Joggal fordulhat meg a fejünkben a gondolat az ukrán SAPO első kollekcióit látva, hogy ilyen vagányan még talán sosem láttuk nagymamáink takaróit. Ugyan manapság már nem annyira meglepő, ha egy brand a fenntarthatóságra esküszik, de itt a bizonyíték, hogy még mindig akadnak újdonságok.
Mint már tudjuk, a divatipar csillogását beárnyékolja a rendkívüli környezetszennyezés, hiszen a felesleges túltermelés mellett az óriási vízfelhasználás és a globális szén-monoxid-kibocsátás is a számlájára írható. Ugyanakkor ennek tudatában a legkreatívabb megoldások is felfedezhetőek. A nagyobb divatházaknak fel lehet róni a greenwashingot, így ha valódi, tudatos márkákat keresünk, akkor érdemes a kisebb brandek és a slow-fashion felé kanyarodni, mert igazán értékes kincsekre bukkanhatunk. Így van ez a feltörekvő ukrán branddel is, hiszen azon túl, hogy különösen igyekszik fenntarthatóan tevékenykedni, egy sajátos hazai csavarral is előáll.
A SAPO brandet 2022 őszén alapította Valeriia Vorozhylnyk a kárpátaljai Ungváron. A márka bár fiatal, kollekciói mégis erősen nosztalgikus élményt nyújtanak: az újragondolás jegyében az ukrán textilipar elfeledett ereklyéivel debütált, és erősen fókuszál a hagyományos vintage anyagok felhasználására.
A hitelesség jegyében Valeriia Vorozhylnyk az ország gyárait kutatva szerezi be kollekciójának alapanyagait, amelyek kiváló minőségű takarókból állnak – ez adta meg a löketet a gyapjúból készült kabátkollekciónak is. A dzsekik designját a takarók színei és mintái határozzák meg – ráadás a lezser és az egyszerű, praktikus szabás, amely nem vonja el a figyelmet az erős vizuális részletekről. Azért, hogy tovább fokozza az igazi ukrán élményt, egy kis meglepetést is tartogat az összeállítás, hiszen a kabátok a készítésük helyszínéül szolgáló gyárak városairól kapták a nevüket. Ennek jegyében egy kis ízelítőt kapunk textiltörténelemből is, hiszen minden gyárnak megvolt a maga jellegzetes mintája, ami visszaköszön a ruhadarabokon is: Herszonban jellemző volt a zöld-fehér szín, Luckban csíkos takarókat gyártottak, míg Odessza a tengert idézte a gyárakon belül is.
A környezetbarát divat egy másik visszatérő megoldása a kézművesség, amely a helyi értékek felkarolását is eredményezi. A gyárak hagyatékán túl a SAPO ezt a megoldást is feldolgozta, aminek eredménye egy rendhagyó corset.
Bohém, nőies és még az otthon melegét is feleleveníti.
Akármennyire is telített a piac, az egyediség és a múltidézés mindig utat tör magának, hiszen itt a példa: hiába változnak a generációk és az ipar, a tárgyi emlék nem tűnik el, csak átalakul.
Forrás: Vogue UA