A szeptember 29. és október 2. közt zajló Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál minden évben egy kiválasztott ország irodalmára koncentrál a magyar újdonságok mellett. Ezúttal Szlovákia lesz a meghívott vendég, így most mutatunk öt könyvet, amit érdemes lesz itt keresni!
Pavel Vilikovský: Egy igaz ember története
Vilikovskýt az irodalmárok a szlovák próza megújítójának hívják, posztmodern szövegei rengeteg felfedezendő rétegből tevődnek össze. Ebben a kötetében egy új szlovák embertípust ábrázol. A főszereplő, akinek mindennapjait naplójegyzeteiből követhetjük nyomon, komoly szakmai fejlődésen megy át, hiszen ironikusan szólva, egyre feljebb jut a szocialista ranglétrán. Miután az üzemből, ahol dolgozik, főigazgatóság lesz, a konformista, egyszerű gondolkodású, jelentéktelen kisemberben felébred a vágy, hogy végre ő is legyen valaki. A könyv egyszerre négy nyelven jelent meg: szlovákul, csehül, lengyelül és magyarul.
Jozef Karika: A hasadék
Karika jelenleg az egyik legnépszerűbb szlovák szerző. A hasadék című kötete kirántja a talajt az olvasó lába alól, aki még abban sem lehet biztos, hogy egyáltalán fikciót tart-e a kezében. A baljós elemekkel operáló, feszültséggel teli, hajmeresztő történet az egyik legnagyobb szlovák rejtélyt, a Tribecs-hegységbeli megmagyarázhatatlan eltűnéseket dolgozza fel.
Irena Brežná: Minden világok legjobbika
A Minden világok legjobbika című regény főhőse a kilencéves Jana, aki gyermeki perspektívából meséli el az 1950-es évek kisvárosában töltött gyermekkorát, anyja bebörtönzésének és apja meghurcoltatásának történetét. A kelet-európai szocializmus korszakának bizarr és különös, anekdotákkal teli, költői újraértelmezése a regény, amelyet eddig 9 nyelvre fordítottak le.
Peter Macsovszky: Lomha apáca
Az 1990-es években befutott költő nevéhez számos sikerkötet fűződik. Legújabb könyve válogatás a szerző tizenöt szlovák nyelvű verseskötetének mintegy feléből (Strach z utópie, Klišémantra, Pohodlná mníška, Santa Panica, Ambit, Tovar, Príbytok cudzieho času). A szlovák líra és próza fenegyereke a legkülönbözőbb versnyelveken szól olvasóihoz, gyakran különböző személyiséggel bíró álnevek alatt.
Daniela Kapitáňová: Könyv a temetőről
A fiatal szerző könyvét a kritikusok a Forrest Gumphoz, a főszereplőt A bádogdob Oskar Matzerathjához hasonlítják; Szlovákiában azonnal bestseller lett, eddig tizennégy nyelvre fordították le. A szöveget egy 44 éves szellemi fogyatékkal élő, törpe növésű férfitól halljuk, akinek legfőbb célja az életben, hogy ugyanolyan legyen, mint a többiek. Samko mindent utál, ami eltér a normálistól: semmi másra nem törekszik az életben, csak hogy minden furcsasága ellenére tökéletesen belesimuljon környezetébe – ezt kihasználva nevel belőle besúgót a város nagyhatalmú kommunista ura, s így lesz akaratlanul tragédiák sorának okozója a kisváros életében.
Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál
Mikor? 2022. szeptember 9. – október 2.
Hol? Budapest, Millenáris
Bővebb infó, programok és dedikálások itt.