A 13. kerületet sokszor mint Budapest egyik legprogresszívebb kerületét tartják számon, így talán nem is olyan meglepő, hogy Vizafogó szívében, egy eredetileg beépítésre szánt telken végül egy majd’ egyhektáros ökopark fog nyílni. A fenntartható, környezettudatos megoldásokkal operáló közpark az észak-pesti városrész új központja lehet a feltöltődésre!
Az Árpád híd közelében, egy ugrásra a Váci út zajától és a gombamód szaporodó irodaépületektől, egy valódi oázis van születőben. Az Esztergomi út és a Párkány utca közti füves területen korábban forgalmas teherpályaudvar működött, amely a hatvanas években induló panelbummnak köszönhetően kihasználatlanná vált. Az elkövetkező években ugyan többen is szerették volna beépíteni, a park alapkőletétele azonban idén megtörtént, így akár már az év vége előtt látogatható lesz a hatalmas rekreációs terület! A projekt a helyi önkormányzat AngyalZÖLD 3.0 stratégiája alapján valósul meg, amelynek célja a kerületi zöldhálózat fejlesztése.
Megkerestük a tervezés szakembereit, az Objekt Tájépítész Irodát, akik korábban a Dagály sétány kialakításáért és a József Attila tér megújításáért feleltek a 13. kerületben. „A park telkét korábban beépítésre szánták, amelyet azonban zöldterületté szabályozott át az önkormányzat. Ez ökológiai értelemben is igen jelentős döntés, hiszen nem mindegy, hogy 10 000 m² alapterületen irodaház vagy park épül. A park tervezése valós használói igények és a hiányzó zöldfelületi funkciók felmérését követően, ökológiai elvek mentén történt. A hazai parkok közül a legnagyobb hatással a Bikás park volt a tervezési folyamatra, nemzetközi kitekintésben pedig Bécs első „Hűsölő parkja” az előkép, ami az Esterházy Parkban került kialakításra. A helyszínen egy közel 1000 m² vízfelületű, természetes kialakítású tó kap majd helyet, amely jelentős, mikroklímát javító hatással rendelkezik. A teljes parkterületen megvalósul az ökologikus csapadékvíz-kezelés, az esővizet közvetlenül a zöldfelületekre vezetjük, így nem kerül elvezetésre a telekről a csatornarendszeren keresztül. Ezt elősegíti, hogy a park burkolatainak jelentős hányada vízáteresztő rétegrenddel épül. A parkban fenntartható, biodiverz zöldfelületek jönnek létre, valamint jelentős mértékű fásítás történik, előnevelt fák telepítésével. A park közvilágítása pedig energiahatékony, LED-es rendszerű” – osztotta meg velünk Pécsi Máté, az Objekt tájépítész mérnöke.
A park koncepciójának kialakításába a helyieket is szorosan bevonták. A Mi utcánk – Közösségi vélemények feltérképezése a Vizafogó park felújítása kapcsán című lakossági igényfelmérés tavaly májusban történt. Ebből az derült ki, hogy sok zöldre, nagyméretű fákra és gyepfelületekre, kültéri pihenőbútorokra és illemhely kialakítására van szükség, így ezeket is mind beemelték a tervezési programba.
A parkhoz kapcsolódik egy pavilon is, amelyet az Archikon Építésziroda tervezett. Ők szintén ismerősen mozognak a kerületben, hozzájuk kapcsolódik a 13. kerületi Láng Művelődési Központ, a Meséskert és Vizafogó Tagóvoda, a 100 lakásos passzívház és a József Attila Művelődési Központ tervezése is, amelyekkel az évek során számos szakmai díjat nyertek el. A jelen építmény koncepciójának megalkotásakor a Bikás park pavilonjainak tervezése során szerzett tapasztalataikra építkeztek.
„A pavilon tervezése során környezettudatos szempontokat igyekeztünk szem előtt tartani. A betont és műanyagot, amennyire csak lehetséges volt, különböző alternatívákkal helyettesítettük. A ház szerkezete favázas panelekből készül, amit újrahasznosított cellulózzal hőszigetelnek. A ház és a terasz burkolatai mind vörösfenyőből készülnek. Az árnyékolás mára nélkülözhetetlenné vált, így megelőzve a későbbi esetleges megoldásokat, a tervezett horganyzott acél pergola a pavilon meghatározó elemeként jelenik meg. A tető formája és tájolása pedig napelemek későbbi felhelyezésének lehetőségét hordozza magában” – mesélte Pólus Károly építész ügyvezető. Továbbá egy helyi identitást szimbolizáló köztéri szobor is kerül a parkba, ennek megalkotására az önkormányzat pályázatot írt ki.
Objekt Tájépítész Iroda | Web