A Milánói Designhéten mutatja be legújabb munkáit a kézzel alakított, egyszerre minimalista és intuitív formáiról ismert lengyel keramikus.
Marcin Kuberna brandjében, a GRÔPK-ban a szoborszerű minimalizmus és az ősi kézműves mesterség találkozik kézzel készített kerámiákba öntve. Eleinte stylistként dolgozott – többek közt a Vogue-nál –, majd a lengyelországi Kasubiában született művész önerőből kitanulta a keramikus szakmát, és ma már aprólékos folyamattal készíti egyedi és megismételhetetlen darabjait.
Legújabb, Zemia (’Föld’) című kollekcióját a Milánói Designhéten mutatja be április 17. és 23. között. Marcin alkotásait az Alcova nevű kiállítótérben lehet majd megnézni, amely már ötödik éve nyújt megjelenési lehetőséget független, kis márkáknak a divat- és design fővárosában. Az Alcova idén új helyszínre költözött: a Porta Vittoria egykori vágóhídja izgalmasan indusztrialista hátteret biztosít majd a kortárs műveknek, köztük a lengyel keramikus minimalista, szigorú formákkal rendelkező alkotásainak. A Zemia projekt darabjai – ahogy Kuberna művészetének jelentős része – egyfajta tisztelgés a kasub gyökerei és felmenői áldozatos kétkezi munkája előtt.
Marcin így mesélt a Hype&Hypernek az alkotás folyamatáról és a művészetéről:
Művészként hogyan lépsz át a nehézségeken?
Az, hogy művészként dolgozom, átsegített az életem eddigi legnehezebb szakaszán, a pandémián. Az általam választott technika, a tekercselés tökéletes összpontosítást igényel, előre megtervezett mozdulatokkal, és ez egyfajta transzot idéz elő. Szinte felér egy meditatív gyakorlattal. Úgy gondolom, az a nyugalom, ami ekkor megszáll, hatással van a stúdión kívüli életemre is.
Hogyan kapcsolódsz a művészeten keresztül a kelet-közép-európai gyökereidhez?
A kétkezi munka mindig is az életem szerves része volt, mivel egy földművelő családba születtem Kasubiában, Lengyelország partvidékén, és ezzel együtt járt a természet és annak erőinek tisztelete. A szűkebb hazám lakói egyike Lengyelország megmaradt kevés etnikai kisebbségének, saját helyi nyelvezetük, gazdag folklórjuk van – ezt mind beépítem a kreatív munkámba. A GRÔPK mindössze annyit jelent kasubul, hogy edény.
Az alkotás folyamata hogyan segít értelmet találni a világban?
Ősi tekercseléses technikával készítek vázákat, edényeket és szoborszerű tárgyakat. Az aszketikus minimalizmust érzékiséggel, lágysággal társítom, hogy intuitivitás áradjon belőlük – hogy meg akard érinteni, a kezedbe akard venni és lassan felfedezni. Egy darabkát a földből alázatos kézimunkával átformálok valami mássá, hogy a földet bevihessük az otthonunkba.
Marcin Kuberna | Web | Instagram | Facebook
Fotók: Martyna Galla
Az interjú eredetileg nyomtatásban jelent meg a Hype&Hyper 2022/3. számában.