Kantin #8 – Savanyúságok

Kantin #8 – Savanyúságok

Nyáron tobzódunk a roppanós zöldségekben, gyümölcsökben, amiből jó megőrizni az őszi, téli zimankós időszakra is. Ez nem pusztán konyhai időtöltés, hanem fontos feladat is – jól tudták ezt elődeink, akik számára a különböző savanyúságok a hideg időben való vitaminpótlást jelentették. Nézzük meg együtt, mi kerülhet a kantinok pultjából a rántott hús mellé!


Az ételek tartósítása egyidős az emberiséggel. Szinte a világ minden pontján találhatunk erjesztéssel készített, azaz fermentált ételeket. Őseink rájöttek, hogy ha megfelelő kémhatású közeget biztosítanak, az alapanyagokat sok időre el lehet tenni, ami hasznosnak bizonyult a vándorló életforma, illetve éppen a változékony időjárás és a csak szezonálisan elérhető friss ételek esetében is. Fermentálni persze nemcsak zöldségeket lehet, hanem akár húst, halakat is (ide tartozik pl. a garum, egy erjesztett halszósz az ókori Rómából), de nálunk főleg a savanyúságok terjedtek el. Ez amiatt is történhetett, mert számtalan nehéz, köret plusz hús alapú ételünk van, amihez frissítően hat egy kis zöldség – ha már a nagy salátákat csak az egészségtudatosabbak választották.

Pár éve, a kovászolás reneszánszával párhuzamosan, az emberek savanyítani is elkezdtek otthon, de ez kicsit más, mint amit a büfék vagy a piacok standjaiból megszokhattunk. Háromféle erjesztés létezik ugyanis: tejsavas, ecetes és alkoholos. A tejsavasnál (azaz laktofermentálásnál) fertőtlenített, majd lezárt üvegben, csak só (és más fűszerek) hozzáadásával fermentáljuk az alapanyagot – itt a zöldség felületén lévő laktobacilusok kezdenek munkába, egyre alacsonyabb pH-jú közeget létrehozva.

Az így eltett ételek probiotikusak lesznek, azaz nagyon hasznosak a szervezetünknek, hiszen a bélrendszerben élő millió kis mikroorganizmust (mikrobiomot) táplálják, ami immunrendszerünk egyik alapköve. Ez azért is lényeges, mert a jó tejsavbaktériumok kiszorítják a rosszakat, ami a biztonságosabb fogyasztást is segíti (pl. a hajókutakon így próbálták elkerülni a romlott ételek miatti skorbutot). Így készül pl. a vecsési savanyú káposzta. Ezen a környéken már a XVIII. században is foglalkoztak káposztatermesztéssel, a savanyítása pedig kapóra jött az egyre elvárosiasodó környezetben. A feldarabolt káposztaleveleket vagy cikkelyeket besózzák, lesúlyozva állni hagyják, az így kipréselt lével pedig összekeverik és hetekig állni hagyják. (Hasonló a folyamat egyébként a koreai kimchivel is.)

Kicsit más történik a kovászos uborka esetében, amit megannyi kert vagy erkély asztalán láthatunk nyaranta. A hagyományos receptnél kenyeret vagy krumplit adnak az uborkához és a vízhez, de nem zárják le, csak gyengén lefedik egy tányérral – ez egy gyorssavanyítási módszer, ahol az edényben, uborkán lévő organizmusok szaporodni kezdenek. Ez vegyes erjesztés, gyors végeredménnyel, míg a laktorfermentálás hónapokig tartó folyamat.

És hát, nem minden arany, ami fénylik. Amit a savanyúságosnál vagy a büfében vásárolunk, gyorssavanyítással, azaz ecet és cukor (rosszabb esetben tartósítószer) hozzáadásával készül. Ilyen a csalamádé, a gyöngyhagyma, a torma, a cékla – természetesen attól még az alapanyagként szolgáló összetevők nem lesznek egészségtelenek, sőt, de azért hatásukat tekintve a laktofermentált verziókkal nem vehetők egy kalap alá.

De valljuk be, azért így is jó visszatérni egy-egy adagért a pulthoz, csak tudd kiválasztani a kedvencedet!

Fotók: Sebestyén László

Forrás: Fermentor, Food&Wine, Kifőzöm, Magyarországom

A sorozat korábbi epizódjai:

Kantin #7 – Halételek
A nyári életérzéshez szervesen hozzátartozik a Balaton partján fogyasztott, előzőleg gondosan beirdalt, majd fűszeres, paprikás lisztben alaposan megforgatott, forró olajban kisütött hekk. Pedig a konyhánk jóval többet tartogat ennél – nézzük meg, hogy a Kantin pultjában milyen halas fogásokat talál…
Kantin #6 – Rakottasok
Ha a magyar konyhára gondolunk, egy dolgot biztosan állíthatunk: azt, hogy leleményes. Rengeteg olyan ételfajtánk, receptünk ismert, amely maradékmentésre szolgál és egy korábbi fogás utolsó morzsáit hasznosítja újra, kreatívan. Tarts hát velünk, mert újra belépünk kedvenc Kantinunk ajtaján, hogy me…
Kantin #5 – Raguk
Ebben a változékony időjárásban előfordul, hogy valami tartalmasabbat, laktatóbbat kívánunk, ami belülről is átmelegít minket. Valljuk be, a krémleves és a főzelék, amiről már írtunk, gyerekcipőben jár a magyar gasztronómia trónkövetelői mögött: színpadon a pörkölt és a tokány! Ha visszagondolunk a…
Kantin #4 – Rántott ételek
Néhány ételtől nagyobbat dobban a szívünk, és dacára minden egészségesebb étkezésre való törekvésnek, megengedő mosollyal gondolunk rájuk – vagy akár harapunk beléjük. Magyar konyha, így magyar büfé nincsen például rántott étel nélkül, ezért Kantin-sorozatunkból sem maradhatott ki. Eljött az ideje a…
Kantin #3 – Főzelékek
Van-e megosztóbb étel a magyar kantinok kínálatában, mint a különböző főzelékek? Ez a szinte hungarikumnak számító ételfajta sokakból hoz elő nosztalgikus érzéseket és emlékeket, míg másokat az undor fog el tőle – akárhogy is, a szendvicsek és a levesek után Kantin-sorozatunkban a helye! Nehéz tan…
Kantin #2 – Levesek
Miután elmajszoltunk néhány retró szendvicset, itt az ideje, hogy gondoljunk az ebédre is – márpedig magyar menü nem maradhat leves nélkül. Sorozatunk következő részében merőkanalat és mélytányért ragadunk, tarts velünk most is! A levesfélék gyakorlatilag a legrégibb főtt ételeink, ugyanis már azót…
Kantin #1 – Szendvicsek
A magazinon szeretjük megmutatni kulináris kultúránkat. Két évvel ezelőtt ikonikus magyar gasztro-termékeket prezentáltunk hónapról hónapra a Büfé-sorozatban, míg tavaly a különböző, rendhagyó ételélményeket ragadtuk meg fotók segítségével. 2023-ban új cikksorozatot indítunk, amiben feltárulnak a re…

továbbiak
A véletlen művészete: Ori Toor | #DIVE
design

A véletlen művészete: Ori Toor | #DIVE

Ori Toor zavarba ejtően sokszínű műveinek mindegyikében egy sajátos, egyedi világot hoz létre. Mottója szerint, soha se tervezz, mindig improvizálj! DIVE cikksorozatunk legújabb epizódjában ismét merülésre invitálunk, hogy megismerd egy igazi grafikai géniusz munkáját. Dive in! Ori Toor tel-avivi illusztrátor mottója egészen pontosan így hangzik: „soha ne készíts vázlatokat vagy
Itt mindennek története van | Loft Buro
design

Itt mindennek története van | Loft Buro

Vannak olyan belsőépítészeti megoldások, amelyek esetében néhány domináns műtárgy képes uralni az egész teret – az ukrán Loft Buro által tervezett loft lakásra ez hatványozottan igaz. A vibráló térben nem tudjuk eldönteni mi köti le jobban a figyelmünket: a Google Mapses puff, az űrhajós kutyák vagy a kétszáz éves lószobor – de
Ferryman’s kávé: nem csak ízélmény
design

Ferryman’s kávé: nem csak ízélmény

Csészében evező révész, bögrében fürdőző hal vagy leforrázott kakas modern, mégis retró hangulatban. Íme a Ferryman’s újhullámos kávé, aminek vizuális világát Molnár Péter arculatterve és Labrosse Dániel illusztrációi teszik még karakteresebbé. Molnár Péter eredetileg rajztanárként kezdte pályafutását, és nagyjából tizenöt éve merült el a tervezőgrafika világában. Ez idő alatt