A tervezői identitás és a fenntarthatóság találkozott az idei MOME Fashion Show kreációiban

A tervezői identitás és a fenntarthatóság találkozott az idei MOME Fashion Show kreációiban

Hatalmas sikerrel zárult az idei MOME Fashion Show: dupla teltház előtt mutatkozott be a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) legújabb divat- és textiltervező generációja az egyetem Zugligeti úti Campusán. A MOME hagyományaihoz hűen és a nemzetközi divathetek ritmusához igazodva október első hetében rendezte meg a rendhagyó divateseményt és kiállítást, mely ezúttal is rengeteg érdeklődőt vonzott. A fiatal tervezők kreációit idén az élet és az anyag állandó körforgásának tematikája ihlette, így az újrahasznosított és lebomló alapanyagok is főszerepet kaptak a bemutatón. A MOME Divat- és Textiltervezés MA szakvezetője, a KELE Clothing alapítója, Kele Ildikó és a TOMCSANYI márka alapítója, a szintén az egyetemen oktató Tomcsányi Dóra vezetésével megvalósult divatbemutató lehetőséget teremt az egyetem számára, hogy szélesebb közönség előtt is feltárja a jövő tervezőit foglalkoztató témákat.

A nagyszabású divatshow kifutóján 11 alap- és 4 mesterképzésen végzett hallgató kollekcióját mutatták be, a kísérő kiállításon pedig 5 alap- és 11 mesterképzésen diplomázott tervező munkája mellett két Ékszertervezés MA szakon végzett hallgató anyagait is megismerhette a közönség.

A különféle kollekciókat a kortárs magyar képzőművészek világa is inspirálta, emellett egészen új, innovatív elemek, módszerek is életre keltek az egyedülálló alkotói kísérletekből. A fenntarthatóság és a tervezői identitás izgalmas találkozásából - többek között – egy iparilag komposztálható cipőkollekció is született, egyes alkotók pedig az örök körforgás-értelmezésből közelítettek a fenntarthatóság témájához, melynek alappillére a folyamatos változás. Ehhez a gondolatkörhöz kapcsolódott a bemutatót nyitó ismert tervező és MOME alumna, Sármán Nóra Cupid’s Quilt nevet viselő 2024-es kollekciója is: olyan esküvő témájú ruhadarabokat vonultatott fel, amelyeket kizárólag szabászati hulladékok felhasználásával készített el.

A hallgatók karakteres mestermunkáinak köszönhetően látványos, emlékezetes divatshow-t láthatott a szakma és a nagyközönség. Az alkotások üzenetei is összességében arról árulkodnak, hogy fiatal generációra nagy hatást gyakorolnak a világ aktuális jelenségei.  „Az energetikai válság még inkább arra kényszerítette a szakmát, hogy a fenntarthatóság felé forduljunk és megfelelően gazdálkodjunk az erőforrásainkkal. Oktatóként próbáljuk ezt a szemléletet átadni a hallgatóinknak, hogy ez a gondolkodásmód alapvető tervezői attitűddé váljon“– nyilatkozta Tomcsányi Dóra.

A fenntarthatóság inspiráló témájához kapcsolódva a sokszínűség, az inklúzió is jelentős szerepet kap az egyetem szemléletmódjában. A technológia rohamos fejlődése a divat- és textiltervezés világában eddig nem látott alapanyagokat, megoldásokat eredményez, erről a jelenségről tanúskodtak a fiatal tehetségek munkái is. „Az okos textíliák, interaktív ruhák és digitális tervezési eszközök terén bekövetkezett innovációk lehetővé tették a tervezők számára, hogy kreatívabb és funkcionálisabb darabokat hozzanak létre. Az ipari léptékű gyártás felgyorsulása, az elektronikus vezérlésű, digitális technológiák háttérbe szorították a kézművességet, ezért a tradicionális technikákkal való kísérletezés szokatlan, új módokon igazi kihívás és hajtóerő a hallgatók számára“ – foglalta össze Kele Ildikó azt, hogyan tükrözi az egyetemi oktatás az iparág és a technológia változásait, illetve csatornázza be az úttörő technológiákat, teret engedve ezzel a hallgatóknak a kísérletezésre.

Nem meglepő, hogy a design szakok hallgatói nemzetközi szinten is kiemelkednek munkáikkal: a Gucci együttműködésével megrendezett Global Design Graduate Show 2023 shortlistjén több MOME hallgatói munka is szerepel, közülük kettőt a hazai közönség a MOME Fashion Show keretében megrendezett kiállítás részeként is láthatott.  „Képzésünk az alkotást, a kutatást, a kézművességet és a technológiát ötvözve ösztönzi a felelősségteljes tervezői gondolkodásmódot. Hiszünk abban, hogy a különböző területek közötti együttműködések, a kölcsönös tudásátadás innovatív megoldásokat és pozitív változásokat eredményeznek. Az alapképzés (BA) programunkban sokoldalú tervezőket képzünk, akik a szakmai tudás mellett az iparágat befolyásoló társadalmi, gazdasági és kulturális tényezőket is megismerhetik“ – mondja Kele Ildikó.

Az egyetem több kezdeményezésében, együttműködésében is markánsan jelen van a fenntarthatóság és körkörösség gondolata: 2022-ben a MOME a magyar Nanushka márkával közösen létrehozta a Conscious Textile Group anyaginnovációs kezdeményezést, és idén szeptemberben a MOME Innovációs Központja immár második alkalommal rendezte meg a nemzetközi Future Materials konferenciát, mely platformot nyújtott a tervezők, kutatók és hallgatók számára, hogy az anyagkutatás élvonalbeli technológiáit és legújabb áttöréseit megvitassák, emellett a hulladékból készült új anyagok bemutatásán keresztül a fenntartható tervezés és gyártás új perspektíváit tárta fel.

A MOME Fashion Show-t követően az érdeklődők számára hamarosan újabb lehetőség nyílik arra, hogy közelebb kerüljenek az egyetem világához: a MOME Nyílt Napon, november 3-án a kíváncsi látogatók átfogó betekintést kaphatnak a Textiltervezés alapszak és Divat- és Textiltervezés mesterképzés felépítésébe és a hallgatók munkáiba.

További részletek: https://mome.hu/hu/fashion-show

A MOME Fashion Show 2023 és kiállítás tervezői:

BÁRÁNY JUDIT // BA
KOVÁTS JANKA // BA
CSORBA KINGA // BA
PASKER NÓRA // BA
HUTTER ZSÓFIA CSENGE // BA
KÁROLY ANETT // BA
KOVÁCS LAURA DOROTTYA // BA
FERENCZ KAROLINA // BA
TÓTH ESZTER // BA
ACZÉL SÁRA LUCA // BA
MAKAI PANNA // BA
BRAUNITZER BORBÁLA // MA
MÉSZÁROS LILI // MA
SZABÓ FANNI EPERKE // MA
SZARVAS VALENTIN // MA

Kiállítók:

HORVÁTH EMESE // BA
ZIMONYI GWENDOLIN // MA
ZIEGLER KATALIN // MA
VELKEY VIRÁG // MA
VARJÚ ÁGNES // MA
TRINGER BEA // MA
TAKÁCS EMESE // MA
RADVÁNYI DÁVID // BA
PUSZTAI ENIKŐ // BA
POLGÁR KATA REGINA // BA
NÉMETH VERONIKA // BA
MADARÁSZ RITA // MA
KISS LÚCIA BEATRIX // MA
KAVICZKI  VANDA // MA
BUKOVÁCZ LILLA // MA

továbbiak
Egy nap Beton.Hofival & Miki357-tel Budapesten
lifestyle

Egy nap Beton.Hofival & Miki357-tel Budapesten

Jelentősen több szervezést igényel ma egy közös napot eltölteni Ádámmal és Mikivel, mint három évvel ezelőtt – nem hiába, ez idő alatt két nagysikerű mixtape és félszáz megjelent trekk van Beton.Hofi rap előadói karrierje mögött, amely időszakban nemcsak alkotótársra, hanem barátra is talált Miki357 személyében. Végül, egy májusi napos reggelen
Az üveg a high-tech anyagok korában is aktuális | A cseh üvegjelenség
business

Az üveg a high-tech anyagok korában is aktuális | A cseh üvegjelenség

A világítótestek gyártása az egyik legerősebb szegmens a cseh üvegpiacon, aminek egyik megkerülhetetlen szereplője a Bomma üveggyár is. A progresszív márka monumentális, szoborszerű tárgyai és fényinstallációi jellegzetes hangulattal töltik meg a tereket. Az általuk képviselt minimalista, mégis bátor esztétikát a nemzetközi építészek és belsőépítészek is nagyra értékelik. De milyen jövő
Jegyzetek a holdbéli tájról
lifestyle

Jegyzetek a holdbéli tájról

Barbora Gábová útja Csehországból indult, majd egészen Fuerteventura szigetéig ért, ahol megtalálta mit jelent számára a valódi szabadság. Itt letelepedve egy farmot gondoznak testvérével és családjával, mély kapcsolatot ápolva a környező élővilággal. Séf lévén előszeretettel készít a farmon termesztett zöldségekből és gyümölcsökből vacsorát nem csupán maguknak, hanem az ide látogatók