Egy MOME-s fiú, aki elhozza nekünk Szlovákia monumentális kerámiáit

Egy MOME-s fiú, aki elhozza nekünk Szlovákia monumentális kerámiáit

LEN HLINA, vagyis „Csak agyag” címmel indított Instagram-fiókot a felvidéki Zagiba Mátyás, hogy népszerűsítse a méltánytalanul elfeledett épületdíszítő kerámiákat.


Zagiba Mátyás, a MOME másodéves kerámia szakos hallgatója az alig nyolcszáz lelket számláló szlovákiai Jólész (Jovice) településről érkezett Budapestre. Idén márciusban, a pandémia ideje alatt kezdett el szisztematikusan foglalkozni a különféle közintézmények homlokzatán vagy belső terében megmaradt monumentális kerámia alkotások feldolgozásával. Hogy ne csak a fióknak dolgozzon, elindította a LEN HLINA („Csak agyag”) névre keresztelt Instagram-oldalt, ezzel is népszerűsítve ezt a méltánytalanul figyelmen kívül hagyott műfajt. Az épületdíszítő kerámiák ugyanis legalább annyira hányattatott sorsúak északi szomszédainknál, mint nálunk, Magyarországon. Hogy miért?

Műfaji sajátosságainak köszönhetően a monumentális kerámia egyszerre több területet is lefed: építészet, képzőművészet és iparművészet egyszerre találkozik ezekben a munkákban. Építészet, mert az épület szerves részeként jelenik meg (külső homlokzaton, belső terek falán), képzőművészet, mert egy (vagy több) művész üzenetét közvetíti, és iparművészet, hiszen rendhagyó alapanyagot, a kerámiát hívja segítségül a közölni kívánt üzenet átadásához. Ez a műfaji sokszínűség – ahol a felsoroltakon túl a szobrászatot és az urbanisztikát is említhetnénk – egyúttal az épületdíszítő kerámia veszte is: több műfajba is tartozik, de valójában sehová sem. Holott (ideális esetben) az efféle alkotások nagyobb nézőközönséget vonzanak, magukat a városlakókat szólítják meg, mint azok a képzőművészeti „társaik”, akik a múzeumok falai között várják a látogatókat. Az utca embere azonban legtöbbször aligha tudatosítja magában ezeknek a monumentális alkotásoknak a jelenlétét – legfeljebb a könnyebb tájékozódás végett jegyezzük meg a díszes, színes falfelületeket, de alkotójukról, a készítés körülményeiről már jóval kevesebbet tudunk.

A LEN HLINA oldal létrehozásával Mátyás éppen ezen szeretne változtatni: megmutatni ennek a műfajnak a szépségét és értékét, amíg lehet. Hiszen a legtöbb esetben – éppen a téma feldolgozatlansága, a kanonizáció hiánya miatt – ezeket az alkotásokat az épület átépítésekor lebontják, megsemmisítik, és legfeljebb archív felvételek formájában marad fenn egy-egy ilyen munka.

Az oldal 2021 márciusában indult, s elsősorban a normalizáció időszakában, vagyis 1969 és 1989 között készült épületdíszítő plasztikákat gyűjti össze. A monumentális kerámia már középiskolában felkeltette Mátyás figyelmét, elsőként Kassán és környékén járt nyitott szemmel. Rozsnyón az egykori posta épületének falán rajzolódott ki előtte Lýdia Čepková (született: Mészárosová) plasztikája, amelyen a művész szignója és a készítés időpontja is szerepelt.

Mészárosová Lýdia a prágai iparművészeti főiskolán tanult Otto Eckert műhelyében, s itt ismerkedett meg későbbi férjével, Milán Čepekkel – a diploma után mindketten a brezovai porcelángyárban dolgoztak egy rövid ideig, majd a hatvanas évek folyamán Kassára költöztek.

Rozsnyón egyébként több monumentális kerámiával is találkozhatunk: a vonatállomás homlokzatát Milán Čepek munkája díszíti, a házasságkötő terem falán pedig a rozsnyói születésű Szentpétery Ádám 1986-ban készült absztrakt geometrikus muráliája látható.

Mátyás egyik legizgalmasabb felfedezéseként tartja számon azt az esetet, amikor is a Čierne diery egyik Facebook bejegyzése alapján sikerült beazonosítania Pelsőcön, egy elhagyatott mezőn Imrich Vanek alkotását. Az 1978-ban készült, mára eléggé leromlott állapotú kompozíció szétszórt darabjait a Szlovák Design Múzeumnak ajándékozta, hogy ezzel is mentse a menthetőt.

Szignó és évszám hiányában a kutatást a művészek monográfiáinál vagy a különféle levéltárakban kell kezdeni, hiszen jelen pillanatban sajnos nem tudunk olyan online adatbázisról, amely összegyűjtené az efféle épületdíszítő kerámiákat – a cseheknél a vetrelciavolavky.cz website foglalkozik köztéri műalkotásokkal, idehaza pedig a köztérkép.hu oldal jelenthet segítséget a téma iránt érdeklődőknek, lévén, hogy ott az egykori történelmi Magyarország területéről is találunk néhány példát, pár kassai Imrich Vanek-munka itt is megtalálható. A monográfiák azonban nem minden esetben nyújtanak segítséget, mert bár Imrich Vanek, id. Miloš Balgavý, vagy a révkomáromi születésű Juraj Marth és társaik elismert művésznek számítanak, inkább autonóm munkásságuk került feldolgozásra, a monumentális kerámiákról kevesebb szó esik.

Mátyás elsőként a kelet-szlovákiai régió feltérképezését tűzte ki célul, de később, amennyiben feladatai engedik, egész Szlovákia területére kiterjesztené a kutatást, illetve az is felvetődött benne, hogy akár szakdolgozat formájában is feldolgozná a témát, megszólaltatva a még élő művészeket.

LEN HLINA | Instagram
Zagiba Mátyás | Instagram

továbbiak
Természet és technológia olvad össze a Burberry új installációjában
design

Természet és technológia olvad össze a Burberry új installációjában

Bár azt gondolhatnánk, hogy a nagy luxusmárkák folyton nyeregben érezhetik magukat, hiszen hosszú évtizedes hagyományokkal rendelkeznek, azonban nekik is folyamatosan jelentkezniük kell valamilyen a divaton túlmutató, művészeti koncepciókat egyesítő ötlettel ahhoz, hogy a divatvilág továbbra is kíváncsi legyen rájuk. A Burberry ezúttal a The Imagined Landscapes Jeju névre keresztelt, dél-koreai
A magyar tehetségek iránt Dubajban is nagy volt az érdeklődés
design

A magyar tehetségek iránt Dubajban is nagy volt az érdeklődés

Kreatív héttel és az Expo 2020 Magyarország által megvalósított Magyar Pavilonnal hívta fel a figyelmet Dubajban a Magyar Divat & Design Ügynökség a hazai kreatívipar tehetségeire. A Budapest Select Fashion Show-n hét magyar divattervező vonultatta fel kollekcióját, akik a nagy sikernek köszönhetően konkrét ajánlatokat is kaptak a bemutatókon résztvevő buyerektől. Hazánk
Spiritualitás és csapatmunka a Leo Bistro új koktéljai mögött
gasztronómia

Spiritualitás és csapatmunka a Leo Bistro új koktéljai mögött

Mindig kérdés, hogy miért is látogatunk meg egy adott vendéglátóhelyet, illetve miért térünk oda vissza akár sokadik alkalommal? Mi az, ami igazán képes lenyűgözni és magával ragadni a vendégeket? Az enteriőr és a design, a szerviz, vagy éppen az ízek és az illatok? Talán azzal járunk legközelebb az igazsághoz, ha