Építészek és épületeik Budapesten | Ki tervezte?

Építészek és épületeik Budapesten | Ki tervezte?

Hiánypótló Instagram-oldalra bukkantunk: Vékony Zsolt újságíró  szemrevaló épületeket kap lencsevégre Budapest utcáit járva és tervezőik megnevezésével együtt dokumentálja azokat.

Néha természetesnek vesszük azt, amilyen építészeti kincsek között élünk, járunk-kelünk nap mint nap Budapesten. Hogy ez ne így legyen, hanem kicsit több figyelmet fordítsunk a minket körülvevő épületekre, Vékony Zsolt újságíró hobbiból létrehozta a Ki tervezte? Instagram-fiókot.

       A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Ki tervezte? (@kitervezte) által megosztott bejegyzés, Jún 2., 2020, időpont: 9:15 (PDT időzóna szerint)

„A Ki tervezte? Instagram-oldal létrehozása teljesen ad hoc módon történt néhány héttel ezelőtt. Az mondjuk tény, hogy ehhez nagyban hozzájárult a koronavírus-járvánnyal és a miatta bevezetett korlátozásokkal terhelt időszak, mivel a megszokott napi rutinomat alapjaiban megváltoztatta ez a helyzet. Többnyire tömegközlekedéssel járok dolgozni, és bár ez reggelente nem változott, munka után egyre többször választom azt, hogy hazasétálok – illetve hétvégén is gyakran teszek egészségügyi sétákat.”

       A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Ki tervezte? (@kitervezte) által megosztott bejegyzés, Jún 1., 2020, időpont: 9:04 (PDT időzóna szerint)

Zsolt öt éve költözött Debrecenből a fővárosba, ami iránt azóta sem csökkent kezdeti lelkesedése. A fotózással és az építészettel hobbiként foglalkozik, utóbbival egy építészeti blogon is.

       A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Ki tervezte? (@kitervezte) által megosztott bejegyzés, Jún 1., 2020, időpont: 2:27 (PDT időzóna szerint)

„Mindig érdekel, egy-egy háznak ki is volt a tervezője – van, amikor ezt elég könnyen ki lehet deríteni, máskor viszont komolyabb kutatómunkát igényel a dolog, és még így sem biztos a siker. A Ki tervezte?-oldalnak épp az a szépsége, hogy minden esetben tudjuk, ki vagy kik voltak az adott épület megálmodói, hiszen a posztok olyan házakat mutatnak be, amelyeken az építész vagy építészek elhelyezték saját szignójukat. Ebből a szempontból Újlipótváros igazi „aranybánya”: ebben a városrészben nagy divat volt az építészek körében jelezni, hogy melyik munka az övék.”

       A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Ki tervezte? (@kitervezte) által megosztott bejegyzés, Máj 27., 2020, időpont: 11:08 (PDT időzóna szerint)

A @kitervezte oldalnak egyébként nem csak edukációs vagy szórakoztató célja van. Zsolt szeretné, hogy az eddig talán kevéssé méltányolt modernista vagy szocreál épületeket is jobban megértse a szélesebb közönség, így ne csak lerombolni vagy átalakítani akarjuk őket, hanem vigyázni is akarjunk rájuk.

Ki tervezte? | Instagram

Vékony Zsolt | Instagram

továbbiak
Érintésmentes érintés | Glamos
tech

Érintésmentes érintés | Glamos

„Milyen jó lett volna, ha mégis az érintőképernyős verziót vettem volna meg…” – zakatolt a gondolat már nem egyszer sokunk fejében. Erre a helyzetre és az érintésmentesség manapság egyre fontosabb problémakörére kínál megoldást két ex-Samsung mérnök a CoreDAR [http://coredar.com/]-nál. A feltalálók létrehozták a világ legkisebb „LiDAR” (Light Detection
A jövő Vespája | Mightyseed
design

A jövő Vespája | Mightyseed

Miközben a nagy járműgyártó és autótervező cégek a fosszilis üzemanyagot használó technológiák elektromosra cserélésén munkálkodnak, a dél-indiai Mightyseed [https://www.mightyseed.co] nem hagyja a múltba veszni Enrico Piaggio örökségét sem. Vespa 98 néven hozták létre a legújabb és legmodernebb Vespa [https://www.vespa.com] cirkáló koncepcióját, mely a modell
Oázis az asztalodon | Terraplanter
design

Oázis az asztalodon | Terraplanter

A terraplanter [https://www.terraplanter.com] hidroponikus, azaz vízkultúrás edény, amelyben a hagyományos értelemben vett tápanyagot szolgáltató földet felváltja a víz. A szerkezet működése roppant egyszerű. Az edény belseje vízbankként funkcionál, szerkezete pedig kissé porózus, de szilárd anyag. Külsején közel 1400 apró cella biztosítja a tárgy felületén növekvő szobanövények gyökereinek