, és minden esetben egyedi.“

A csapat másik fele Nayven Vignette vezetésével a darvak hangjait bontotta szoftveresen spektrumokra. Ezeket a képeket aztán a Max/Jitter folyamatvezérlés alkalmazásával tovább bontották színekre, gradiensekre és némi véletlenszerűséggel így új képek születtek.

„Amikor az első képeket megláttuk, egyszerre kiáltottunk fel, hogy ezek a Hortobágy tavai felett repülő madarak. Láttuk a víztükröt, a hullámokat és a levegőben a darvakat.“

A projekt eredményeként született videóban a Hortobágy vonuló darvainak hangján túl gyerekek hangját is hallhatjuk. A generatív eljárásokkal létrehozott izgalmasabbnál izgalmasabb képek alatt tizenegy indiai kisgyerek meséli el gondolatait a természetről.

„Amikor a rajzológép és a hangspektrum analízis képek megszülettek a darvakról készült felvételek alapján, az egyik csapattársunk, Hailey Gu dobta be az ötletet, hogy megpróbálhatnánk ugyanezt emberi hangokkal is. Konkrétan a jövő generációjának hangjaival. Egy másik csapattagunk, Trevor Dsouza indiai származású, és a rokonainak, barátainak a gyerekeit kérte meg, hogy mondjanak pár mondatot miért szeretik a madarakat és a természetet. Ezekből a kis sound bite-okból készültek aztán a gyönyörű rajzológépes anyagok“ – teszi hozzá Péter, aki izgalmasnak tartaná, ha a jövőben minél több nemzetiségű gyerekhangot összegyűjtenének és továbbfűznék a projekt ezen szálát.

„Egy hackathon rendkívül jövőbe mutató kollaborációs forma, amely most az NFT kapcsán a művészet és a technológia találkozásával még izgalmasabb“ – tartja Péter, akinek ez volt az első hackathon élménye.

„A közösség ereje és az egymástól való tanulás vágya kontinentális távolságokat leküzdve épít alkotó csapatokat. Az idő rövidsége összekovácsol és munkára ösztönöz mindenkit. A világ ilyen szempontból is nagyon megváltozott, a zoom-os kommunikáció része lett az életünknek. Senkinek nem okoz nehézséget, hogy távmunkában is a maximumot hozza ki magából. Az NFT világ pedig éppen ezért elképesztő, mert határok nélküli. Továbbá ötvözi a művészetet a technológiával, (képzőművészként) egy platformon alkotunk programozókkal. Mi ez, ha nem a jövő művészete?“

Csoporttagok: Joel Angeles, Trevor Dsouza, Hailey Gu, Alex Gaber, Nayven Vignette, Charles Xavier és Weiler Péter

NFT DEB Generative Dimensions | Web | Facebook | Instagram

továbbiak
Már az egészen közeli jövő részei lehetnek a repülő autók
design

Már az egészen közeli jövő részei lehetnek a repülő autók

Ha a Vissza a jövőbe, vagy a Szárnyas fejvadász című filmekből indulunk ki, akkor egy ideje már természetesnek kellene lennie, hogy repülő járművekkel tesszük meg a legkisebb távokat is. Nos, úgy tűnik, hogy a forgatókönyvírók jóslataival szemben ez egyelőre nem valósult meg, azonban a Renault új koncepciójából kiindulva talán már
Pozitívan hathat a munkaerőpiacra is, ha a zöld megoldások felé nyitunk | Interjú Dr. Czakó Veronikával
business

Pozitívan hathat a munkaerőpiacra is, ha a zöld megoldások felé nyitunk | Interjú Dr. Czakó Veronikával

A tiszta energia technológiák, köztük a megújuló energiaforrások és a digitalizáció párhuzamos térnyerésével az eddig ismert munkakörök fokozatosan átalakulnak. Hogyan hat ez a gazdaságra, és mit tehetünk azért, hogy több nőt foglalkoztasson az energiaipar? Dr. Czakó Veronikát, a Közös Kutatóközpont (JRC: Joint Research Centre) gazdasági-társadalmi elemzőjét, az Európai Bizottság házon
Ukrán étrendkiegészítő márka arculatát gondolta újra az Orchidea Agency
east

Ukrán étrendkiegészítő márka arculatát gondolta újra az Orchidea Agency

Egy étrendkiegészítő-termékcsalád létrehozásánál elsődleges szempont a legjobb minőségű összetevők felhasználása. A csomagolásra azonban sokszor már kevesebb figyelem jut, pedig egy ütős arculat megalkotása nemcsak az eladások számát, de az adott brand népszerűségét is növelheti. Így történt ez az ukrán Perla Helsa elnevezésű, étrendkiegészítőket forgalmazó márka esetében is, akik az Orchidea