Július 11-én kedden, párizsi lakásában hunyt el a 20. század egyik legjelentősebb írója, Milan Kundera.
A cseh író, drámaíró és költő hosszú betegeskedés után 94 évesen hunyt el Franciaországban, ahol az elmúlt ötven évben élt, miután politikai okok miatt elhagyta szülőhazáját. A lét elviselhetetlen könnyűségének szerzője számos irodalmi elismerésben részesült pályája során, melyek közül az egyik legjelentősebb a francia tiszteletrendek közé tartozó Légion d'honneur kitüntetés. Bár már jó ideje az irodalmi Nobel-díj várományosaként tartják számon, sajnálatos módon azt már nem kaphatta meg életében.
A regény fő céljának az igazság keresését tekintette, ugyanis hitt benne, hogy a 20. század széttöredezett világában a regény fogja mintegy tükörként újra egységbe rendezni az embert és környezetét. Így az adott korba beágyazva jelenik meg az ember sajátos világtapasztalata és azok az egzisztenciális kérdések, amelyek mindig is foglalkoztatták. Ilyen a felejtés, a szerelem, vagy éppen a halál.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy április 11-én, az író születésnapján Milan Kundera Könyvtár nyílt a brünni Morva Könyvtár épületében, amely nem csak írói nagyságának tudható be, hanem legfőképp annak, hogy művei a mai napig képesek bármely generáció számára értéket közvetíteni.