„Sétahajózás a Dunán: ez csábító szép látvány” – dunai sétahajók a Monarchiában

„Sétahajózás a Dunán: ez csábító szép látvány” – dunai sétahajók a Monarchiában

A Duna szabad hajózása a krími háborút lezáró 1856. évi párizsi békeszerződés után vált lehetségessé, ezután sorra alakultak meg a hajózási társaságok, és elkezdtek áramlani a folyón az emberek, állatok, árucikkek, hírek és információk. 1900-ban már száz hajóállomáson bonyolódott a forgalom.


A dunai gőzhajózás története azért kicsit régebbre nyúlik vissza: 1830-ban kezdődött, amikor az osztrák Első Duna-Gőzhajózási Társaság felépítette a Franz I. nevű hajót, amellyel 1831 márciusában elindították az első rendszeres járatot Bécs és Budapest között – a próbaút 14 óra és 15 percig tartott; a hajón volt terem az „asszonynem”, a kapitány és a vendéglő számára, a tükörrel ékesített falborítás pedig tölgyfából készült. Az igazán nagy és híres hajók azonban a századforduló környékén cikáztak fel és alá a Dunán.

Erzsébet királyné

Az újpesti hajógyárban épült és 1895-ben bocsátották vízre. A fedélzetet díszes korlát ölelte körül, és a kormányos bódé osztotta két részre (első- és másodosztály). A fedélzet alatt volt a hajógép, a konyha és az étkezőterem, utóbbiból csigalépcsőn lehetett lemenni a közös hálóterembe, ahol közel negyven ember aludt, de voltak hálófülkék is. 1912. június 20-án az Aldunán, Csernavoda közelében merénylők felgyújtották és leégett. Ezután még többször felújították és többször elsüllyedt; egyes források szerint a második világháborút már nem élte túl, míg máshol arról írnak, hogy 1945 után a szovjetek még kiemelték és elvontatták a Szovjetunióba.

Gróf Széchenyi István

A lapátkerekes utasszállító gőzhajó 1896-tól üzemelt, ekkor a Duna-Gőzhajózási Társaság legnagyobb hajója volt. 1896-ban egy budapesti sajtókongresszus alkalmával közel ötszáz vendég utazott a feldíszített hajón. Az élményről így számolt be az egyik újságíró: „A hajó lassan halad fölfelé a Duna két partja közt, s amíg a hajón fölállított buffet pincérjei gyors tempóban hordják föl a kaviár-szeleteket s a frissen csapolt sört, egymásután maradnak mögöttünk a főváros szebbnél-szebb épületei. – Fölséges, elragadó! Ez a két szó foglalt teret a hajó közönsége között”. 1914. augusztus 18-án Orsova felett a szerb tüzérség elsüllyesztette.

Zsófia hercegnő

Az oldalkerekes, személyszállító luxus gőzhajó, avagy fejedelmi jacht 1914-ben készült el főként az uralkodó réteg és kiváltságos réteg használatára. Az 1914. június 28-i szarajeviói merénylet előtt két nappal bocsátották vízre, és azután lett átkeresztelve a meggyilkolt Chotek Zsófia után. Passautól Regensburgig futó első útján Lajos bajor király, családja és udvartartása utazott vele. A hófehér színű hajót termek, hálókabinok, bőr díszítésű, tölgyfa berendezésű társalgók, játékszoba, pihenőszobák, ebédlő, tükrök és villanyvilágítás tették a felső osztály számára megfelelővé. A háború miatt aztán kevésbé romantikus célokra használták: csapatoknak szemléjére szállította az uralkodókat és hadvezéreket, Ferdinánd bolgár cár és Vilmos német császár is utaztak rajta, de volt sajtó-főhadiszállás és Jenő hadvezér főhadiszállása is.

Ferencz Ferdinánd főherceg

1913-ban avatták fel a Duna akkori legnagyobb kikötőjében, több mint ezer utas befogadására volt alkalmas. Az első világháború után volt a neve Rigó, Leányfalu, majd Kossuth – ma az utóbbi névvel találhatjuk meg. Ahogy Vikárius Réka írta a Hype&Hyper Budapesti mozaik című sorozatának egyik részében: „a belváros kellős közepén, a Budai várra nyíló világörökségi panorámával körülölelve tűnik fel a Kossuth Múzeumhajó, Budapest egyik legrégebbi hajóállomásán, a Lánchíd pesti oldalán, ahol 1984 óta horgonyoz”.

továbbiak
Hogyan változott az orosz nyelvű kisebbség helyzete Észtországban?
stratégia

Hogyan változott az orosz nyelvű kisebbség helyzete Észtországban?

Interjú Andrej Makaricsevvel, Észtországban élő orosz professzorral, aki elmondta, hogy a háború kitörése óta az észt állampolgárság iránti kérelmek száma megnőtt az orosz anyanyelvűek körében. Interjúnk Észtországból, ahol a háború kezdete óta jelentősen változik a társadalom. Az orosz határ csak körülbelül 55 kilométerre van Tartutól, ahol jelenleg él. Érezni Moszkva
Új gyalogos hídról élvezhetjük a Warta folyó menti tájat
design

Új gyalogos hídról élvezhetjük a Warta folyó menti tájat

A lengyel nagyváros, Poznań közelében egy új gyalogos- és kerékpáros híd kapott helyet, amihez egy 25 méter magas kilátó is tartozik. A szerkezet a parti bejáratokkal együtt mintegy 200 méter hosszú és 10 méter magasan lebeg a víz felett. A híd helyszínének kiválasztása nem véletlen: a 13. századtól az 1940-es
Lenyűgöző betonház a szlovákiai erdő rejtekében
design

Lenyűgöző betonház a szlovákiai erdő rejtekében

A Ksa Studený építésziroda egy betonból és üvegből készült házat tervezett úgy, hogy abból a szlovákiai Pernek falu közelében lévő erdőre nyílik csodás kilátás. A 200 négyzetméteres, lejtős telken épült ház üveghomlokzatot kapott, amelyet fokozatosan növényekkel fognak befedni, hogy eltakarják a kíváncsi szemek elől. Az otthon két szintes, a földszinten