Könyvként kinyíló zsinagóga

Könyvként kinyíló zsinagóga

Manuel Herz svájci építész tervezte azt az új zsinagógát Ukrajnában, ami a helyi Holokauszt Emlékalap Alapítvány kezdeményezésében valósult meg. Különös szerkezete a térbeli (pop-up) könyvek analógiájára emlékeztet. Íme, a Babyn Yar!

Nemrég avatták fel Ukrajnában az új Babyn Yar zsinagógát; ez az innovatív és erőteljes épület nemcsak imahelyként segíti a helyi zsidó közösséget, hanem emlékeztetőül is szolgál a hely történetére. Az építész ezekből a gondolatokból kiindulva hozta létre a zsinagóga különös, mozgatható szerkezetét, amely a könyv fogalmára, vagyis a zsidó vallási szertartás központi elemére utal.

A Kijevtől nyugatra fekvő erdős terület, Babyn Yar volt a második világháború egyik legsúlyosabb mészárlásának helyszíne. 1941-ben két nap leforgása alatt több mint harmincezer zsidó vált a német csapatok áldozatává, a következő hónapokban pedig további százezer ember jutott ugyanerre a sorsra Babyn Yarban. A környék azóta megváltozott, erdőből városi parkká alakult – ez az emlékmű egy fontos emlékeztető az 1940-es években ott zajló eseményekre.

Az épület kialakításában az építész elmondása szerint a könyv mint szimbólum és az ismeretforrás motívuma a játékosság érzésével keveredik: ennek értelmében a Babyn Yar zsinagóga mechanikusan nyílik ki védett térré alakulva, majd egy körülbelül nyolc méter széles és tizenegy méter magas függőleges, szűk formába zárható össze. A szerkezet működése legalább ugyanolyan fontos, mint annak funkciója: „Az épületet kézzel kell kinyitni, ezt követően kibontakozik a zsinagóga háromdimenziós tere” – mondta el Manuel a Wallpapernek adott interjújában. „A kinyitás folyamata egy kollektív rituálé része” – emelte ki.

A zsinagóga fa emelvényen áll, szerkezete öreg tölgyből és acélból készült, belső terét pedig szimbólumok és ikonográfia díszítik. A jelképek a zsidó hithez és a helyszínen található korábbi, már elpusztított zsinagógákhoz kapcsolódnak.

Fotók: Designboom, Wallpaper

Manuel Herz | Web

Forrás: Wallpaper

továbbiak
Siker, csillogás és hatalmas leütések | TOP 5
art

Siker, csillogás és hatalmas leütések | TOP 5

Siker, csillogás és elismerés: egy festőművész esetében sokszor egy élet is kevés ahhoz, hogy igazán befusson. Kemény munka, menedzsment, rengeteg befektetett idő és energia mind az alkotó, mind a galéria vagy aukciósház oldaláról. Még sincsen arra instant recept, kiből is válhat igazán jól menő festő. Figyelmünket most Kelet-Európára irányítjuk, válogatásunkban
Szélenergiával működő utcai lámpa | PAPILIO
design

Szélenergiával működő utcai lámpa | PAPILIO

A fényszennyezés és a folyamatosan növekvő energiafogyasztás egyre nagyobb mértékben terheli környezetünket és minket, embereket is. A Tobias Trübenbacher által megálmodott PAPILIO egy olyan klímasemleges utcai lámpa koncepciója, amely rovarbarát fénnyel és saját energiaellátással nyit új kapukat a közvilágítás jövőjéhez. A berlini székhelyű Tobias Trübenbacher designer újragondolta az utcai lámpák
Mindent a rétegelt lemezről! | Plydesign-pályázat
design

Mindent a rétegelt lemezről! | Plydesign-pályázat

Mi a közös a „fapados” villamosok székeiben és a sugárhajtású vadászgépekben? Meglepő módon a rétegelt lemez! Ez a rendkívül sokoldalú anyag már több mint száz éve kínálja a fa melegségét, miközben nagyon színes történettel büszkélkedhet. Ennek a történetnek a legérdekesebb epizódjait elevenítjük fel egy most induló cikksorozattal, a PLY DESIGN