Otthonos indusztriál, kávé mellé | Ostrava, Csehország

Otthonos indusztriál, kávé mellé | Ostrava, Csehország

Hogyan tehető otthonossá egy ipari épületben található 230 négyzetméteres kávézó? A csehországi Ostrava városában működő CO KAFE kávézólánc tulajdonosai nem bízták a véletlenre az átalakítást – a helyi Studio Q építészeinek hála a végeredmény egyszerre izgalmas és meghitt.

A Studio Q építész stúdió csapata, Gabriela Knýblová és Petr Kundrát két egységet is tervezett CO KAFE kávézólánc számára a csehországi Ostrava városának két, egymástól távol eső pontjára. A CO KAFE Dolní Vítkovice a város ipari negyedében, míg a CO KAFE Poruba egy forgalmas főút mellett várja a koffeinfüggőket és a bruncholni vágyókat. (Van egyébként egy harmadik egység is, a CO KAFE Centrum, amely a városközpontban működik – a szerk.).

CO KAFE Poruba (Fotók: Gabriela Knýblová)

Míg Gabriela elsősorban a belső terek kialakításáért felel, addig Petr az építészeti tervezéssel foglalkozik: Csehország-szerte számos új építésű családi házat és irodát terveztek már, de rekonstrukciós megbízásaik is akadtak. A kávézók belső tereinek kialakításán túl ők álmodták újra – indusztriális stílusban ­– a vöröstéglás épületben üzemelő vendéglátóipari egységet, az ETÁŽ-t is, amely bárként és moziként is funkcionál.

Fotók: Matěj Doležel

Az ipari közegbe ágyazott, 230 négyzetméteren elterülő CO KAFE tervezésekor több funkciónak is meg kellett felelni: a megrendelők nem csak egy kávézót, hanem egy ahhoz kapcsolódó pörkölőt és pékséget is ki szerettek volna alakítani. Ezt a három egységet kellett létrehoznia a Studio Q párosának úgy, hogy közben mégis otthonos, kényelmes közeget teremtsenek a betérő vendégek számára.

Ez sikerült is nekik: a feketére festett acél tartóelemek alatt hosszan elnyúló hófehér pult és a szürke téglafal akár nyomasztó is lehetne, ám a meleg árnyalatú, kárpitozott bútorok, az itt-ott felbukkanó lazacszínű falfelületek és könnyedséget sugárzó, gömb alakú lámpák sokat tesznek azért, hogy ez a rideg, ipari atmoszféra oldódjon.

A kárpitozott fotelek és kanapék mellett fa bútorok is megjelennek a CO KAFE-ban – ezek egy részét a nagymúltú, 1861 óta létező, Michael Thonet nevével fémjelzett bútorgyártótól, a TON-tól szerezték be. Ezen túl egy helyi asztalosmesterrel, Kamil Lokajjal is együttműködtek a különféle asztalosipari elemek kialakításánál. A hideg fényben csillogó pult mögött hatalmas üvegfelület húzódik, így a vendégek a kávépörkölés és a kenyérkészítés folyamataiba is beleshetnek.

Fotók: Gabriela Knýblová

Studio Q | Web | Instagram

továbbiak
HIGHLIGHTS | Minimalista háztartási gépek Dél-Koreából
design

HIGHLIGHTS | Minimalista háztartási gépek Dél-Koreából

„Olyan kevés design, amennyire csak lehet” – ez egyike a jó design tíz alapelvének, melyek a legendás német formatervezőtől, Dieter Ramstól származnak. Ez az ember megtanította a világnak, hogy „a kevesebb több”, nemcsak úgy általában, de mindennapi tárgyaink esetében is. Egy jól megtervezett termék annyit tud, amennyit tudnia kell, s ezt
Okostermosz | Balaton
branding

Okostermosz | Balaton

Könnyű kezelhetőség, higiénia, okos lehetőségek. Ez a Balaton Water Bottle, mely egy vizespalack alapvető rendeltetésén túl a benne tárolt folyadék hűtéséről vagy melegítéséről is gondoskodik. De ha ennyi nem volna elég, a termosz powerbankként is használható 7200 mAh-es akkumulátorának és vezeték nélkül csatlakoztathatóságának köszönhetően. A palack működése roppant egyszerű. A
„Szokatlan, nem odaillő, mégis logikus” | Murányi Kristóf alkotásai
east

„Szokatlan, nem odaillő, mégis logikus” | Murányi Kristóf alkotásai

Közelmúltat idéző jelenetek, jelenségek vagy tárgyak, kissé ironikus és humoros, mégis tárgyilagos hangulatú, egyszerű kompozíciójú képeken, amelyek érzékeny és elgondolkodtató módon kapcsolnak össze minket személyes emlékeinkkel. Murányi Kristóf már több mint tíz éve készíti sajátos illusztrációit. Interjú! A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (akkor még Iparművészeti) végeztél tervezőgrafikusként 2004-ben, majd később az