Dinamikus művészet és hagyományos farsangtemetés – téli úti célok Közép-Európában

Dinamikus művészet és hagyományos farsangtemetés – téli úti célok Közép-Európában

Síelnél vagy múzeumba mennél? Túráznál a hófödte tájon, vagy inkább egy egyedi designbolt melegében nézelődnél? Innál egy finom kávét, kipróbálnál új ételeket? Irány Krakkó, Szófia, Brassó vagy Szentendre – mindegyik városban számtalan lehetőség vár télen is, most pedig bemutatjuk, hogy melyik helyen hova érdemes elmenni!

Krakkó – a régi és a modern, a város és a természet találkozása

Krakkó, a második legnagyobb lengyel város az ország déli részén, a Visztula folyó partján fekszik. Történelme egészen a hetedik századig nyúlik vissza, 1596-ig itt volt a főváros, ám a kulturális és művészeti életben ma is központi szerepet tölt be, az Óvárost és a Wawel királyi kastélyt pedig 1978-ban az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították. Habár Krakkó az ország első számú turistacélpontja, a hideg hónapok során sokan inkább „Lengyelország téli fővárosa”, a közelben fekvő Zakopane felé veszik az irányt. Mielőtt azonban a hegyekbe mennénk és felcsatolnánk a sítalpat, érdemes Krakkóban is barangolni néhány napot – főleg egy 2020-as tanulmány fényében, amely szerint a város egyre több esetben minősül „zöld szigetnek” a környező szmogos területekhez képest.

Krakkóban télen sincs hiány kultúrából. A 2011 óta működő MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow) mindig izgalmas és aktuális kérdésekre reflektáló kortárs művészeti kiállításokkal várja a látogatókat, de az épület önmagában is figyelemre méltó. Fészerszerű tetővonalával harmonikusan illeszkedik a környezetéhez, modern stílusa és elrendezése pedig könnyed és fényes struktúrát eredményez. Szintén kihagyhatatlan a Cricoteka, amely a lengyel Tadeusz Kantor avantgárd művész munkásságát népszerűsíti. A Visztula partján található épület 2014-ben nyílt meg, a tervezők célja Kantor konvenciókkal szakító, dinamikus művészeti víziójának folytatása volt.

A lengyel designnak is érdemes figyelmet szentelni. A Kazimierz negyedben található az Ulica Józefa, a város „designsora”, többek között a krakkói Mapaya egyedi, kézzel és helyi manufaktúrákban készített ruhái és kiegészítői. A közelben van az IDEA FIX, az első krakkói concept store is, amely 2009-ben nyitotta meg kapuit, és kizárólag lengyel márkákat és termékeket – amelyek között vannak ruhák, ékszerek, kiegészítők, iparművészeti alkotások és kozmetikumok – árul. Ha pedig a híres lengyel plakátművészet egy-egy jobb darabját szeretnénk beszerezni, irány a Krakkói Posztergaléria!

Ismert ételek és italok újragondolva. Ha egy itthon kevésbé ismert, ám Lengyelországban népszerű téli italt próbálnánk ki, számos bár kínálatában megtaláljuk a forralt sört, amit forráspont előttig melegítenek lassan, majd fűszerekkel (pl. fahéj, szegfűszeg, gyömbér) ízesítenek. A lengyel konyha egyik tradicionális ételét, a pierogit a klasszikus ízesítés mellett ma már a séfek fantáziája alakítja. Ha nyitottak vagyunk az újabb ízvilágokra, akkor kipróbálhatunk különlegesebb fogásokat is, például a Pierogi MR Vincentnél, ahol a festő képei által ihletett enteriőrben ehetünk.

Télen is szép. Ha leesett a hó, az Óvárost körülölelő, varázslatos hangulatú Planty parkban tehetünk hosszú sétákat, de a Krakus- vagy a Kościuszko-halomhoz is elmehetünk, ahonnan magára a városra is le lehet tekinteni.


Szófia – a történelem és egy hegy árnyékában tündökölve

Bulgáriát – főleg a tengerpart nélküli országokból – legtöbbször nyáron, a Fekete-tenger strandjai vagy a 2019-ben Európai Kulturális Főváros posztot betöltő Plovdiv pezsgő mediterrán hangulatáért keressük fel. Pedig az ország nyugati felén fekvő, 1879 óta főváros Szófiát is érdemes meglátogatni, ugyanis különböző történelmi korok és kultúrák, építészeti stílusok és vallási hagyományok lenyűgöző olvasztótégelye. Mindez nem is csoda, hiszen területe közel tízezer éve lakott, és megjelenésén a Római, a Bizánci, az Ottomán, az Orosz és a Szovjet Birodalom is rajta hagyta a nyomát. Így amikor a városban járunk, egymáshoz nagyon közel találhatunk olyan helyeket, mint például a negyedik században épült Szent György-templom és az 1950-es évek szocialista stílusát képviselő Largo épületegyüttes.

Hegy a város szélén. Ami Szófiát télen is különösen vonzó célponttá teszi, az a város határában fekvő és a fő sétálóutca képét is jelentősen meghatározó, közel 2300 méter magas Vitosa-hegység. Ha a túrázást választjuk, felmászhatunk a népszerű Cserni Vrah csúcsra, megnézhetjük a (megfagyott) Bojana-vízesést vagy az Arany-hidak nevű, több mint két kilométer hosszú kőfolyót. Ha pedig inkább sportolnánk, irány az alekói sípálya, ahol kezdőktől a profikig mindenkinek adott a lehetőség a téli sportoknak hódolni (akár éjszaka is)! Természetesen meg is szállhatunk a hegyekben, például a Hotel and SPA Moreniben, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környékre.

Bolgár történelem különleges helyeken. Útban a Vitosa felé mindenképpen érdemes megállni a hegy lábánál található Nemzeti Történelmi Múzeumnál – amelyhez az 1979 óta az UNESCO-világörökség listáján szereplő Bojana-templom is közel van –, ahol a történelem előtti időktől a huszadik századig ismerhetjük meg a bolgár nép történelmét. Szintén ajánlatos felkeresni a Szocialista Művészet Múzeumát, ahol a kommunista időszak festményeinek boldog parasztjait és heroikus acélgyári munkásait tekinthetjük meg.

Kávétól a kitűzőig – helyek, ahol jó időt tölteni. Ha egy csésze finom kávéra vagy teára vágyunk, a Drekka nevű hely tökéletes választás lehet, ahonnan ráadásul egyedi tervezésű lapokat vagy füzeteket is magunkkal vihetünk. Ha reggeliznénk is valamit, a Fabrika Daga kínálata lehet jó napindító. Amennyiben helyi művészek és designerek alkotásaival szeretnénk találkozni, a Magazinche nevű helyet vagy a GIFTED kulturális központot keressük fel, amely egyszerre kiállítótér és üzlet. Mindkettőben találhatunk különleges darabokat a printektől a csokornyakkendőkig, a térképektől a kitűzőkig.

A helyi piacok és parkok is fontos részei a városnak. Autentikus piacozáshoz az úgynevezett Nők piacát (Zhenski Pazar) ajánljuk, ahol nem biztos, hogy az angol tudásunk elegendő lesz az alkudozáshoz, végül pedig a város központjához közeli parkok egyikében – például a Borisova gradina vagy a West parkban – is lehet sétálni egy jót a csípős téli levegőn.


Brassó – fehér hangulatok, fekete kövek

A történelmi Erdély délkeleti szélén, a Bukaresttől nagyjából százhatvan kilométerre északra fekvő Brassó évszázadokon át kulturális és gazdasági központ és igazi olvasztótégely volt, ahol ma is megannyi nyomát találjuk a hosszú időn keresztül tartó szász-magyar-román és református-katolikus-ortodox együttélésnek. A várost nemcsak a Cenk-hegység tetején magasodó, Hollywood-szerű Braşov feliratnak, hanem sajátos hangulatának köszönhetően sem fogjuk eltéveszteni.

Vannak városok, amelyekhez kifejezetten illik a téli atmoszféra. A misztikus hangulatot kölcsönző köd vagy a csöndes hóesés Brassónak is jól áll, úgyhogy már csak ezért is érdemes inkább a hideg hónapokban úti célnak választani. Ha a macskaköves utcákon bolyongva megéhezünk, miután megnéztük Európa harmadik legkeskenyebb utcáját és a híres Fekete templomot, betérhetünk a La Ceaun vagy az Ograda étterembe, ahol modern környezetben ehetünk hagyományos, helyi ételeket. Egy-egy kávéra vagy teára pedig ott a Tipografia vagy a NOLA kávézó.

A környéken is számos kisebb-nagyobb túralehetőség van. Meglátogathatjuk Brassó egykori városfalának bástyáit, Erdély egyik legnagyobb erődítményét, a barcarozsnyói várat, a Salamon-követ, vagy a valamivel messzebb fekvő, de látványos alsórákosi vulkánmélyedést. Ezekhez a programokhoz jó, ha megfelelő szállást is választunk, ahol feltöltődhetünk: az erdőhöz közel, egy domboldalon található a Casa Olandeza, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a Kárpátokra, de ha inkább a nyüzsgő belvároshoz közelebb maradnánk, akkor a Hotel Belfort modern és kényelmes szállása is ideális választás lehet.

A tél élvezete és búcsúztatása. Természetesen a téli sportokhoz sem kell messzire menni, hiszen a Brassótól délre, a Keresztény-havas lábánál elhelyezkedő Brassópojána Románia legnagyobb és legmodernebb síparadicsoma. Ha pedig a téli hónapok végén érkezünk, akkor érdemes megnézni a közeli Apáca falu farsangtemetését.

Illusztrációk: Kalászi Benjamin - Essence of Hungary

Continue reading in H&H issue no. 6!

ORDER HERE

továbbiak
„Jobbnak kell itthagynunk a Földet, mint ahogy mi kaptuk” | Interjú Paola Antonellivel
design

„Jobbnak kell itthagynunk a Földet, mint ahogy mi kaptuk” | Interjú Paola Antonellivel

Az olasz származású építésznek ugyan egy terve sem valósult meg, mégis erősebb vizionáriusnak bizonyult épületeket megálmodó pályatársainál: a MoMa vezető kurátora, kutatás-fejlesztési igazgatója olyan elemi, magától értetődő erővel nyúl bele a társadalmi, szociológiai kérdésekbe már egészen pályája eleje óta, hogy az általa érintett témákról mai napig heves szakmai diskurzus folyik.
Meghosszabbított határidővel várja a jelentkező a designereket a TDW
transylvanian design week

Meghosszabbított határidővel várja a jelentkező a designereket a TDW

A Csíki Székely Múzeum és Csíkszereda Városháza második alkalommal hirdet pályázatot dizájnerek számára a Transylvanian Design Week (TDW) keretében. Az alkotók meghosszabbított határidővel, 2025 január 27-ig bármilyen dizájnterületről jelentkezhetnek a www.transylvaniandesignweek.ro oldalon. A kuratórium által kiválasztott műveket a közönség a TDW Expón tekintheti meg 2025. március 20. és
Újrahasznosított Élettér: A fenntartható design legújabb hulláma
recycled design

Újrahasznosított Élettér: A fenntartható design legújabb hulláma

Idén decemberben a Hybridart Space galériában a fenntarthatóság és kreativitás páratlan összhangja varázsol el bennünket, mégpedig a „Recycled Design – Újrahasznosított Élettér” kiállítás keretein belül. A Hybridart Management pályázati kiírásának a célja, hogy felhívja arra a figyelmet, hogy már hazánkban is lehetőség van a fenntarthatóság jegyében kialakítani olyan életteret, ami nemcsak