Május második felében az építészek, művészek és tervezők figyelme Velencére fog összpontosulni, ugyanis indul a 18. Velencei Biennálé, ahol a régiós országok java is képviselteti magát egy-egy installációval.
Május 20. és november 26. közt lesz idén látogatható a szakma legfontosabb és legművészibb kiállítása, a Velencei Építészeti Biennálé. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a kiemelkedő életművekért járó Arany Oroszlánt idén Demas Nwoko nigériai építésznek ítélték oda, az esemény idei fő kurátora pedig Lesley Lokko, ghánai–skót építész. A kiállítás fő tematikája a The Laboratory of the Future címet kapta, ami az építészet kiterjesztett megközelítését takarja, amely az anyagi és az immateriális világot is magában foglalja: egy olyan tér, amelyben az ötletek ugyanolyan fontosak, mint a tárgyak. Szintén kiemelt szerepet kap idén Afrika is, hiszen a szervezők a jövő egyik fontos főszereplőjeként tekintenek a kontinensre – ezt tükrözi az életműdíjas és a fő kurátor munkássága is. A rendezvény nevében ugyan az építészet kap kiemelt szerepet, de a helyszínen a művészeti installációk és egyéb kulturális kísérőprogramok (melyek egy része már most május elején is zajlik) legalább ilyen hangsúlyosan szerepelnek majd. Az, hogy az egyes kiállítók mely tervezők alkotásait nevezik a biennáléra, többnyire hosszú hónapok munkájának és kiválasztási folyamatának az eredménye. Lássuk, mivel készülnek a régió országai!
A biennálé teljes programja itt található.
Lengyelország
Installációjuk címe a Datament nevet viseli, és célja, hogy a nézők fizikai formájukban találkozzanak az adatokkal. Arról akar diskurzust indítani, hogy az új technológiák milyen óriási szerepet fognak betölteni a jövőnkben. Négy, különböző országból származó ház külső falainak 1:1 replikáját alkotják meg. A kiállítás azt sugallja, hogy a statisztikai adatelemzés és az algoritmusok jelentősen befolyásolják majd a jövőben az építészetet, az urbanisztikát és a területrendezést is.
Kurátorok: Anna Barlik, Marcin Strzała és Jacek Sosnowski
Románia
A román pavilon a múlt innovációs technológiáinak inspiráló hatása köré épül. A kurátorok a 20. század elejéről húznak elő már rég elfeledett találmányokat, lehetőséget teremtve, hogy ebből ihletet nyerve a jövő számára fontos, új fejlesztések születhessenek. Több bukaresti múzeummal együttműködve eredeti, tudománytörténeti kiállítási tárgyak is helyet kapnak majd itt.
Kurátorok: Emil Ivănescu, Simina Filat, Cătălin Berescu és Anca Păsărin
Magyarország
Ezúttal a legújabb budapesti kulturális intézmény, a Ferencz Marcell (Napur Architects) által tervezett Néprajzi Múzeum köré épül a magyar pavilon Reziduum – The Frequency of Architecture címmel. A látogatók egy interaktív program, a Motif Creator segítségével saját mintákat alkothatnak, hogy ezzel is közelebb kerülhessenek a magyar hagyományokhoz.
Kurátor: Kondor-Szilágyi Mária
Szerbia
Egy különleges eseményre tekint vissza Szerbia In Reflections című pavilonja az Afrika-tematika részeként. Az apropó egy 1977-ben, Nigériában megrendezett Nemzetközi Kereskedelmi Vásár, ami az egykori Jugoszlávia és Nigéria összefogásában valósult meg. Antiimperialista, valamint antikolonialista eszmék mentén szerveződött, az úgynevezett „el nem kötelezett országok” mozgalmának részeként.
Kurátorok: Iva Njunjić és Tihomir Dičić
Koszovó
Ez lesz Koszovó ötödik önálló kiállítása Velencében, amely idén a rejtélyes rks2 | transcendent locality címet viseli. Fő témája a migráció, amely Koszovó fejlődését és történetét is jelentősen befolyásolta. A migrációra nem egyszerű, A-ból B-be való költözésként tekintenek, hanem figyelembe veszik a bonyolult aspektusát, ami nem ér véget magával a relokációval.
Kurátorok: Poliksen Qorri-Dragaj és Hamdi Qorri
Litvánia
A Children’s Forest címet viseli az idei litván kiállítás, a pavilon berendezése ennek megfelelően játékos lesz, és arra a perspektívára koncentrál, amit a gyerekek látnak a környezetünkből. Emellett elmagyarázza majd az erdő ökoszisztémáját, illetve erős környezetvédelmi fókuszt is kap majd az installáció az itt rendezett beszélgetéseknek köszönhetően.
Kurátorok: Jurga Daubaraitė, Egija Inzule és Jonas Žukauska
Nyitókép: Velencei Biennálé
Forrás: ArchDaily