A Magyar Divat & Design Ügynökség design LAB néven inkubációs programot alakított ki a hazai gyártók és designipari kreatív szakemberek közötti együttműködések elősegítése érdekében, amellyel a gyártásfejlesztés stratégiai célkitűzése mellett enyhíti a világjárvány okozta gazdasági helyzet következményeit is. A gyártók és tervezők egy közösen átgondolt, részletesen kidolgozott pályázati anyaggal jelentkezhetnek, mellyel elsősorban bútor, lakáskiegészítő és textil termékek megvalósításához kapnak pénzügyi segítséget. A partnerségek könnyebb kialakulását egy Speed Dating nevű online üzleti találkozó szervezésével segíti elő az MDDÜ.
A design LAB kialakítását egy szakértői kerekasztal-beszélgetés előzte meg, mely során az iparági képviselők kiemelték, hogy igény van olyan projektalapú kooperációkra, amelyekben a gyártók professzionalizmusa és a tervezők kreativitása versenyképes termékek formájában ölt testet. Az MDDÜ az ágazati visszajelzéseket figyelembe véve dolgozta ki design LAB nevű programját, melynek elsődleges céljaként a szektor szereplői közötti sikeres kollaborációk előmozdítását, továbbá a hazai gyártói háttér erősítését és korszerűsítését határozta meg. Mindezek mellett a program a gyártásfejlesztés versenyképességének növelésére és az ágazat exportjának ösztönzésére kíván hatással lenni.
Az ilyen eseti partnerségek még inkább felértékelődtek a világjárvány által előidézett gazdasági helyzetben, mivel a szereplők számára szükségszerűvé válik üzleti folyamataik és tevékenységük átgondolása, hogy keresletet teremtsenek árucikkeik iránt.
A kapcsolatteremtést az Ügynökség egy „Speed dating” esemény megszervezésével is segíti, melyet a jelenlegi vírushelyzetre tekintettel az online térben valósít meg. A virtuális rendezvény keretében a gyártók és a designerek 15-20 perces webkamerás interjúk során ismerhetik meg egymást és mérhetik fel a lehetséges közös munkában rejlő potenciált, így a résztvevők akár már aznap kiválaszthatják, kivel működnének együtt. A kialakult gyártó-tervező párosok közösen kidolgozott pályázati munkáinak elkészítésére közel 2 hónap áll rendelkezésre.
A benyújtott dokumentációnak tartalmaznia kell a projektben résztvevő gyártó és designer szakmai bemutatását, a projekt megvalósításának ütemezését, valamint az ahhoz kapcsolódó költségtervet is ismertető szakmai programot, vizuális dokumentációt, illetve a szükséges gépek és munkafolyamatok listáját, továbbá a projekt keretében kifejlesztésre kerülő szériában gyártható termék piaci potenciálját. A minél szélesebb pályázói kör elérése érdekében az anyagkategóriákat a pályázati kiírás nem korlátozza. Tekintettel a világjárvány által előidézett gazdasági helyzetre a támogatási keret fedezi a projekttel összefüggésben a gyártás, a munkabér, a tervezői díj, az eszköz-és anyagbeszerzés, illetve egyéb területek finanszírozásának egy előre meghatározott részét.
A pályamunkák kiértékelését az iparági szakemberekből álló Bírálóbizottság végzi az eredetiség és megvalósíthatóság, valamint az exportképesség szempontjait kiemelten figyelve. A zsűri tagjai többek között a szériagyártás teljesíthetőségét, a futamidő és költségtervezés megvalósíthatóságát, valamint a fenntarthatósági szempontokat vizsgálják meg, majd személyes konzultáció keretében is felteszik kérdéseiket. A legjobbnak ítélt pályázók szériaérett termékek véglegesítésére és legyártására fordíthatják a vissza nem térítendő támogatást.
„Hazánkban egyelőre még kevés – ám annál jobb példák vannak a gyártók és formatervezők közötti projektmunkákra. A Magyar Divat & Design Ügynökség célja, hogy minél több szereplő éljen a gyártói és tervezői oldal közötti kollaboráció lehetőségével, hiszen ez lehet a kulcsa a hazai színtéren való sikeres helytállásnak. A design LAB keretében megvalósult eredményes társulásokkal arra szeretnénk ösztönözni a szereplőket, hogy a jövőben önállóan is kezdeményezzenek hasonló együttműködéseket, felismerve a gyártók és tervezők közötti kooperáció előnyeit, amelyek most fontosabbak, mint valaha – mondta Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezetője.
A gyártási folyamatot az Ügynökség szakértők kíséretében havi gyárlátogatásokkal követi nyomon, melynek keretében az előkészületektől kezdve, a munkafolyamatokon át, a végtermékké válás stádiumait is figyelemmel kíséri.
A design LAB program a francia designintézet, a VIA (Valorisation de l’Innovation dans l’Ameublement) együttműködésével valósul meg, így a VIA, mint szakmai partner a pályaművek kiértékelésében is részt vesz majd.
A pályázat részletei
A design LAB iránt érdeklődő gyártók és formatervezők közösen jelentkezhetnek 2020. május 7. és 2020. július 3. között pályázati anyagukkal az MDDÜ hivatalos weboldalán közétett információk mentén.
Az online Speed dating eseményt 2020.06.10-én rendezi meg az Ügynökség, melyre a designlab@hfda.hu e-mail címre küldött levélben tudnak a gyártók és tervezők előzetesen regisztrálni.
A design LAB programra való pályázati kiírás pontos részletei az MDDÜ hivatalos oldalán érhetők el.
A Magyar Divat & Design Ügynökségről
A Magyar Divat & Design Ügynökség a Magyar Turisztikai Ügynökség leányvállalataként alakult meg 2018-ban, két kiemelt részleggel: divatipar és designipar. Az ügynökség célja a hazai divat- és designipar nemzetközi ismertségének és elismertségének növelése, ezen keresztül pedig az országimázs erősítése. Emellett legfontosabb feladatai közé tartozik az export növelése, a hazai gyártói háttér erősítése és fejlesztése, a tradícióval rendelkező kreatív és szakmai tudás fejlesztése. Integratív szervezetként kiemelt célja a divat- és designiparágban tevékenykedő hazai és nemzetközi szereplők közötti hatékony szakmai koordináció megvalósítása, ami elengedhetetlen a hosszú távú sikerhez.
Forrás: sajtóanyag