Kedd este 79 designer, márka, illetve designvállalkozás várhatta tűkön ülve a Karlín Színház nézőterén,hogy kit szólítanak majd a műsorvezetők a színpadra, hogy átvegye a győztesnek járó elismerést. Az abszolút nyertes a Vrtiška & Žák studio lett, az életműdíjjal kitüntett Liběna Rochovának pedig állva tapsolt a közönség. Személyes beszámoló, elsőkézből.
Mindig nagy érdeklődéssel figyelem, mi történik a cseheknél design fronton, s tavasszal kíváncsian várom a Czech Grand Design 2021 díjátadó gáláját. Így volt ez kedd este is, amikor a számítógép képernyője előtt ülve, szerény cseh nyelvtudásommal felvértezve igyekeztem követni a ČT art televízió közvetítését. A Karlín Színház magenta színűre hangolt színpadképe már önmagában üdítő látvány volt: a különféle dobogókból épített kulissza telis tele volt flamingó figurákkal, a gála szereplőinek feje fölött a magasban büszkén világított a CZECH GRAND DESIGN neonfelirat (stage design: Lucie Škandíková). A tervező nem titkolt szándéka volt, hogy egyfajta paradicsomi atmoszférát álmodjon meg a színpadra – két év COVID-helyzet után, s most az ukrán-orosz háború közepette balzsam volt ez szemnek és léleknek egyaránt, nemcsak a jelölteknek, a nyerteseknek, s az egész cseh designszakmának, de nekem is.
Megfigyeltem magamon, hogy érdekes módon a díjátadó estéjét nem amiatt várom, hogy elsőkézből értesülhessek az aktuális nyertesekről. Sokkal inkább a kíváncsiság ültet a képernyő elé: idén milyen műsorral készülnek a szervezők? És itt műsor alatt az egész eseményt értem, annak minden egyes összetevőjével együtt – ezek összessége egy olyan különleges atmoszférát teremt, ami miatt egyszerre vagyok végtelenül büszke és irigy a cseh designszakma képviselőire.
Az utóbbi néhány évben, ahogy megfigyeltem a Czech Grand Design gáláját, kirajzolódott előttem néhány összetevő, ami sosem hiányozhat erről az eseményről: izgalmas látvány, jó ízléssel és professzionalizmussal összeállított műsorszerkezet, illetve humor. Utóbbi rendkívül fontos, kvázi elengedhetetlen, hogy ne egy végtelenül unalmas és lapos eseményen érezze magát az ember – éppen csak annyi esetlenség és spontaneitás megengedett a csehek részéről, ami még a szerethetőséghez tesz hozzá. A csehek ebben az esetben nem járatják csúcsra a komikumot (ne egy stand-up estet képzeljünk el!), de örömmel szórakoztatják magukat és egymást. A kedd esti díjátadón a férfi műsorvezetők öltönyének színe és fazonja is rendhagyó, megmosolyogtató volt (rövidnadrág, rövidujjú zakó, fehér térdzokni), a női műsorvezető elegáns ruhakölteményeit látványos és meglepő kiegészítőkkel (például gigantikus, csillogó diadémmal) párosították (kosztümök: Marek Cpin). Az „Ugorjunk a jelöltekre!” felkiáltást pedig annyira komolyan vették a műsorvezetők, hogy helyenként egy színpadelemmel eltakart trambulinon ugrálva foglalták össze a kategória legfőbb jellemzőit.
Az idei díjtárgyat Eduard Herrmann és Matěj Coufal, a Herrmann & Coufal márka alapítói tervezték meg: ennek a díjnak – a szó szoros és átvitt értelmében is – komoly súlya van (5 kilogramm!), de formájából fakadóan egyszerre archaikus és újragondolt stafétabotra emlékeztet (szinte követeli, hogy valaki vagy valakik megragadják, annyira organikus és magáért beszél a kialakítása) – látszik, hogy a szokásos, unásig ismételt emlékplakettet hírből sem ismeri, s ennek csak örülni lehet.
Tehát még egyszer: izgalmas látvány, élvezetes műsorszerkezet és humor – ezek tegnap este sem hiányozhattak. És persze, a magas minőségű design iránti elkötelezettség, a szakma iránti szeretet és alázat és az ezzel járó öröm és büszkeség is ott volt a színpadon, még most, a világjárvány után, a háborús helyzet közepette is.
De nem csak a műsorvezetők öltözéke, maga a díjátadó köré rendezett műsor is abszolút szerethető és élvezetes volt: az est forgatókönyve – hiába szól egy ilyen esemény a jelöltek felsorolásáról, a nyertes kihirdetéséről, a díjak átadásáról és a köszönőbeszédekről – abban a hatvan percben egyszer sem volt unalmas, végig feszes maradt. Az együttműködő partnerek, közreműködők, szponzorok felé tett köszönetnyilvánítás vagy az est csúcspontjának számító életműdíj átadásának pillanata sem maradt meg a sablonos berögződéseknél: gyermekénekkar, sötétben világító, neoncsövekkel táncoló tánckar töltötte meg néhány perc erejéig a színpadot, semmi sem volt „túlírt” vagy „túlbeszélt” – éppen annyi időre zökkentették ki a közönséget vagy fokozták az izgalmakat ezek a műsorbetétek, amennyire az kell (rendező: Jana Burkiewiczová, Burkicom formation, visual: Shotby.us).
A díjátadó leginkább megható és tiszteletet parancsoló pillanata az volt, amikor a Design Akadémia képviselői, a Designblok alapítói, Jana Zielinski és Jiří Macek a színpadra kísérték Liběna Rochová divattervezőt, akinek állva tapsolt az egész nézőtér. A tervező egy különleges, printelt ruhadarabban lépett a mikrofonhoz: „(…)Azoknak segítsünk, akiknek a legnagyobb szükségük van rá. Legyünk empatikusak, legyünk boldogok, hogy a Paradicsomban élhetünk (…).”
Nézzük hát, kik győzedelmeskedtek idén:
Az Év Designere (a Cseh Kulturális Minisztérium díja) és egyben Grand Designer díj nyertese:
Vrtiška & Žák studio
Az Év Fotóművésze:
Vojtěch Veškrna
Az Év Illusztrátora:
David Böhm & Jiří Franta
Az Év Tervezőgrafikusa:
Adéla Svobodová
Az Év Divattervezője:
PÁR & Eliška Horčíková
Az Év Ékszertervezője:
Studio Olgoj Chorchoj
Az Év Felfedezettje:
Monika Martykánová
Az Év Gyártója:
Master & Master
Életműdíj:
Liběna Rochová
Fotók: Czech Grand Design