Ha tippelhetnék, akkor valószínűleg ezt a bejegyzést többen fogják olvasni, mint ahányan a kínai filmipar remekeit nézni szokták itthon, de ez a jövőben – látva Kínát – egyrészt nem biztos hogy így marad, másrészt engem érdekelne, hogy milyenek lehettek a kínai filmek a múltban és még jobban hogy milyenek lesznek a jövőben. Legalább ezen múzeum erejéig. Most nem fogunk filmekről, nagy kínai rendezőkről és dívákról értekezni mert igaziból jómagam egyet sem ismerek, ugyanakkor a múzeum kialakítása önmagában érdemes arra, hogy írjunk róla.
A terveket egy helyi iroda, a német Tilman Thürmer által alapított Coordination Asia készítette azzal a szándékkal, hogy a kínai film történetét, eszközeit és karaktereit modern környezetben mutassák be, összekapcsolják a múltat és a jelent a jövővel, valamint, hogy kapcsolódási lehetőséget alakítsanak ki a filmes szakma és az érdeklődők számára.
A múzeumban, ahogy mostanában ez mindenhol szokás, szinte mindenbe belefolyhatunk, kipróbálhatjuk régebbi filmek újraszinkronizálását egy igazi stúdióban, átsétálhatunk a Nanjing Road díszletein, végigsétálhatunk egy égőkből épített vörös szőnyegen melyet fotósok vakui szegélyeznek.
El tudnék képzelni egy ilyen múzeumot a magyar filmnek is. Addig is.
Képek: yatzer.com