Ha valaki szenvedélyesen szereti a munkáját, az meglátszik. Így van ez az amōnī csapata esetében is, akik régi szakmájukat maguk mögött hagyva teljes lendülettel ugrottak fejest a régiségek világába.
A márka alapítói mindketten nagyvállalati szférában dolgoztak, mielőtt létrehozták a projektet. Amikor a váltás mellett döntöttek, valami igazán újba szerettek volna kezdeni, azonban egy saját businessbe fejest ugrani így is nagy vállalás volt. A nehézségek ellenére mindkettőjük esetében egy nagyon régre visszanyúló szenvedélyről volt szó, így egyértelmű volt, hogy az a tudás és szemlélet, ami bennük érik, egyszer a felszínre tör, így ezzel komolyabban is foglalkoznak majd.
„Mindketten vidéken nőttünk fel régi tárgyak, ódon falak között, a dédszülői, illetve nagyszülői örökség részeként sok személyes tárgyunk van, amiket még láttunk a mindennapi használat során. Az újragondolt régiségbolt nyitásának ötletét a szenvedélyünk és múltunk hívta életre” – mesélték.
Az amōnī elnevezés egy szójáték eredménye, az álom és harmónia szavakból született. A név megalkotásakor az alapítók még nem tudták, hogy ez egy már létező szó, amely latinul szerelmet, haiti kreol nyelven pedig harmóniát jelent, ami még varázslatosabbá teszi ezt a különleges hangzású nevet.
Nagyon sok tárggyal dolgoznak, amelyek közül sok minden tetszik is nekik, azonban minél többet látnak, annál jobban vonzódnak a ritkaságokhoz. Olyan tárgyakat kínálnak különböző stílusokból, amelyek belesimulnak saját ízlésvilágukba, és amiket ők is szívesen látnának otthonukban. Legnagyobb erősségüket abban látják, hogy a különböző korok tárgyait úgy helyezik egy platformra, hogy ezek irányzattól függetlenül harmonikus egységet alkotnak. Hogy néhány tárgyat jobban megismerhessünk, megkértük őket, hogy meséljenek a kedvenceikről.
„Szeretjük az izgalmas világítótesteket, azokat, amik szórt fényükkel melegséget visznek otthonunkba. Ezt a lámpát régen hajókon használták, amikor még petróleummal világítottak, ugyanis a vastag falú üvegbúrájuk a legnagyobb megterhelést is bírta, prizmakialakításuk pedig messzire vitte a fényt” – részletezték. Majd hozzátették: „Nemrég sikerült rátalálnunk egy régi baranyai templom ajtajának vasalataira. A faajtót sajnos le kellett cserélni, a vasalatok viszont egészen szép állapotban megmaradtak. Most találta meg az új gazdáját, így egy még felújítás alatt álló Balaton-felvidéki ház pinceajtaján fog díszítőelemként tovább élni. Szeretjük azt, amikor egy régi történet folytatódik egy újban.”
„Régen a szatócsboltokban megadták a módját az élelmiszerek tárolásának, a kekszek, teák, kávék és édességek mind-mind külön, esztétikus tárolókban voltak elhelyezve. Ezek a még kartonból és falemezből készített préselt dombornyomott dobozok Olaszországból érkeztek, a sómázas palackokban pedig ásványvizet tartottak, azokat Nassauban készítették” – mondták el.
Egyelőre klasszikus értelemben vett üzletük nincsen, tárgyaikat online, Instagramon értékesítik, aki azonban személyesen is meg szeretné tekinteni valamelyik kiszemeltet, annak lehetősége van ellátogatni a lakásukban kialakított showroomba.
amōnī vintage | Instagram