Grúzia az elmúlt évtizedekben rengeteg esemény és változás tanúja volt, amelyek az egész ország életét befolyásolták. Mai válogatásunkban öt grúz fotóst mutatunk be, akik a közös történetük egy-egy szegletét örökítették meg.
Daro Sulakauri
Daro tizennégy évesen kezdett el fotózni, munkája attól kezdve organikusan fejlődött és változott. Első projektje a grúziai Pankisi-szurdokban élő csecsen menekültek mindennapjait dokumentálta, ez a terület akkoriban az egyik legveszélyesebbnek számított. Magánemberként is minél többet szeretett volna megtudni kutúrájukról és hagyományaikról, tekintettel dédnagyanyja örökségére, aki szintén csecsen volt. Ezt az időszakot örökíti meg a Terror Incognita 2008-as fotósorozata.
A kezdeti sikereken felbátorodva vágott bele további projektjeibe, ilyen A fekete arany, amely a grúz bányászok életét dolgozza fel, illetve A kamaszkortól megfosztva sorozata, ami a fiatalkori házasságok Grúziában mai napig is elterjedt hagyományát járja körül.
Jelenleg egy okfeltáró munkán dolgozik, ami Grúzia közelmúltjának egyik legszörnyűbb bűncselekményét fedi fel: a kilencvenes években és a kétezres évek elején többezer csecsemőt nyilvánítottak halottnak születéskor, hogy utána a feketepiacon adják őket örökbe pénz fejében.
Natela Grigalashvili
Mielőtt Tbilisibe költözött tanulni, Natela Grigalashvili egy kis faluban nőtt fel a hegyek között. Fotói visszatérő témái a grúz falvak, amelyek egyre inkább kiürülnek.
A grúz nomádok utolsó napjai sorozat az Adzsaria tartománybeli nomád közösségek életét mutatja be, akik a hegyek között tengetik mindennapjaikat. Sok esetben az egyetlen jövedelmük állattartásból származik. A globalizációnak köszönhetően egyre többen költöznek városokba, így az a hagyományos életmód, amelyet ilyen hosszú ideig képesek voltak fenntartani, eltűnőben van. Natela immár kilencedik éve örökíti meg a közösség életét. Elmondása szerint a találkozások épp olyan fontosak neki, mint a fotók, amiket elkészíthet.
Guram Tsibakhashvili
Tsibakha – mert becenevén csak így emlegetik – 1960-ban született, majd a kortárs grúz művészvilág egyik legfontosabb szereplőjévé és dokumentálójává vált. A kilencvenes években rengeteg képet készített a korszak híres művészeiről és extravagáns életstílusukról.
Elmondása szerint rengeteget tanult ebből a közegből, egészen a technikai részletektől kezdve – például, hogy hogyan kell egy jó kompozíciót összeállítani – az élet felé tanúsított attitűdön át. Úgy gondolja, hogy a legjobb módja, hogy megismerjük egy művész belső világát, az az, ha műtermében készítünk róla képeket.
David Meshki
David 1979-ben született Grúziában. Miután megszerezte hidroökológia diplomáját, mégis a fotográfia mellett döntött, bár először dokumentumfotózással foglalkozott. Munkái visszatérő témája a mozgás. Ősélménye ezzel kapcsolatban édesapja munkájához köthető, aki a nyolcvanas évek alatt a nemzeti gimnasztikai csapat edzője volt. Ennek köszönhetően sokat utazott, ami a szovjet éra alatt még nagy kiváltságnak számított, így David a világ számos szegletét megismerhette.
Egyik legnagyobb projektjében a Tbilisi deszkás világot térképezi fel, amiből egy dokumentumfilm is készült When the Earth Seems to be Light (2015) címmel. Jelenleg Berlinben él és dolgozik.
Dina Oganova
Dina szabadúszó dokumentumfotósként tevékenykedik, leginkább olyan témákból készít hosszú távú projekteket, amelyek közel állnak a szívéhez. Nagyon fontos számára az egyenlőség, hite szerint egyetlen vallás létezik, a szeretet. Kifejezetten szeret olyan embereket fotózni, akikhez szoros érzelmi kapocs fűzi és fontosak neki. Témáit nem keresi, hanem engedi, hogy azok találják meg őt.
I Am Georgia című sorozatán 2007-ben kezdett el dolgozni, amiben kedvenc témáját, Grúzia sokszínűségét dolgozza fel. Az országról úgy gondolja, hogy minden színtéren különleges, és nem csak azért, mert hazájának nevezheti.
Szenvedélye a limitált kiadású könyvek szerkesztése, ugyanis szereti, ha a képeket fizikai valójukban tarthatja kezében, ahelyett, hogy egy képernyőn nézné őket.
Borítókép: Natela Grigalashvili
Daro Sulakauri | Web | Instagram
Natela Grigalashvili | Web | Facebook | Instagram
Guram Tsibakhashvili | Facebook | Instagram
David Meshki | Instagram
Dina Oganova | Web | Facebook | Instagram
Forrás: darosulakauri, inframe, atinati, metalmagazine, calvertjournal, dikarka, upphotographer