„Ez a mi saját koordinátarendszerünk” | Puha Élet

„Ez a mi saját koordinátarendszerünk” | Puha Élet

Kompromisszumok nélküli, nem hagyományos mesekönyv, ami a felnőttek számára is tartogat meglepetéseket. A Soft Opening címet viselő könyv egy Kickstarter-kampány segítségével jött létre, de a nemzetközi sikert magyar kiadás is követte, amely tavaly karácsonykor került a könyvesboltok polcaira. A Puha Élet történetéről és annak részleteiről Linka Zsuzsi, a könyv illusztrátora mesélt nekünk.

Linka Zsuzsi gyerekkora óta szeret rajzolni, az alkotás kisebb-nagyobb intenzitással mindig is jelen volt az életében, de sokáig nem erre a pályára készült. Kezdetben angol szakon tanult, majd néhány évnyi marketinges kitérő után Markó Áronnal együtt kezdett el dolgozni egy közös projekt megvalósításán. Mivel mindkettőjüknek hiányzott a kreatív alkotás, szerettek volna egy saját kiadású mesekönyvet létrehozni: így vette kezdetét a Puha Élet angol nyelvű elődjének, a Soft Openingnek története.

„Az egész Áron ötlete volt. Már évek óta dolgoztunk együtt, tudta, hogy én előszeretettel rajzolok melankolikus állatokat – innen jött a mesekönyv ötlete. Sokat puffogtatott klisé, de a produktum mellett legalább annyira fontos volt a folyamat is: még sosem írtunk, illusztráltunk könyvet, fogalmunk se volt a nyomdaiparról. Pont emiatt elég sokat kellett kísérleteznünk, de nagyon sokat tanultunk az egészből” – mondta el Zsuzsi.

A munkafolyamatban Zsuzsi és Áron jól kiegészítették egymást: Áron a szövegen, míg Zsuzsi az illusztrációkon dolgozott, de ahogy a grafika alakult, úgy kezdett el azzal párhuzamosan formálódni a történet is. A kiindulópontot Zsuzsi szomorú állatfigurái jelentették, így már a kezdetektől tudták, hogy a könyv az ő boldogulásukról fog szólni. A főhős, Valter már a legelején velük volt: „a vombatok gömbölyded és puha idomai nagyon szimpatikusak nekünk, ráadásul nekem volt is egy örökbefogadott vombatom a Fővárosi Állatkertben” – emelte ki Zsuzsi.

„Az, hogy Valter végül egy idegen világba csöppenve a gyerekekkel együtt fedezi fel a puha univerzumot, viszonylag későn bontakozott ki. Áron többször is újragyúrta, újrakezdte a szöveget, mire kialakult Valter »tudatfolyama«. Ebben az értelemben is nagyon szokatlan volt a folyamat” – tette hozzá.

A puhaság, mint fő motívum adott volt, ahogy Zsuzsi is kiemelte: „a grandiózus Puha élet cím jól magában foglalja a mesekönyv ars poeticáját: puha állatok puha ételeket készítenek egy puha világban. Ez a mi saját koordinátarendszerünk”.

A könyv során egy összetett, mégis követhető és tanulságos történet bontakozik ki, melynek fő célcsoportja a hat-nyolc éves korosztály. Az alkotópáros számára azonban az is egyértelmű volt kezdettől fogva, hogy olyan mesekönyvet szeretnének megalkotni, ami nemcsak a gyerekek, de a felnőttek számára is élvezetes. Így a könyv több extra kiegészítővel válik teljessé, ilyenek a szabad szemmel nem látható, UV-fényre megjelenő háttértörténetek, valamint egy lejátszási lista különböző, általuk összeválogatott zenékkel.

„Szerettünk volna a szülőkhöz is szólni, viszont nem akartuk összezavarni a gyerekeket sem. Ezért döntöttünk úgy, hogy a felnőtteknek szóló kiszólások, kulisszatitkok normál fénynél teljesen láthatatlanok, emellett az UV-lámpás kincskeresés minden generációt lázba hoz, és nem is egy túlzottan elterjedt, elcsépelt technológia. A könyvhöz összeállított playlist is azt a célt szolgálja, hogy a Puha élet sokadik olvasásra se legyen unalmas. Nem utolsósorban minket is nagyon szórakoztatott az egész folyamat, a szabad asszociálás, és az, hogy a klasszikus mesén túl valami extrát is nyújthatunk a felnőtteknek” – részletezte Zsuzsi.

Az extrák mellett a kézzel készült, kedves illusztrációk több popkulturális utalást is rejtenek: az egyik oldal sarkában például Frida Kahlo köszönt minket, vagy a könyvet lapozgatva egy alpaka lábán Birkenstock papucsot is felfedezhetünk. Az alkotók kedvencei közé olyan részletek is tartoznak, mint például a hipszter polip kezében felfedezhető Finfolk magazin vagy a profi kerékpáros Jens Voigt mezét viselő pelikán. „Bevallom, hogy ezeknek az apró részleteknek a kitalálását élveztem talán a legjobban. Remélem, hogy az olvasókat is legalább annyira felvillanyozza majd megtalálásuk, mint amennyire engem felvillanyozott az elhelyezésük” – avatott be minket Zsuzsi.

„A mese legfontosabb mondandója, hogy mindenki jó valamiben, mindenkiben rejlik érték, csak néha kell egy kis segítség ennek a felderítéséhez. A Puha élet emellett a vállalkozó szellem és a csapatmunka ünneplése is: főhősünk, Valter ugyanolyan kívülállóként érkezett a vendéglátásba, mint mi a könyviparba. Szóval azt üzenjük, hogy mindent lehet!” – emelte ki Zsuzsi.

A Puha élet már kapható a Federation of Soft webshopban, a Libri boltjaiban és a Bookline felületén, de egyéb concept store-okban is megtalálható, többek között a Garden Studio vagy a SparkLeMonde helyszínén.

Fotók: Talabér Géza

Federation of Soft | Web | Facebook | Instagram

továbbiak
„Reagáló építészetet képviselünk” | Varga Noémi (Numbernow), Szelecsényi Balázs és az SA43 társasház
east

„Reagáló építészetet képviselünk” | Varga Noémi (Numbernow), Szelecsényi Balázs és az SA43 társasház

Adott egy változatos adottságokkal rendelkező telek két budai főút között, háromszög alaprajzzal, karakteres lejtővel, valamint egy befektetési célú megbízás társasház építésére. Az építészek előtt álló feladat tehát bőven tele volt kihívásokkal, Varga Noémi és Szelecsényi Balázs azonban nemcsak megugrották az akadályokat, hanem egészen eredeti módon kovácsoltak előnyöket belőlük, a végeredményre
Stílusos menedékház az Érchegység szívében
east

Stílusos menedékház az Érchegység szívében

Mindannyian vágyunk egy olyan, természetközeli helyre, ahol kiszakadhatunk a mindennapi pörgésből. A számos szakmai díjjal elismert, prágai bázisú NEW HOW építész iroda legújabb projektje ezt valósította meg világszínvonalon. A magánmegrendelésre készített hegyi menedékház Csehország egyik legszebb hegyvidékén, az Érchegységben található Nové Hamry-ban helyezkedik el. Annak ellenére, hogy három szinttel rendelkezik,
A design SPEED mentoráltjai készen állnak a nemzetközi piac meghódítására
design

A design SPEED mentoráltjai készen állnak a nemzetközi piac meghódítására

Második alkalommal rendezte meg a Magyar Divat & Design Ügynökség az olasz Istituto Europeo di Designnal közösen a design SPEED mentorprogramot, melynek célja, hogy proaktívan segítse a hazai szinten már stabil designmárkák nemzetközi piacra lépését. Ez alkalommal öt hazai márka vett részt a programban: az Error N’ More, a Planbureau, a