Szándékosan csapódott a NASA űrszondája egy aszteroidába, hogy a történelem első éles bolygóvédelmi tesztjét hajtsák végre.
Katasztrófafilmekből is ismerős lehet a szituáció, hogy annak érdekében, hogy egy a Föld felé tartó aszteroida megsemmisítő pusztítással járó becsapódását megelőzzék, egy bátor csapat megpróbálja eltéríteni az objektumot, hogy az elkerüljön bennünket. Ez mindeddig sci-fi volt csak, senki sem tudta, hogy egyáltalán lehetséges-e megvalósítani.
Szeptember 27-én éjjel azonban a NASA elvégezte az első bolygóvédelmi tesztet élesben, és egyik űrszondáját szándékosan belevezette egy aszteroidába. A Double Asteroid Redirection Test (DART) nevű misszió célja az volt, hogy a becsapódással a 160 méter átmérőjű Dimorphos keringési idejét megnöveljék. Az apró hold a 780 méteres Didymos körül kering. A DART tíz hónapja indult a Földről, és a kilövés előtt egy kicsi teleszkópot is tettek rá, amely szeptember 11-én levált, hogy távolról figyelhesse majd a szonda útját, a becsapódást és annak utóéletét. A következményeket évekig követik majd, hogy hosszú távon is megbizonyosodjanak, milyen hatásai voltak az ütközésnek. A tervek szerint 2026-ban az Európai Űrügynökség is fellő egy eszközt, hogy ezeket közelről is tanulmányozzák.
Az ütközés éjjel 1:14-kor meg is történt, de kimenetele csak később derül ki, ugyanis a NASA akkor nyilvánítja sikeresnek a missziót, ha a beavatkozás következtében a Dimorphos tizenkét órás keringési idejét legalább 73 másodperccel megváltoztatják, de a becslések szerint akár tíz perccel is módosulhat a menetideje. Ám a szakértők szerint már az is óriási eredmény, hogy ilyen pontosan el tudtak találni az űrben egy aprócska célpontot. A DART utolsó pillanatait a NASA élő közvetítésén is meg lehet nézni.
Forrás: NASA
Nyitókép: NASA/Johns Hopkins APL