Európa középső és keleti részén a huszadik század második felének modern építészetét hajlamosak vagyunk a szocializmussal összekapcsolni, így hát nem csoda, hogy ezekben az országokban a modern épületek megítélése általában negatív. A szocialista éra monumentális, ám mára pusztuló emlékei sokak számára inkább kellemetlen részei a városoknak, ám szerencsére vannak, akik kivételes nézőpontból tekintenek a szocmodern épületekre. Monumentalitás, végtelen beton, neonfeliratok, omladozó maradványok, elhagyatott tájak és váratlan megoldások… mai válogatásunkban öt Instagram-fiókot mutatunk be, akik képeikkel bizonyítják, hogy a modernizmus milyen sajátos ízt ad a volt szocialista városoknak.
A halványuló modernizmus emlékei és a szocialista múlt roskadozó maradványai között kalauzol el minket Samuel Gunter bámulatos képeivel. Posztjait egy-egy rövid ismertetővel és saját élményekkel kommentálja, ezáltal még többet megtudhatunk a különös épületekről, beton játszóterekről, furcsa buszmegállókról és kivételes emlékművekről.
Aki járt már lakótelepen, az pontosan tudja, hogy az óriási panelházak végtelen ismétlődésében nagyon könnyű elveszni. Nincs ez másképpen Ukrajnában sem, ahol a panelek lakói mozaikképekkel próbálnak egyediséget csempészni az egyforma erkélyekre. Erre a jelenségre lett figyelmes az odesszai újságíró és fotós, Taras Osipov, aki soviet_pixel nevű oldalán dokumentálja az ukrán lakótelepek sajátos művészetét.
Színes csempék, neonfeliratok, szocmodern freskók, furcsa erkélyek és repetitív homlokzatok… a brutapest a magyar főváros izgalmas és igazán színes brutalista és szocmodern részleteit örökíti meg. A képek egyedi nézőpontján keresztül egy új perspektívából fedezhetjük fel Budapestet.
Ki mondta, hogy a modernizmus szürke és unalmas? A prspctiv_ egyedi hangulatú képein keresztül Lengyelország legszínesebb modernista épületeit, belső tereit, feliratait, mozaikjait és köztéri bútorait ismerhetjük meg.
A volt Jugoszlávia és a Szovjetunió országainak II. világháború utáni késő modern építészete szinte kimeríthetetlen betonkincseket rejt, Steve Cvar pedig megpróbálja összegyűjteni a legutópisztikusabb épületeket és emlékműveket, főként Kelet-Európából.