A NARchitekTURA csapata újabb egyedi installációval lepte meg a művészetkedvelőket: a nyáron kiállított reneszánsz gyűjtemény és Botticelli Virginia története című műve után megint egy nagy múltú alkotást láthatunk rendhagyó megvilágításban. Ezúttal Rembrandt igazán kivételes festményét, A lengyel lovast csodálhatjuk meg, kicsit sem megszokott környezetben.
Rembrandt alkotását ezúttal a krakkói Wawel királyi palotában lehet megtekinteni, azonban a NARchitekTURA kortárs koncepciója mind a palota történelmi környezetétől, mind pedig a festmény állandó otthonától, a New York-i Frick Collection közegétől is merően különbözik. A projekt fő célja pontosan egy olyan helyszín biztosítása volt, ami jelentősen kiemeli az festményt a megszokott helyzetéből. Rembrandt fenséges portréjának ideiglenes helye önmagában köti össze a festő évszázadokkal ezelőtti világát a jelenkori vizuális igényekkel. A kastély belső tereit kihasználva az építész stúdió térelemei több szálon futó párbeszédet kezdeményeznek a kiállított műalkotás és a művész életművének tágabb értelmezése között.
Az installáció egyedi karakterét a rétegelt falemez “áramlása” határozza meg, amely kontrasztban van a meglévő helyiség szabályos körvonalával és a kockás kőpadlóval. A geometrikus formák és ez az illékony szerkezet tökéletesen harmonizál, ami talán abból is fakadhat, hogy utóbbit egyetlen könnyed vonal ihlette, amely Rembrandt vázlatain, festményein és metszeteiben szintén visszaköszön. A kiállítás diszkrét megvilágítása Rembrandt festészetének újabb modern ráncfelvarrása, emellett pedig a műalkotás színtónusát is hűen tükrözi.
Az egész installáció egy kísérlet, amely kiegészíti és új jelentésrétegekkel ruházza fel Rembrandt munkáját. Ennek a meghitt kiállításnak a koncepciója azt a célt szolgálja, hogy értelmezési szabadságot biztosítson az amúgy is titokzatos festmény számára.
Kiállítás tervezői: NArchitekTURA – Bartosz Haduch, Łukasz Marjański
Kiállítás kurátorai: Xavier Salomon, Joanna Winiewicz-Wolska
Kiállítás koordinátorai: Karp Julianna, Kama Guzik
Vizuális arculat: Szwaja Anna
Fotók: Anna Stankiewicz, Bartosz Haduch
NArchitekTURA | Web | Facebook | Instagram
Forrás: Designboom