A 16 emeletes irodaháznak nincs fizikai valója, inkább azt hivatott bemutatni, hogy a mai technológiáknak köszönhetően mekkora értéket lehet alkotni már egy kattintással is. Hiába csak a digitális térben létezik, új tulajdonosa így is kiadhatja bérlőknek.
Még “igazi” címe is van a világ első NFT-irodaházának: 44 West 37th Street, azaz New York menő Midtown részében, néhány utcára az Empire State Buildingtől trónol – azaz pont, hogy nem. A tizenhat emeletes digitális épületet az Integrated Projects nevű cég alkotta meg, és egy New York-i ingatlanbefektető cég vette meg 1 ETH-ért. A tulajdonos ezentúl nemcsak megnézheti és megoszthatja, de még ki is adhatja virtuálisan bérlőknek.
Az NFT (non-fungible token), azaz nem helyettesíthető zseton 2017 óta létezik, működése a Ethereum kriptovaluta blokklánc technológiáján alapul. Az NFT képhez, animációhoz, videóhoz, hangfájlhoz kapcsolt kódsor, mely az eredetiség igazolására szolgál. Eladóként korlátozhatjuk a darabszámot sorszámmal ellátva az NFT-t, a vásárló pedig Ethereummal licitálhat a tartalomra. A blokkláncokkal a digitális térben is megoldhatóvá vált, hogy valami egyedi és megismételhetetlen legyen, mert digitális egységek rögzítik a lenyomatot, a tranzakció idejét, a tulajdonost, a szerződést, s mindez nyilvános és visszakövethető.
Az ingatlanoknál kétféleképp lehet NFT-t létrehozni: az első esetben egy létező épület digitális másolatát alkotják meg és adják el, a kizárólag virtuális formában létező NFT-ingatlan viszont csak a Metaverzumban található meg, akárcsak a fenti irodaépület. Többek közt azért kedvelik a befektetők az NFT-k vásárlását, mert pillanatokon belül a birtokukba kerülhet még egy nagyobb értékű darab is, így mentesülnek a fizikai tárgyak vagy értékpapírok vásárlásakor sok idővel járó papírmunka terhe alól.
Forrás: Integrated Projects
Nyitókép: Unsplash/Thomas Habr