Az i am u are kiállításon több mint 100 ukrán alkotó kulturális-, technológiai- és divatprojektjeivel ismerkedhetünk meg, egyedi tárgyakat vásárolhatunk és élvezhetjük az esemény tartalmas programjait.
Az i am u are-nak keresztelt ukrán alkotói vásárt Anna Pagava, a GOGŌLA ügynökség igazgatója, valamint a vendéglátással foglalkozó, Ukrajnából származó Kristina Skipka alapították, a szervezésben pedig a GOGŌLA PR és kommunikációs ügynökség is részt vesz. Az esemény hátterében komolyabb célok is rejlenek: megerősíteni az ukrán kreatív közösséget, és leszámolni az ukrán kultúrát övező előítéletekkel.
Az első eseményt március 24–26. között, az Essex Crossingban található Skylightban rendezik, a nagy múltú koncert helyszínekről, művészeti galériákról, kávézókról és éttermekről híres Lower East Side szívében. New York legidőtlenebb kerületeként a környék a kulturális és éjszakai élet, valamint a kulináris kalandozások igazi központja.
A projekt átfogó, kiállítást, startup prezentációkat és más, izgalmas eseményeket tartalmazó program keretében mutatja be a legsikeresebb irányokat. Az i am u are a kreatív expók általános elképzeléseinél többet vállal, mivel a közösség támogatását is szeretné megvalósítani. Az esemény új lehetőségeket kíván megnyitni a kreatív szakmában dolgozó ukrán alkotóknak, valamint az újító szemléletű multidiszciplináris megközelítéssel igyekszik serkenteni az üzleti és kreatív fejlődést.
Az i am u are eseményen bemutatkozó divat- és kiegészítő márkák világhíresek. A BEVZA Ukrajnának dedikált show-ja mindenkit lenyűgözött az idei New York-i divathéten, Anna October a BoF 500 tagja lett, Ksenia Schnaidert 2021-ben a PETA Vegán divatdíjával tüntették ki, a IENKI IENKI ukrán Vernadsky antarktiszi kutatóállomással való együttműködése, amelynek keretében megalkották az antarktiszi expedíciós parkát, felrázta az egész divatvilágot, a Nomis meghódított a kísérleti ékszerek világát és újrafogalmazta a genderrel kapcsolatos sztereotípiákat, a Guzema alkotásai pedig az ukrán first lady stílusának elengedhetetlen darabjaivá váltak.
Az etnográfiai részleg kitüntetett figyelmet érdemel, hiszen itt az ország legtávolabbi pontjairól érkező alkotók is bemutatkozhatnak. A megjelenő márkák ősi technikákat élesztenek fel, hogy a modernitás kontextusában értelmezzék őket újra. Az i am u are designkillításon résztvevők többek között a GORN, GUNIA project, NOOM, HUTSUL AUTHENTICA remekműveit csodálhatják meg.
A vizuális művészetek alkotói a Masha Reva által szervezet fotókiállításon képviseltetik magukat. Az i am u are kreatív- és vizuális vezetője, valamint kurátora Ivan Grabko. Az etnográfiai részlegért Nadiia Shapoval felelős, aki a tradicionális ukrán technikákat alkalmazó kerámiákat, kiegészítőket, terméktervezési és kézműves termékeket, valamint famegmunkálással készült alkotásokat válogatott össze. Az esemény második helyszíneként szolgáló New York-i Ukrán Múzeumban megrendezett pop-up kiállítás a hagyomány és a kortárs nyelvezetét ötvöző ékszer-, ruha- és terméktervezők alkotásait vonultatja fel.
A kutatást és gyakorlatot egyesítő, egyedülálló metódust alkalmazó FORMA stúdió felelős az esemény mindkét helyszínének építészeti tervezéséért és megvalósításáért. A stúdió munkafolyamatait a diszciplínák határmezsgyékén való egyensúlyozás jellemzi. A FORMA csapata az elméleti és gyakorlati területek szakértőivel folytatott folyamatos dialógus mellett a projektjeikben a forma különféle megjelenítését használják, valamint az együttműködésekkel támogatják az interdiszciplináris fejlődést.
A technológiát többek között az Esper Bionics, az Ajax Systems, az Obimy, a DRESSX, és az InTempo képviseli.
Az orosz–ukrán háború miatt Ukrajna a hírek folyamatos szereplőjévé vált, mégis csak kevesen értik pontosan az ország működését. Az esemény szervezőinek célja, hogy a világ a háborún túl is megismerhesse Ukrajnát.
„Sokan meglepőnek találhatják, de Ukrajna nem csak gazdag történelemmel, de előremutató, modern, a tech, a divat és az életmód területén tevékenykedő márkákkal is rendelkezik. Mindig is egy olyan esemény létrehozásáról álmodtam, amely a kiemelkedő kreatív ipar mellett az ország ezen oldalát is bemutatja. Ezért fogtam bele ebbe a projektbe, és remélem, hogy erről a vendégeink személyesen is megbizonyosodhatnak” – magyarázta Anna Pagava, a Gogola ügynökség alapítója.
„Egy évvel ezelőtt csapdába ejtett minket a történelem, de soha nem adtuk fel, hogy a saját történelmünket írjuk. Gyorsan rájöttünk, hogy mennyi mindent adhatunk a világnak. Ukrajna mindannyiunk számára az otthonunkat jelenti. Egy gyönyörű hely, ahol azokká az emberekké válhattunk, akik ma vagyunk. Szeretnénk megosztani a világgal az otthonunkat, Ukrajnát. Szeretnénk, ha a világ nem felejtené el, hogy hogyan óvjuk az országunk alapértékeit, a szabadságot, a szabad ötleteket és a demokráciát, valamint arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a háborúnak még nincs vége” – tette hozzá Kristina Skripka.
További információ: iamuare.world