Az igazi filmrajongóknak valószínűleg nem kell bemutatni a klasszikusnak számító A muzsika hangjait, amelyről a legtöbbeknek jó eséllyel Julie Andrews, a tökéletesen zöld fű és a háttérben magasló, hófödte hegycsúcsok jutnak eszébe. Talán már ennyi is elég lehetne ahhoz, hogy az ember kedvet kapjon egy pár napos ausztriai utazáshoz – azonban mi még egy okot tudunk, ami miatt érdemes az osztrák hegyek felé venni az irányt: a the cōmodo design hotel.
Talán kissé közhelyesnek tűnhet egy, az Alpokban megbúvó, alig négyezer lakosú települést ékszerdoboznak nevezni, mégis nincs mit tenni: a Salzburg tartományban található Bad Gastein teljes mértékben rászolgál erre a jelzőre. A fürdőváros történelmi múltja és a lenyűgöző táj egyaránt motivációt jelent arra, hogy ellátogassunk ide, ha szeretnénk egy kicsit kilépni a mókuskerékből, és pár napra elbújni a világ elől.



A 60-as évek kellemes nosztalgiája
Az egykori üdülőépület helyén kialakított the cōmodo megalkotásakor az volt a cél, hogy harmonikus egységet teremtsenek a természet, az épület öröksége, a modern igények és a kivételes designelemek között.
„A hotel kialakítása során elsődleges szempont volt a korábbi épület pozitívumainak hangsúlyozása. Ezek közül egyértelműen kiemelkedtek a padlótól a mennyezetig érő ablakok, amelyek megtartásának köszönhetően továbbra is elképesztő kilátás nyílik a környező tájra – mind a szobákból, az étteremből, de még az úszómedencéből is” – emelte ki Piotr Wisniewski, a hotelt tervező weStudio vezető designere.
„Ezzel tulajdonképpen egy régen elkezdett történetet mesélünk tovább. Nem véletlen, hogy a színvilág, a bútorok és anyagok mind-mind a ’60-as évek nosztalgikus báját idézik, amit a bécsi kávézók hangulatával próbáltunk ötvözni – úgy, hogy közben láthatóvá tettük a hotelt körülölelő természetet. Ragaszkodunk a múlt értékes hagyományaihoz, miközben mégis progresszív megközelítést képviselünk” – tette hozzá a designer.

Természet ihlette design
A projekt során főként természetes és időtálló anyagokat választottak, és a tervezés közben figyelembe vették a helyszín adottságait, környezetét. Ennek egyik kiváló példája a Pebble Sofa, amelyet a közeli hegyi patakokban található kavicsok ihlettek. Emellett a Bad Gastein-i hegyek színei és kontúrjai inspirálták az egyedi tervezésű bútorokat, tapétákat, szőnyegeket és művészeti alkotásokat is.


Az egyediség a részletekben rejlik
Felmerülhet a kérdés: mik azok a sokszor apró, ám fontos részletek, amelyeknek köszönhetően a vendégek olyan élményre tesznek szert, amit szívesen megőriznek, és amelyre még évek múltán is örömmel gondolnak vissza?
A the cōmodóban ívelt íróasztalok állnak szemben az ívelt fejtámlákkal – ez utóbbi rejti az egyik legkülönlegesebb designmegoldást. „Ebben a régióban, különösen az olasz határ túloldalán, gyakran láthatunk Szűz Máriát ábrázoló szobrokat, amelyeket fülkékbe építenek az épületek sarkainál” – meséli Piotr, aki ezt a részletet idézte meg az éjjeliszekrény ívelt fülkéjében. A szobor helyén azonban itt a vendégek vízespalackja kapott helyet. „A csapból ásványvíz folyik, így mi csak szentelt víznek hívjuk.”
Ez az apróság, amely Piotr saját élményéből – a rendszeresen álmában feldöntött vízespalackból – született, csak egyike azoknak a részleteknek, amelyek révén a hotel szervesen kapcsolódik a környező régióhoz.


A jóllét hagyománya
A wellness mélyen gyökerezik Bad Gastein történetében. A 19. század óta elismert gyógyhatása miatt a város császárokat és császárnőket is vonzott, akik az ásványi anyagokban gazdag fürdővizet, a gyógyító kirándulásokat és a természet közelségét keresték.
A the cōmodo spa ezekből a nyugtató tulajdonságokból merít, hogy megalkossa saját wellnesshagyományait. A kezeléseket egyénre szabják, és a luxus Saint Charles termékekkel, valamint a Gastein-hegység gyógyító vizével végzik. Azt mondják, hogy ez az ásványi anyagokban gazdag víz regeneráló, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással bír az ízületekre, izmokra, valamint a sejtek megújulására is.



Harmóniában a környezettel
Amikor a the cōmodo teraszán ücsörgünk kávéval a kezünkben, vagy éppen a kandalló előtt ülve olvasunk egy könyvet, valószínűleg nem is gondolunk bele, milyen mértékű szervezést és kompromisszumot igényelt egy ilyen különleges helyszínen álló épület megépítése vagy átalakítása.
„Nagyon odafigyeltünk arra, hogy az építkezés során ne károsítsuk a környező tájat, ezért alapos tervezésre és körültekintésre volt szükség. Az egyik kihívás egy közeli földcsuszamlás volt, ami a hegyekben gyakori jelenség. Már előre számoltunk vele, és speciális biztonsági intézkedéseket hoztunk, hogy garantáljuk a biztonságot” – mondja a designer.
the cōmodo | Web | Facebook | Instagram
Ez a cikk a Hype&Hyper 8. lapszámában, először nyomtatásban jelent meg 2023-ban.

A valóság és a képzelet valószerű ölelésében

Egy nap az Őrség mesebeli táján
