A krampusz alakját szinte mindenki ismeri, azt azonban talán kevésbé, vajon ki is volt ő a mondavilág eredeti történetei szerint.
Sokan úgy emlegetik mint a mikulásellenes démon, vagy anti-Mikulás, a piros ruhás, nagy szakállú pocakos úr ősellensége. Azonban a Krampusz valójában a kelet-közép-európai hagyományban a jóságos Szent Miklós segítője, aki állandó társaként utazik vele az ünnep idején, hogy elvégezze helyette a piszkos munkát: szenet cipel és virgácsot hoz a rosszul viselkedő gyerekeknek büntetésképp.
Bár a Krampus ördög formájú figurája eredetileg az osztrák területről származik, ma már Európa-szerte számos változata létezik. Németország egyes részein Knecht Ruprechtről beszélnek, aki sötét csuklyát visel, és a gyerekeket a pokol mélyére viszi, míg Franciaország néhány régiójában ez a legenda Père Fouettard néven ismert, ami ostoros atyát jelent, Svájcban pedig Schmutzli néven terjedt el.
Stájerországban máig élő ceremónia, hogy december elején, éjszaka hatalmas krampuszfelvonulást (Krampuslauf) rendeznek, ahol a fiatalok mesealakoknak, krampusznak öltöznek, álarcot öltenek, bekormozzák az arcukat, testüket és láncot csörgetve végigjárják a házakat. Az ehhez hasonló Mikulás-járás hazánk néhány területén is jellemző.
Borítókép: Julia Meyer, Zeit Online
Forrás: Hamu és Gyémánt; David Sedaris: Karácsony jéggel (Konkrét Könyvek, 2004) Novellák, elbeszélések.