Hogyan spórolhatunk az infláció és az energiaválság kereszttüzében?

Hogyan spórolhatunk az infláció és az energiaválság kereszttüzében?

A rekordmagas infláció és energiaválság igencsak arcon csapta a társadalmat, ám a valódi kihívás, vagyis a tél még előttünk áll. Mára a lakosság nagyrészének szembe kellett néznie a ténnyel, miszerint csak tudatos döntésekkel, spórolással fogják átvészelni a következő időszakot. Habár számos takarékoskodási módszer már széles körben ismert: mind tudjuk, hogy a villanyt le kell kapcsolni. Milyen egyéb trükkök vannak még, amelyek segítségével egy kis pénz a zsebünkben maradhat a hó végén?

A kevesebb néha több

A vízfogyasztás szabályozására szerencsére mindenkinek jelentős ráhatása van, az ember mindennapi szokásain pedig kis odafigyeléssel sokat lehet javítani. Az már mindenki számára nyilvánvaló, hogy a (minél rövidebb) zuhanyzás a legkifizetődőbb a fürdéssel szemben, illetve, hogy kerülendő feleslegesen folyatni a csapot, amikor fogat mosunk, vagy mosogatunk, azonban a takarékosság érdekében egy úgynevezett perlátort is érdemes beszerezni. Ez egy olyan csapokra szerelhető eszköz, amellyel bár az átfolyó víz mennyisége csökken, a használó érzetén ez nem változtat, ugyanis a szerkezet levegővel dúsítja a vizet, tehát a vízsugár nem lesz gyengébb. Ezzel a módszerrel akár 50-85 százalékos vízmegtakarítást is elérhetünk, ami semmiképp nem elhanyagolható – emellett a baráti áron beszerezhető eszköz még a villany- és gázszámlára is hatással lesz, hiszen mivel kevesebb meleg víz folyik, így kevesebbet is kell előtte felmelegíteni.

Izzócsere, avagy egyszeri befektetés, hosszútávú spórolás

A világítás egészen jelentős hányadát képezi annak, amit az átlagember energiára költ, és bár azt már gyerekkorunkban megtanultuk, hogy nem szabad feleslegesen égetni a lámpát, az izzó minősége is sokat nyomhat a latban. Pár okosan kiválasztott izzó mérvadó lehet, mégpedig azért, mert a hagyományos típusúakkal szemben egy energiatakarékos darab fogyasztása többszörösen alacsonyabb, élettartama viszont sok esetben jóval hosszabb, ennélfogva kevesebbszer is kell cserélni. A kevesebbet fogyasztó izzókból is több különböző fajta elérhető, népszerűek például a LED-izzók, amelyek átlagosan a hagyományos izzó egynegyedét fogyasztják, de vannak ezen kívül halogén, és energiatakarékos, kompakt izzók is – a legmegfelelőbb kiválasztása már a felhasználó feladata az egyéni preferenciái függvényében. Egy lakás ilyen jellegű korszerűsítése mindenképp kifizetődő, még ha egyszerre nagyobb befektetésnek is tűnik, hiszen nemcsak ugyanazt a minőséget képes biztosítani, de mindezt jóval kevesebb energia használatával is teszi.

Alacsony hőfok, alacsonyabb ár

A mosási szokások is nagyban beleszólhatnak a számlán álló összegbe, ami kisebb tudatossággal akár csökkenthető is, mégpedig a víz hőmérsékletének viszonylag alacsonyan tartásával. A mosási hőfok, valamint a felhasznált energia egyenes arányban vannak, hiszen a mosógép logikusan energiát használ a víz felmelegítéséhez, így az minél melegebb, annál több energiát igényel. Érdemes tehát akár 20 Celsius fokos mosást is beiktatni, ha az az adott mosógépen elérhető, ugyanis 20, 30 és 40 fok közötti mosásoknál nem igazán van érdemi különbség a baktériumok elpusztítását illetően, ezek teljes kiirtására akár 60 Celsius is szükséges. A tanulság: alacsony hőfokra és teli mosógépre érdemes törekedni, hogy a mosások száma és az energiafelhasználás is minimalizált legyen, a baktériumokat pedig nem forrósággal, hanem például olyan speciális termékekkel érdemes megölni, mint a kifejezetten mosásra kifejlesztett fertőtlenítők.

Tisztíttasd, hogy működjön

A bojlerek esetében több lépés is tehető a spórolás irányába, ezek egyike a villanybojlernél a rendszeres tisztítás. Ez azért fontos, mert ennek elhanyagolása esetén nemcsak a bojler károsodhat, hanem az energiafogyasztás is megnő, ugyanis az egyre rakódó vízkő ellehetetleníti a szabályos működést. Rendszeres tisztíttatással érdemes tehát megelőzni a bajt, a szükséges rendszeresség pedig bojlerenként eltérhet, de körülbelül fél-, egy- és kétéves ciklusokat jelent. A bojlereken emellett érdemes szabályozni a melegvíz hőfokát, amelyet alacsonyabbra állítva ismételten értékes energiát spórolhatunk, csupán kevesebb hidegvízzel kell majd felhasználni azt.

Húzd ki, amit nem használsz

Bizonyos eszközök állandó áram alatt tartása teljesen szükségtelen, emellett pazarló is, ám erről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, és konnektorba dugva hagyni a használatlan konyhai eszközeinket, tévét, vagy akár még a használatlan telefontöltőt is. Az erre történő odafigyeléssel kisebb összeget takaríthatunk meg, ugyanis a készülékek stand by, vagy készenléti módban is fogyasztják az áramot. Annak érdekében, hogy kényelmesebb legyen a rendszeres áramtalanítás, érdemes az éjjel nem használatos gépeket például egy közös hosszabbítóra kötni, hogy aztán egy mozdulattal leköthetőek legyenek az áramforrásról.

Okosvásárlás – ritkán, listával

Az elszabadult energiaárak mellett az élelmiszerárak is az egekbe szöktek – idén szeptemberben az infláció Magyarországon elérte a 20 százalékos mértéket, a mindenkit érintő probléma miatt pedig sokan kénytelenek tudatosabban állni a bevásárlás kérdéséhez. A spórolás érdekében egyfelől érdemes feltérképezni, hogy melyik boltban a legalacsonyabb a számunkra nélkülözhetetlen termékek ára, majd kialakítani egy rendszerességet, ami minél ritkább, annál jobb. Ennek oka csupán annyi, hogy tudatosan, listával, például hetente egyszer érkezni a boltba sokkal költséghatékonyabb, mint kétnaponta beszaladni, hogy aztán impulzívan megvásároljuk, amit az adott pillanatban kívánunk. A listát érdemes nem találomra, hanem megtervezve készíteni, vagyis azokat az alapanyagokat felírni, amelyeket biztosan felhasználunk az elkövetkező időszakban, vagy azok tartósak. Fontos emellett, hogy lehetőleg ezt a vásárlást ne éhesen ejtsük meg, mert korgó gyomorral szinte kikerülhetetlen, hogy felesleges nasik is a kosárba kerüljenek.

Nagyobb adag, alacsonyabb ár

Sokan érvelnek azzal, hogy napjaink élelmiszerárai mellett már nem is érdemes főzni, hiszen szinte ugyanolyan költséges, mint naponta beülni valahova ebédelni, arról nem is beszélve, hogy ezzel a konyhában töltött időt és energiát is megspóroljuk. Bár a megoldás kényelmesebb, az állítás nem egészen állja meg a helyét, ugyanis nagy adag ételt főzni, majd azt többször elfogyasztani még mindig jóval gazdaságosabb, mint naponta menüzni. Néhány aprósággal azonban még itt is feltornázható a tudatosság: egyrészt bevásárláskor érdemes a nagyobb kiszerelésű termékeket venni, hiszen ez hiába drágább, mint a kisebb, mennyiségre lebontva szinte minden esetben olcsóbb, másrészt pedig a főzést is érdemes nagy dózisban lebonyolítani, mégpedig azért, mert ezáltal egyszeri energiahasználattal tudunk előkészülni több napra, nem utolsó sorban pedig az időt is megspóroljuk.

+1 tipp

A fatüzeléses otthonok nemcsak azért jók, mert télen nincs is hangulatosabb a ropogó kályhánál, hanem mert vízmelegítésre is tökéletesen alkalmasak – aki kályhával fűt, az a teához, mosogatáshoz, vagy gyakorlatilag bármihez szükséges vizet könnyűszerrel felmelegítheti az amúgy is használatban levő kályhában, így azt nem plusz energia ellenében, a vízforralóban, vagy a gáztűzhelyen kell.

Grafika: Molnár Roland

továbbiak
Kincseskamra desszerteknek – megnyílt a Mon Petit Dessert Boutique
lifestyle

Kincseskamra desszerteknek – megnyílt a Mon Petit Dessert Boutique

Gondoltál már valaha egy desszertre a legféltettebb kincsedként? Egy sütemény lehet több néhány édes falatnál, különösen, ha méltó környezetbe kerül – ezért örömteli, hogy a Mon Petit Dessert Boutique nemrég a belváros legújabb ékköveként kezdett tündökölni. Sámson Zsófi arcát talán még nem ismerik olyan sokan, a neve és a tortakölteményei azonban
Élénkek és energikusak: az év színei 2023-ban
design

Élénkek és energikusak: az év színei 2023-ban

Igazi diadalmenetet járt be idén a Pantone 2022-es év színe, a Very Peri – milyen árnyalatok árasztanak majd el minket jövőre? Minden évben hatalmas várakozás előzi meg a következő év színeinek bejelentését. Ha nem is kell őket szentírásnak venni, arra mindenképp jók, hogy nagy vonalakban előrevetítsék a jövő évi lakberendezési, belsőépítészeti
Neves magyar alkotók képeire licitálhatunk jótékony célból
lifestyle

Neves magyar alkotók képeire licitálhatunk jótékony célból

A budapesti Heti Betevő immár hetedik alkalommal szervez képzőművészeti aukciót, hogy a bevételt a rászorulók élelmezésére fordítsa. Idén csaknem 90 művész ajánlotta fel egy vagy akár több alkotását is, hogy kalapács alá kerüljön a Heti Betevő online aukcióján, köztük Alföldi Róbert, Bihari Ágnes, Eifert János, Féner Tamás, Havadtőy Sámuel, Horváth