Magyar csapat nyert a NASA versenyén!

Magyar csapat nyert a NASA versenyén!

A NASA „Honey, I Shrunk the NASA Payload” fantázianevű kihívásán a hazai Puli Space Technologies űrtechnológiai vállalat győzedelmeskedett.

A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) áprilisban meghirdetett felhívására szappan nagyságú –  legfeljebb 10 x 10 x 5 cm méretű és 0,4 kg tömegű – eszközök terveit kellett benyújtani. A frappáns elnevezésű „Honey, I Shrunk the NASA Payload”, vagyis „Drágám, a NASA műszerei összementek” pályázatra a magyar Puli Space Technologies is benevezett miniatűr, űrkutatást segítő találmányával. A hazai űrtechnológiai vállalat jött, látott és győzött: az erőforrások felderítéséért vívott versenyben ők hozták el az első helyezést és a vele járó 30 ezer dolláros (körülbelül 9 millió forint) fődíjat Puli Lunar Water Snooper nevű eszközükkel.

A napjainkban használt eszközök sokszor nagy méretűek, nehezek, működtetésükhöz pedig igen sok energiára van szükség. Az aprócska eszközök kifejlesztésével kisebb, mozgékonyabb platformokon végezhetünk értékes tudományos kutatásokat. A budapesti székhelyű vállalat 2010-ben alakult, és olyan könnyű, olcsó holdjáró kifejlesztésén dolgozik, amely a szélsőséges holdi környezetben is működőképes tud maradni.

Az egyik legértékesebb holdi erőforrás a hidrogén, ami a jövő küldetéseiben, valamint az állandó emberi jelenlét és holdbázisok biztosításában is kiemelt szerepet játszik. A holdi hidrogénkészletek felfedezése és jellemzése éppen ezért különösen fontos. A Puli Lunar Water Snooper pontosan ezekre a feladatokra készül: azonosítja a hidrogént (így pedig minden hidrogéntartalmú anyagot, például vízjeget), valamint megméri a holdi regolitban található hidrogén mennyiségét és eloszlását. A kis eszköz holdjáróra erősítve pedig még nagyobb terepet képes feltérképezni.

A holdi környezet vizsgálatáért induló verseny első díját a Team Sun Slicer csapata zsebelte be Sun Slicer nevet viselő fejlesztésével. Az innovatív eszközt a kemény holdi környezethez igazodó röntgen-spektrométer és integrált kamera kombinációjaként kell elképzelnünk, amely remekül illeszkedik a kis energiaigényű, kompakt holdjárók fedélzetére, mindemellett a Hold sugárzási környezetét is figyeli, egyfajta prototípusként szolgálva az űrhajósok biztonságáért felelő, helyszíni röntgensugárzás-mérő készülékek számára.

Forrás: csillagaszat.hu

továbbiak
MIAU! | Capa Központ
art

MIAU! | Capa Központ

A macskák nemcsak a régmúlt legendáinak, hanem a 21. század digitális képözönének is legkedveltebb főszereplői. A Capa Központ 8F Galériájában kilenc kortárs magyar alkotó cicás fényképein és személyes történetein keresztül kutathatjuk a velünk élő, ámde örökké rejtélyes állatok népszerűségének és a macska-ember közötti kapcsolódások titkait. A kiállítás július 15. és
Visszatér a legendás Ford Bronco
design

Visszatér a legendás Ford Bronco

Az első Ford Bronco 1966-ban jelent meg, most pedig megújult külsővel és tulajdonságokkal, három változatban tér vissza a Ford kínálatába. Az eredeti Bronco kétajtós változatban készült, most azonban egy megújult kétajtós és egy újdonságnak számító négyajtós modellt is a piacra dobnak. Mindegyik változatot könnyen leszerelhető ajtókkal és tetővel láttak el.
Fák között rejtőző luxuskabinok | TreeHouses
architecture

Fák között rejtőző luxuskabinok | TreeHouses

Egyre nagyobb az igényünk a természetközeli, nyüzsgéstől mentes elvonulásra és pihenésre – akár csak pár napra is. Ahhoz, hogy inspiráló környezetben tudjunk kikapcsolódni, nem szükséges túl messzire utazni. Noszvaj környéke pont ilyen, a TreeHouses kabinok tökéletes feltételeket biztosítanak a feltöltődéshez, ráadásul az év minden szakában. Mutatjuk! A sajátos hangulatú Noszvaj vidéke