A grúz zoológus, aki farkasok között élt

A grúz zoológus, aki farkasok között élt

Jason Badridze zoológus a hetvenes évek derekán, harmincéves korában döntött úgy, hogy a grúziai Borjomi-Kharagauli Természetvédelmi Területen tanulmányozza a vadon élő farkasokat. Ezt követően két évig nem egyszerűen figyelte őket, hanem bizalmasukká vált: két felnőtt farkas és kölykeik között aludt az éjszakai égbolt alatt, segítette őket a vadászatban és tanult szokásaikból. Cserébe a farkascsalád megosztotta vele zsákmányát, etette, mikor beteg volt és megóvta őt a medvéktől.

Kevés farkasbiológus számolhat be arról, hogy ilyen közel került ezekhez az állatokhoz, Badridze azonban négyéves kora óta, amikor is először hallotta a farkasok üvöltését, csodálja őket. Mindig is érezte, hogy a farkasok nem olyan gonosz lények, mint amilyennek a szláv folklór és szovjet gyermekkönyvek lefestik őket.

Egy Badridzének szentelt fekete-fehér rövidfilmben a grúz farkasszakértő Elizaveta Tezenevének mesél arról a rendkívüli pillanatról, amikor először találkozott farkasfalkájával: a találkozó előtt hosszú ideig próbálta elnyerni a bizalmukat azáltal, hogy hozzászoktatta őket az emberi szaghoz – pontosabban gyermekei pelenkájának a szagához –, utána pedig mellettük maradt, és csak három-négy havonta látogatott vissza a családjához Tbiliszibe.

Forrás: The Calvert Journal

továbbiak
Kozmikus bútordarabok | Bohinc Studio
design

Kozmikus bútordarabok | Bohinc Studio

Nőies, kifinomult geometria sajátos, felismerhető formanyelvvel és minőségi anyagokkal társítva: a Bohinc Studio bútordarabjaiban, melyekben az égitestek és a kozmosz is fontos szerepet játszanak, az ékszer- és a formatervezés világa találkozik. Mutatjuk! A szlovén származású Lara Bohinc hamar elkötelezte magát a divat, az ékszerek és az építészet irányába. Tanulmányait tervezőgrafika
Segítségnyújtás a grafika eszközével | MOME Movement
community

Segítségnyújtás a grafika eszközével | MOME Movement

Március 9-éig jelentkezhetnek a MOME Movement felhívására azok a hazai nonprofit szervezetek, amelyeknek új arculatra vagy a már meglévő újragondolására van szükségük. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tervezőgrafikusai által indított kezdeményezés nemcsak segít, edukál is. Weiszer Márk projektvezető-társalapítóval beszélgettünk. Ha brandépítésről beszélünk, általában már a tervezés nulladik fázisában felvetődik a vizuális