A technológia és az online világ térnyerése számos előnnyel jár életünkben, azonban ezeknek használatával jelentős környezetkárosító árat fizetünk meg. Tudtad, hogyha az internet egy ország volna, a hatodik legszennyezőbb ország lenne a világon? A svéd Jönköping University diákjai a web fenntarthatóbb módját hozzák el számunkra.
Balogh Ráhel és Viktorija Bernataviciute UI és UX designer hallgatókként azt a merészt döntést hozták meg, hogy diplomamunkájuk során a fenntartható internethasználat kialakításának lehetőségeit kutatják, figyelembe véve azok jövőre gyakorolt hatásait is. A környezetbarát webdesign olyan digitális platformok és szolgáltatások tervezésének gyakorlata, amelyek előtérbe helyezik a Földünkre mért szennyezés csökkentését. A szén-dioxid kibocsátás és a webes felületek energiafelhasználásának gyökeres csökkentése a cél.
Az elmúlt években a webfejlesztéssel foglalkozó iparágak számos törekvést tettek annak érdekében, hogy az úgynevezett „sustainable development” elve szerint épüljön fel a jövő internetének felhasználása. A fenntartható weboldalakra való átállás a berögzült felhasználói szokások és tevékenységek megváltoztatását igényelné, amely a legerősebb indok a fejlesztőktől, hogy miért nem találkozhattunk még ilyen felülettel ez ideáig.
Ráhel és Viktorija tanulmányának célja, hogy vizsgálatukkal értékeljék és javítsák az előremutató irányelveket annak érdekében, hogy a kisebb ökológiai lábnyommal rendelkező oldalakat vonzóbbá és egyszerűbbé tegyék a felhasználók számára. Kontextusként az élelmiszerek beszerzésére és vásárlására alkalmas webhelyeket vették alapul, az e-kereskedelem folyamatos exponenciális növekedését látva.
Számos kutatási módszert figyelembe vettek a felhasználók tapasztalatainak és attitűdjüknek értékelésére a tanulmányuk során, melynek eredményeképp elkészítették saját tervezésű prototípusukat. Az általuk tervezett honlapon az energiafelhasználás érdekében a színek telítettségével, a képernyő háttérvilágításával, a felhasználói keresés gyorsításával és a .png vagy .jpg fájlformátumú képek vektorizált ikonokra való lecserélésének összességével hozzájárultak a környezetbarát világháló alkalmazásához.
Tanulmányuk által a fiatal duó olyan stratégiát javasol, amelyben a meglévő fenntartható webtervezési irányelveket egyes viselkedésmódosítási elméletekkel kombinálva létrejöhetne egy zökkenőmentesebb átállás a kisebb energiafelhasználású weboldalakra.
Balogh Ráhel Anna | LinkedIn
Viktorija Bernataviciute | LinkedIn