A HFDA a neves olasz Istituto Europeo di Designnal (IED) közösen indította el design SPEED nevű mentorprogramját a nyár végén, olyan már stabil, akár külföldi tapasztalattal is rendelkező hat magyar formatervezőnek, akik elkötelezettek cégük további fejlesztése érdekében. Január végéig minden héten egy-egy újabb mentoráltat ismerhettek meg egy kicsit közelebbről itt, a HYPEANDHYPER-en – Kertész Attila és Simonfalvi Bence, azaz a POSITION Collective.
A Kertész Attila, Simonfalvi Bence és Jónás László által alapított POSITION Collective 2010-ben jött létre. Az elmúlt tíz évben a márka több nemzetközi visszhangú kollekciót és számos sikeres belsőépítészeti projektet tudhat maga mögött, melyeket olyan elismert sajtóorgánumok publikáltak, mint az Architectural Digest, Elle Decoration, FRAME, Yatzer vagy a Wallpaper magazin. Termékeik megtalálhatók a perthi reptéren, a Paramount Pictures melbourne-i irodájában, illetve a Google budapesti székhelyén is.
Egy életre szóló személyes lenyomat
A kortárs design és az európai bútortervezés ikonikus formái találkoznak a POSITION Collective különleges darabjaiban. Bútoraik és designtárgyaik nagyvonalú minimalizmusa illeszkedik a privát otthonokba, vállalati és nyilvános terekbe egyaránt. A színek és formák kifinomult összhangja a kortalan design prémium élvezetét nyújtja.
„Alapvetően funkcionalista-minimalista a hozzáállásunk mind a tárgy-, mind a tértervezéshez, ugyanakkor nem vagyunk hívei a lélektelen egyszerűségnek. Fontos számunkra, hogy maradandó designt hozzunk létre, ami évek múlva sem lesz unalmas, elcsépelt vagy túlzottan harsány. Termékeink legtöbbje személyre szabható, részletgazdag, játékos, amelybe mindenki bele tudja tenni a saját lenyomatát, és ezáltal egy életre szóló társsá válhatnak” – mondták el a tervezők.
A koncepciókat minden esetben együtt találják ki. A belsőépítészeti projekteket aztán Bence, a bútorfejlesztési projekteket pedig Attila vezeti, a kereskedelmi kérdésekben Attila és Laci közösen dolgoznak. Az elmúlt időszakban az általános cégvezetési és gazdasági tervezési kérdéseket Laci irányítja.
Jelenleg több kifutó, nagyobb belsőépítészeti projektjük is van. Terveznek múzeumot az Andrássy úton, közösségi tereket a Mercedes-Benz kecskeméti gyárába, illetve számos lakás és szolgáltató helyet is. Lesznek idén új termékeik, és megújul a honlapjuk, továbbá több szakvásáron is részt vesznek: január közepén a Maison et Object-el kezdik a sort, aztán az őszi szezonban Milánó vagy London, illetve hazai megjelenések is várhatók. Idén 10 éves a cég, amit szeretnének méltóképpen megünnepelni.
Mountins Hotel – léptékváltás
2019 végén nyitott ki a Mountains Hotel, Tirolban, amit a POSITION tervezett újra. Ez egy 100 szobás sí resort az Alpok egy gyönyörű részén, ahol a belsőépítészeti munkákon túl a csapat több terméket külön a projekt kedvéért fejlesztett. A hotel minden szobájában és közösségi terében láthatóak a munkáik – egy igazán koherens, átgondolt koncepciót sikerült megvalósítaniuk. A projekt ugyanakkor egy léptékváltást is jelent a márka életében, ráadásul külföldi környezetben. Hamarosan elkészülnek a fotók, amelyeket több – még nem publikált – bútor és belsőépítészeti projekttel együtt fognak majd bemutatni.
A POSITION és a design SPEED
„Néhány évvel ezelőtt részt vettünk már hasonló mentorációs programban, amely akkor számos olyan – általunk nem is ismert – szakmai kérdést feszegetett, amely egy design brand professzionális működéséhez elengedhetetlen. A design SPEED azonban egy jóval részletesebb, személyre szabottabb és a cégünk jelenlegi szituációira fókuszáló, aktuálisan beépíthető tudást biztosít. Stratégiai kérdésköröket érintő programról lévén szó, általános és évente felülvizsgálandó szakmai vonalvezetőként tekintünk az itt megszerzett tudásra, amit később önállóan is tudunk majd hasznosítani” – mondta el a POSITION csapata.
„A kreatív területen dolgozók mindennapjai nagyon ritkán szólnak stratégiai cégépítésről. Mi azt gondoljuk, hogy ez a program minden alkalmazott művészeti területen működik, akár nagyobb múlttal rendelkező cég vagy egyén számára ugyanúgy hasznos lehet. Nem is feltétlen a márka alapjainak meghatározásánál (habár ezen a ponton a legindokoltabban), hanem az állandóan változó piaci viszonyok között való sikeres helytállásban, strukturált céges gondolkodásban tud alapvető hosszú távú tudást biztosítani” – tették hozzá.
A HFDA design SPEED X HYPE című cikksorozatunkban a design SPEED hat mentoráltjának tervezői munkásságáról, a mentorprogrammal kapcsolatos tapasztalataikról olvashattok hétről hétre a HYPEANDHYPER-en