Jegyzetek a holdbéli tájról

Jegyzetek a holdbéli tájról

Barbora Gábová útja Csehországból indult, majd egészen Fuerteventura szigetéig ért, ahol megtalálta mit jelent számára a valódi szabadság. Itt letelepedve egy farmot gondoznak testvérével és családjával, mély kapcsolatot ápolva a környező élővilággal. Séf lévén előszeretettel készít a farmon termesztett zöldségekből és gyümölcsökből vacsorát nem csupán maguknak, hanem az ide látogatók számára is. Az egyszerűségre való törekvés és a természethez való lenyúlás élete minden szegletében megjelenik, mely művészi direkcióját is vezérli. A mindennapok során különböző összetevőkből olyan egyedi és ehető koncepciókat hoz létre, amelyek egészen új nézőpontból mutatják be az ételeket – többek között ezekről beszélgettünk vele.

Ez a cikk eredetileg a nyomtatott Hype&Hyper magazin 8. számában jelent meg.

Hogy vagy? Hogyan telnek mostanában a napjaid?

Jól érzem magam, jelenleg otthon ülök a padlón. Szeretek a földön ülni vagy feküdni, mert ez egyfajta nyugalmat ad nekem. A házunk az óceán közelében van Tyndayában, egy szent hegy közelében lévő faluban. Nagyon jó az energia ezen a környéken. Amikor itt tartózkodom mindig boldog és kiegyensúlyozott vagyok. Nemrégiben egy művész rezidenciát is indítottunk itt a farmunkon, ami miatt izgatott vagyok.

Mesélj a művész rezidenciáról. Honnan jött az ötlet?

Hat hónappal ezelőtt a bátyámmal elterveztük, hogy cseh és szlovák művészeket hívunk meg a farmunkra. Hárman már megérkeztek és még további hat művészt várunk. Ez a hónap tele lesz inspirációval és meglepetésekkel, nem tudom, mire számítsak, hiszen ez az első ilyen alkalom nálunk. Az ötletünk az volt, hogy egy olyan közeget biztosítunk számukra, ahol alkothatnak és élhetnek – ahol van szabadidejük is, és együtt is vacsorázhatnak. Egész hónapban itt lesznek és a saját projektjeiken fognak dolgozni, ez pedig nekem is ideális, hiszen kicsit kiszakadhatok a munkából és teret engedhetek saját művészi törekvéseimnek, vagy akár valami közöset is alkothatunk együtt.

Milyen szerepet tölt be Fuerteventura az életedben?

Vízöntő lévén mindig is mélyen kötődtem a vízhez és életem egyik nagy álma volt, hogy az óceán mellett éljek. A víz nyugalmat ad és lehetővé teszi számomra, hogy lelassuljak. Lenyűgöznek a tengerben, óceánban élő állatok, hiszen nem tudjuk, hogy pontosan mi van a víz alatt – ez egy furcsa világ. Hat évvel ezelőtt télen a bátyámmal és barátaimmal hajóútra indultunk a Kanári-szigetek körül és végül Fuerteventurán kötöttünk ki. Gyönyörű karácsonyt ünnepeltünk a tengerparton, tüzet raktunk és krumplit sütöttünk vacsorára. Többször visszatértünk a szigetre és az egyik ilyen látogatás alkalmával felfedeztünk egy gyönyörű falut, ahol volt egy eladó farm egy régi házzal. Az itteni környezet egy holdbéli tájra hasonlít, minimális zölddel – csak néhány pálmafával, agavéval és aloe verával. Míg egyeseknek ez talán stresszes lehet, rám nyugtatóan hat. A zavaró tényezők hiánya lehetővé teszi számomra, hogy elmerüljek és felfedezzem a látszólagos ürességben rejlő szépséget.

És hogyan képzeljük el a farmodat?

Ezt az ingatlant a régi házzal együtt vettük és felújítottuk. Volt hozzá egy régi garázs, ami most az én otthonom. Mindent magunk építettünk, beleértve három lakást és a sátrakat, amelyeket kiadunk de van egy gördeszkás pályánk is. Majd elkezdtünk állatokat menteni. Először egy kecskét mentettünk meg, Emat, de vannak a farmon még szamarak, csirkék, teknősök, nyulak, kutyák, akiknek mind nevet adunk. A kecskét a tejért és az ölelésért tartjuk, a tejből pedig általában kecskesajtot készítek. Ezen kívül van egy kertünk, ahol banánt, papayát, mangót, cukkinit, padlizsánt, paradicsomot és különböző fűszernövényeket termesztünk, a friss alapanyagokból pedig gyakran lakomát rendezünk a vendégeinknek.

Az Instagram fotóid népi hagyományokat, spirituális elemeket és törzsi hangulatot tükröznek. Miből fakad ez az egész?

A népviseleteket nagy becsben tartom a falusi nagymamáknak köszönhetően. Apukám pedig a legnagyobb utazó akit ismerek, ő még akkor is utazott, amikor anyukám várandós volt velem és csak akkor tért vissza, amikor három hónapos voltam. Sok időt töltött Dél-Amerikában és mindig hozott néhány dolgot az amerikai őslakosoktól, így gyerekkoromtól kezdve lenyűgözött ez a kultúra. Mesék helyett az utazási jegyzeteit olvasta fel nekünk. Nekem is van egy jegyzetfüzetem, bárhová megyek magammal viszem és apró feljegyzéseket készítek arról, hogy itt volt ez városrész vagy itt volt ez a templom. Apukámhoz hasonlóan én is sokat utaztam, hiszen az úton érzem magam igazán otthon. Néha szükségem van arra, hogy más helyre menjek. A családom azt mondta, hogy a nevem, Barbora is idegent jelent és ezt az érzést tükrözi, hogy sosem vagyok igazán otthon, mégis mindenhol otthonra találok. De természetesen Csehországból származom. A hagyományos, cseh fonott péksütemények különleges helyet foglalnak el a konyhámban.

Szuper egyedi étel koncepciókat hozol létre. Mi adja az inspirációt?

Azt hiszem, a természetben található formák és a régi könyvek inspirálnak, emellett a szimbólumok is az őslakos amerikai, mexikói és cseh kultúrából. Igazából nem keresem az inspirációt, de mindig nyitott szemmel járok. Ha valami nagyon tetszik, lefényképezem, készítek néhány jegyzetet vagy rajzot. Az ihletet leginkább régi cowboy és kertészeti könyvekből merítem.

A kagylóhéjban sütött mézeskalácsod is ebből ered?

A kagyló is egy ilyen forma, ami inspirál. Amikor hazajöttem Franciaországból, hoztam magammal néhány hozzávalót. Mézeskalácsot vagy vaníliás kenyeret szerettem volna sütni, azonban nem volt megfelelő sütőformám. Abban a pillanatban rögtönöztem, és úgy döntöttem, hogy inkább kagylót használok sütőforma hiányában. Meglepő módon tökéletesen működtek a sütőben.

Mi a legkedvesebb emléked, ami ételekhez kötődik?

Szeretem, amikor az emberek egy tányéron osztoznak. A legkedvesebb ilyen emlékeim Marokkóból származnak, ahol hagyomány, hogy mindenki ugyanabból a tányérból eszik. Az együttlétnek ezt az érzését szeretem a saját lakomáimon is megteremteni. Nagyra értékelem a cseh alapanyagokat, a zöldségeket, de a cseh lakomákon a tányérok nagyon nagyok és nem szeretem, hogy mindenki a saját tányérjából eszik. Nekem az étkezés egy közösségi élmény, ahol az emberek órákon át együtt esznek, beszélgetnek, isznak és nevetnek.

Készülsz valamire a közeljövőben?

Jelenleg egy könyvön dolgozom, amely az ételek témáját járja körül és azokat az embereket mutatja be, akikkel a lakomáim során találkoztam. Ez a könyv nem egy hagyományos szakácskönyv lesz – tele lesz fényképekkel, festményekkel, egy kicsit mindennek a keveréke.

Barbora asztala

Pizza tészta

2 csésze langyos víz
1 csipet cukor
1 és ½ evőkanál aktív száraz élesztő
2 evőkanál olívaolaj
5 és ¼ csésze liszt vagy kenyérliszt
1 és ½ teáskanál só

A tálban keverjük össze a langyos vizet és a cukrot, szórjuk rá az élesztőt, hagyjuk állni 5-10 percig.
Adjuk hozzá az olívaolajat, a lisztet és a sót, majd villával keverjük össze, amíg a tészta összeáll. Finoman lisztezett felületre helyezzük át a tésztát a tálból, és gyúrjuk addig, amíg a tészta sima és rugalmas nem lesz.
Tegyük egy enyhén kiolajozott tálba, hengergessük meg a tésztát, hogy enyhén beborítsa az olaj, fedjük le a tálat egy nagy, tiszta konyharuhával, hagyjuk meleg helyen körülbelül 1,5 óráig, amíg a duplájára nem dagad a tészta.

Melegítsük elő a sütőt 250 Celsius-fokra.

Formázzuk meg a tésztát, hagyjuk állni 10 percig, majd tegyük a tepsibe és süssük körülbelül 15 percig.

Cukkinis mézeskalács

1 csésze rozsliszt
2 csésze búzaliszt
½ csésze nádcukor
¾ csésze olívaolaj
3 tojás
3 csésze aprított cukkini
2 teáskanál sütőpor
vanília, fahéj, kardamom, gyömbér, só, lime reszelt héja
Adhatunk hozzá diót vagy magvakat is tetszés szerint.

Készítsünk elő két tálat. Az elsőben keverjük össze az összes száraz hozzávalót, a másikban pedig az összes nedves hozzávalót. Adjuk a száraz keveréket a nedveshez, és jól keverjük össze.

Melegítsük elő a sütőt 160 Celsius-fokra.

Kenjük ki és lisztezzük meg a tortaformát vagy a kagylót, és töltsük bele a keveréket. Süssük 20-25 percig.

Barbora Gábová | Web | Instagram

Fotók: Barbora Gábová és Michal Patycki

Folytasd a H&H 8. számának olvasását!

ITT RENDELD MEG

továbbiak
Olasz konyha-design karnyújtásnyira | Megnyílt a Veneta Cucine első budapesti showroomja
lifestlye

Olasz konyha-design karnyújtásnyira | Megnyílt a Veneta Cucine első budapesti showroomja

Az olasz design és az olasz gasztronómia is olyan világhírű fogalmak, amelyekben a tradíció és az innováció minőségi kivitelezéssel és alapanyagokkal párosul. A konyhabútorok a két terület fúzióját képviselik: olyan design darabok, amelyek teret biztosítanak az ételek művészetének, hozzájárulva a főzés és étkezés otthonos atmoszférájához. Nem meglepő, hogy az olaszok
Megélni a drámákat, belevésődve a történelembe – lengyel művészek kerekasztala
design

Megélni a drámákat, belevésődve a történelembe – lengyel művészek kerekasztala

A legbefolyásosabb lengyel irodalmárok és képzőművészek látogattak Budapestre, hogy meséljenek életről, művészetről, végről és pusztulásról. Szó esett diktatúráról valóságról, és arról, mit vártunk a rendszerváltozás előtt, és milyen kihívásokat hozott a jelenkor civilizációja. Nagy utazás egy magyar szemmel ismerős, mégis másik világba! A Polska Wielki Projekt, azaz Lengyelország Nagy Projekt
BALKAN:MOST a balkáni zene ünnepe
lifestlye

BALKAN:MOST a balkáni zene ünnepe

Ha egy utcai fesztivál lehet teltházas, a BALKAN:MOST-nak sikerült. Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa történelmi belvárosában 3 napon keresztül több mint 7000 látogató táncolt, énekelt, kapcsolódott a térség sokszínű zeneiségéhez. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa legfontosabb világzenei programja nemcsak Manu Chaot látta vendégül, hanem 32 szabadtéri koncerten hozta közelebb