Kik és hogyan élnek a városoktól messzi vidékeken? Piti Marcell és Halász Dániel fotográfusok a központoktól távoli tájakra, a fókuszon kívülire irányították a tekintetüket és a fényképezőgépüket: a peremvidék helyeit, embereit és tárgyait dokumentálták. Most a budapesti forgatag közepéről tekinthetünk be a magyar peremvidék világába.
Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél percenként megy el egy busz, a hatsávos Szabad sajtó útján megállás nélkül zúg a forgalom, a járdán turisták és budapestiek csoportjai járnak-kelnek, a környéken kávézók, bárok, éttermek és boltok tucatjai. Ilyen egy európai nagyváros központja. Ha lemegyünk a MyMuseum Gallery Három Hollóban található kiállítóterébe, egyszerre megszűnik a forgalom, a sürgés-forgás, és ránk szakad a csend. Itt a busz a virágos mező közepén áll, a földeken bárányok bóklásznak és egy farakás árnyékában is lehet aludni.
A MyMuseum Gallery Peremvidék című tárlata két kortárs magyar fotográfus, Halász Dániel és Piti Marcell egy-egy sorozatát mutatja be. Mindkét alkotó olyan vidéki településeket és alföldi tanyákat fényképezett, ahol a kis lélekszámú lakosság részben vagy egészben mezőgazdasági munkából él. A képeken ember és állat együttélését, a természet és a modern technológia ötvözését, a munka és a mindennapi élet tereit és eszközeit láthatjuk. A két fotográfus képei ugyanabban a formában lettek egymás mellé helyezve, így nem tudjuk, melyik kép kié (hacsak nem vesszük kézbe a kiállítás alaprajzát ábrázoló papírt). Ez az installációs döntés is hangsúlyozza az alkotók közös témaválasztását és szemléletét.
A hasonlóságokon túl azonban fontos különbség is van a két sorozat között. Míg Halász Dániel Sosem voltál itt című munkájában a legkisebb, száz lélekszám alatti magyarországi településeket kereste fel, ahol az emberek akár generációk óta ugyanazon a helyen élnek, addig Piti Marcell Maga ura című sorozata olyanokat mutat be, akik tudatos döntés eredményeképpen költöztek a városból vidékre, tanyára. Ez valószínűleg egy alapvetően más attitűdöt jelent a földhöz, az állatokhoz, a termeléshez és a vidéki léthez való viszonyban, mindez pedig – bár itt is vannak közös jelenségek – a tárgyi kultúrában, a környezetben, vagy éppen a szabadidő eltöltésében is visszatükröződik.
Ma az emberek több mint fele városban lakik. A jelenlegi globális trend azt mutatja, hogy ez a szám egyre csak nőni fog, az előrejelzések szerint 2050-re a népessége 75%-a él majd városokban. Ha ezt figyelembe vesszük, látható, hogy Halász Dániel egy eltűnőfélben lévő világot, Piti Marcell pedig a többséggel szembemenő embereket örökített meg. A mai, a városi létmódot is jelentősen érintő kihívások közepette érdemes odafigyelni, kitekinteni erre a vidékre, ami ugyan lehet, hogy a periférián van, de ugyanolyan fontos, mint a centrum.
A kiállítás megtekinthető: 2022. szeptember 24. – 2022. október 27.
MyMuseum Gallery, Három Holló, középső szint (1052 Budapest, Piarista köz 1.)
Kurátor: Török Tünde
Borítókép: Piti Marcell: Maga ura, 2021, digitális nyomat, a MyMuseum Gallery jóvoltából