Egy nemrég közzétett térkép szerint Kelet-Európa hét országában is Lana Del Rey a leghallgatottabb pop énekesnő. Mi lehet az oka a melankolikus hangvételű dalairól ismert amerikai sztár sikerének a régióban? Ennek próbált meg utánajárni a Rolling Stone magazin.
Idén nyáron tettek közzé egy térképet, amely a Spotify streaming adatai alapján mutatta be, hogy melyik országban melyik nemzetközi popdíva a legnépszerűbb. Míg az angolszász területeken Taylor Swift, a spanyol ajkúak körében pedig Shakira győzedelmeskedett, addig Nyugat- és Közép-Európában Beyoncé, Dua Lipa és Zara Larsson is meghódított egy vagy több országot. Ami azonban szembetűnő, hogy hét kelet-európai államban (Lengyelország, Ukrajna, Fehéroroszország, Románia, Bulgária, Görögország és Törökország) is Lana Del Rey lett a befutó.
A Rolling Stone annak próbált utánajárni, hogy mi lehet ennek az oka. A közösségi médiában megjelenő reakciók elsősorban Lana Del Rey melankolikus hangvételét emelték ki (gondoljunk csak az olyan dalokra, mint a Summertime Sadness és Sad Girl). „A keleti blokk átélte a fájdalmat”, írta Kate Demolder író, „egész Kelet-Európa depressziós”, viccelődött egy másik felhasználó. Habár a „depressziós Kelet-Európa” sztereotípia nemcsak túlzó, hanem egy tanulmány szerint nem is igaz, a régió lakosainak szomorú, romantikus zene iránti vonzalmának van alapja.
A zenei magazin lengyeleket szólaltatott meg a témában. Artur Wojtczak zenei író szerint fontos tényező, hogy Lengyelországban a mai napig a romantika a legfontosabb korszak, az énekesnő sikere pedig annak köszönhető, hogy a régióban szeretik a kifejező és érzelmileg intenzív énekeseket. Bartek Chacinski, a Polityka című lap kulturális szerkesztője úgy véli, hogy Del Rey dalai hasonlítanak ahhoz az európai formátumhoz, amelyek évtizedek óta alakítják a régió ízlését. Mindezeken túl még ott van a népszerű lengyel énekesnő, sanah, akit gyakran a „lengyel Lana Del Rey”-ként aposztrofálnak; a lengyel Open’er Festival, ahol 2019-ben Del Rey volt az egyik fő fellépő; és az “amerikai álom” iránti vonzalom, amelyről az énekesnő nosztalgikus és romantikus képet ad.
Ugyanakkor azt is a lehetséges okok között említik, hogy a politikai megrázkódtatásokat gyakran átélő régióban – ideértve a jelenlegi háborút is – az emberek inkább az elvágyódást, a szomorúságot és a moziszerű fantáziát a remény érzésével ötvöző zenéhez vonzódnak.
Forrás: rollingstone.co.uk