A cseh Jablonec nad Nisou városban egy régi óvoda kelt új életre. A Mjölk architekti terveinek köszönhetően az átalakított épületben a gyerekek szabadon kapcsolódhatnak a világhoz, bolondozhatnak és fejlődhetnek.
„Az óvodák olyan épületek, ahol a gyerekek a világgal való legalapvetőbb kapcsolataikat alakíthatják ki. Az otthonnal ellentétben ez egy olyan hely, ahol életükben először vannak egyedül a család biztonságos közegén kívül, és ahol egyéni kapcsolatokat alakítanak ki az emberekkel és környezetükkel” – emelték ki a Mjölk architekti építészei. Szerintük az óvodáknak rendkívüli épületeknek kell lenniük, ami nemcsak boldoggá teszi a gyerekeket, de elsődleges funkciójuk, hogy megmutassák, a világ egy izgalmas hely.
Úgy gondolják, hogy a társadalom és az intézmények előírásai sokszor pont ezt a kulcsfontosságú célt helyezik a háttérbe, ami nagyban megnehezíti egy óvoda tervezési folyamatát. „Az embernek meg kell számolnia a bizonyos idő alatt kicserélt köbméternyi levegőt. Ezután be kell bizonyítani, hogy minden négyzetméteren állandó szabványos világítás lesz. Az épület nem lehet fából. Mármint miért? És nem lehet két szintnél több. Miért van ez? Fogalmunk sincs” – részletezték. Majd hozzátették: „A tervezés folyamatából teljesen kimaradnak azok, akik a leginkább számítanak: a gyerekek. Pedig tudjuk, hogy képesek komolyan foglalkozni az építészeti elképzelésekkel, és válaszolni arra, hogy mi lenne a legjobb számukra.”
Éppen ezért a Jablonec nad Nisou cseh városban található óvoda terveinek kialakítása során igyekeztek a lehető legbátrabban nyúlni a feladathoz. Olyan szokatlan megoldásokat javasoltak, ahol a gyerekek szórakozása volt az elsődleges szempont. Így az óvoda régi és új épületrésze között például a fürdőszobákon keresztül lehet rohangálni, vagy az új épületbővítményből egy nagy betonteraszra lehet kimászni, ami egyszerre nyújt biztonságot és szabadságot. Az épület tetején továbbá egy játszóteret is kialakítottak, ahonnan panorámás kilátás nyílik a környező tájra. Az óvodán belüli szinteket pedig egy csúszdával kötötték össze, valamint az egész belső teret egy nagy, függőlegesen négy szintre osztott szobaként hozták létre, ahol a gyerekek mindig láthatják egymást, de mégis elbújhatnak, ha magányra vágynak.
Fotók: Boysplaynice