A cím kérdésfelvetése első hallásra teljesen irreális célkitűzésnek tűnhet, az észt Kuidas.works azonban rácáfolt a kétkedőkre: 2021 nyarán, egyetlen hét leforgása alatt lényegében a puszta földből alakítottak ki egy naturalisztikus esztétikájú, használható pop-up éttermet. Az Észt Belsőépítészek Szövetsége 2022 februárjában a tavalyi év legjobb belsőépítészeti alkotásának választotta a rendhagyó enteriőrt!
A Restaurant 0 névre keresztelt projekt egy észt tévéműsor számára készült, azzal a céllal, hogy a design segítségével hívják fel a figyelmet az építőipar ökológiai lábnyomára. Az alkotó csapat, a Kuidas.works (a kuidas jelentése észtül: hogyan? ) egy nonprofit tervező stúdió, akik lassú, sok esetben kézi technológiákkal keresik a választ arra, hogy hogyan lehet fenntarthatóbb a tértervezés.
Az 12 vendég befogadására alkalmas, ideiglenes éttermet egy 19. századi óvárosi kolbászbolt romjaiban alakították ki Viljandban. A koncepció központjába egy 15 tonnás, döngölt földből készült állóasztal került, egyszerű, ősi módszerekkel, kizárólag kézi szerszámok és természetes anyagok felhasználásával. A több tonna agyagot először kiszárították a napon, majd egy régi rugós matracvázon szitálták át, aztán vödörről vödörre hordták a keretbe, végül pedig egy álló magasságú étkezőasztal formába döngölték bele. A földet egy közeli agyagbányából, illetve Litvániából hozták. A rendhagyó asztal köré nem véletlenül nem lehet leülni: azt szerették volna, ha ez a kényelmetlen gesztus nem hagyja elfelejtetni, hogy hol és miért vagyunk. A designnak értelmezésükben nem a kényelemről és az ergonómiáról kell szólnia, ugyanis ki kell lépnünk a komfortzónánkból az ökológiai problémák súlyának megértéséhez. A föld mellett homokot és meszet használtak a padló kiegyenlítésére és a graffitikkel borított falak elfedésére. A tálak és tálcák a helyszínen talált régi padlódeszkákból készültek, valamint régi rézscsöveket is felhasználtak a poharakhoz. Összességében az anyagok kevesebb mint 1%-át kell majd később újrahasznosítani.
„A projekt végére megnőtt az érdeklődés a hasonló koncepciójú éttermek, illetve a döngölt föld mint alapanyag iránt. Véleményünk szerint a döngöltföld-bútorok és megoldások komoly perspektívát jelentenek, még az olyan kényes ágazatokban is, mint a vendéglátás. A föld mint építőanyag univerzálisan elérhető, és szinte nem igényel semmilyen előzetes, vagy utólagos újrahasznosítást. Az asztalok felületét természetes formulákkal lehet megmunkálni, például tojással és lenolajjal. (Ezeket jelenleg is teszteljük, hogy olyan higiénikus és tartós felületeket érjünk el, amik megfelelnek az igényeknek.) Egy másik fontos szempont a 0 étterem reprodukálásával kapcsolatban, hogy maga az étterem koncepciója korreláljon és képviselje azokat az értékeket, amelyeket ez a szokatlan étkezési élmény hirdet. Ezeknek kéz a kézben kell járniuk, a felszolgált ételektől kezdve a szükséges étkészleteken át egészen a tálalás és a fogyasztás metódusáig. Egy étkezési élménynek egészként kell összeállnia ahhoz, hogy hatásosan hordozza a tőle elvárt üzenetet” – mesélte nekünk a Kuidas.works, amikor megkerestük őket azzal a kérdéssel, hogy hogyan látják a projekt metódusainak széles körbe történő integrálását.
Kuidas.works | Web | Facebook | Instagram
Fotó: Tõnu Tunnel