Az ukrán Makhno Stúdió egy régi kiotói házban modern japán-ukrán designt hozott létre – egy tökéletes helyet a meditációhoz és az elmélkedéshez.
A rekonstrukció során megőrizték a ház számos autentikus elemét, például az eredeti tatami szőnyegeket vagy az agyag falfelületeket. Van egy kis teakert, amelyet „roji”-nak hívnak. Japán rituális kövekkel és a MAKHNO műhelyből származó ukrán DIDO művészeti szobrokkal van díszítve. Ezek az entitások megvédik a házat a szomorú gondolatoktól és a hívatlan vendégektől.
A japán házak előszobáját „genkan”-nak hívják, ahol leveszed a cipődet, és addig hagyod megfordítva, amíg el nem mész. A tágas nappaliba vezető úton a japán és ukrán művészet alkotásai, valamint azok tulajdonosa fogad.
Egy tágas, világos szobába lépünk, amelynek közepét egy byobu, egy könnyű japán paraván választja el. A tér többfunkciós: az egyik oldalon van az iroda műalkotásokkal és egy fülke a kalligráfiai eszközöknek; a másik oldalon a nappali, ahol a vendégeket fogadják.
A teaszoba, vagy „chashitsu” korábban hálószobaként szolgált, de ma már egy autentikus teaszoba, wabi-sabi szellemiséggel és a megfelelő attribútumokkal. Az új tatamival és japán „vashi” papírral díszített tashitsu a központjába vezet, ahol a „ro”, a teakészítéshez használt speciális tűz található. A szellem és a lélek ráhangolódásához meditációba kell merülni, a tokonomát szemlélve. A tokonoma a japán otthonok legbecsesebb helye, az arisztokrata házak jele. Ez egy fülke a tashitsu falában, ahol olyan tárgyakat helyeznek el, amelyek eligazítanak a teázás során.
A japán teaszertartás neve „sado”, szó szerint „a tea útja”. A 16. századból ered, és egy erősen rituális meditatív élmény, amely a harmónia, a tisztelet, a tisztaság és a nyugalom elveit tükrözi. Mind a mai napig ez a művelet a japán spirituális élet középpontjában áll.
A japán kerámiák mellett ukrán kerámiákat is láthatunk. Itt van egy egész DIDO család, amelyet a MAKHNO műhelyekben dolgozó fazekasok kézzel készítettek. Minden részletében tökéletesek, nagyszerű társaságot alkotnak a leghíresebb japán mesterek termékeivel. Végül is folytatják az ukrán zoomorfikus kerámia hagyományait, amelyek több mint háromezer évesek, és a világ most fedezi fel.
Photos: MAKHNO Studio