Az előkészítő munkát követően szélesre tárta kapuit Budapest legújabb, izgalmas fúziós helye, a Costes Izakaya az Október 6. utcában.
A leginkább klasszikus fine dining helyeiről ismert cégcsoport nem titkolt célja, hogy a fesztelen, könnyed hangulatú hellyel szélesebb körben tegye elérhetővé magasminőségű gasztronómiáját, lebontva ezzel azt a “feszes” előítéletet, hogy a Costes feltétlenül luxuscikket, eleganciát sugall. A vállalat két, egy-egy Michelin-csillaggal rendelkező tartóoszlopa között tehát október közepétől a pánázsiai különlegességeket kínáló Costes Izakayával bővül a kínálat.
Búcsú a Nudlitól
Ahogy a cégcsoport egyik tulajdonosa, Gerendai Károly fogalmaz, másfél évnyi tapasztalatszerzés után be kellett látniuk, hogy a Nudli nem hozta meg a várt áttörést, az Október 6. utcai üzlethelyiség egy turisták által jobban keresett, frissebb koncepciót kíván.
Costes Izakaya
A Costes Izakaya magyar fülnek idegenül csengő nevét a kultúrák találkozása ihlette. A Costes név – Michelin csillagos éttermekkel a hátuk mögött – a minőség egyfajta szinonimájává vált a hazai gasztronómiában az elmúlt évtizedben. Emellett szinte kézenfekvőnek tűnt, hogy a távol-keleti ízvilág határozottabban megjelenjen az éttermi kínálatban, mivel a fine dining éttermeket üzemeltető cégcsoport szakmai vezetője, Molnár Márk évtizedes ázsiai konyhai tapasztalatokkal a háta mögött tért vissza Magyarországra. Így jött hát az Izakaya elnevezés, ami az étterem jellegéből fakad, és amit ez az ázsiai, elsősorban japán kultúrában elterjedt vendéglátóipari fogalom inspirált.
Mi is az az izakaya?
Az izakayák eredetileg olyan japán szakéboltok voltak, amelyekben a vásárlók – általában a munkát “letéve” – nemcsak vásárolni tértek be, hanem le tudtak ülni fogyasztani és akár ételeket is tudtak rendelni az alkoholos italok mellé. Mára a bolt jelleg visszaszorult, és leginkább az ázsiai konyhát kínáló bisztró stílust fémjelzi világszerte ez az elnevezés. Egy izakayában kicsit laktatóbbak az ételek, mint egy tapas vagy mezze bárban, de nem "nagytányéros" fogások a jellemzők. A legtöbb fogás olyan, amelyen az asztaltársaság több tagja is osztozkodik, így sokféle ételt tudnak megkóstolni. Ezeket a vonásokat tradícióként beépítve, ezúttal olyan vendéglátó egységbe “vágták a fejszéjüket" a tulajdonosok, ahol a manapság egyre közkedveltebb “sharing”-koncepció és a munka utáni laza, kötetlen hangulat is visszaköszön, de közben a legjobb minőségű alapanyagokat használjuk az egyedi ízvilágú ételeink elkészítéséhez.
Miben más egy fine bistro?
A "fine bistro" fogalom a különleges minőséget hangsúlyozandó jelent meg a megnevezésben, még ha ez okoz is némi képzavart. A tradicionális és a modern konyhatechnológiákat vegyítik, pont úgy, ahogy a kortárs képzőművészeti alkotásokat az antik dísztárgyakkal. Ebbe a laza, de minőségi hangulatba az is belefér, hogy időnként élő DJ szolgáltatja a zenei hátteret, ahogy az sem zavaró, ha valaki csak a szintén különleges italválaszték miatt tér be, és a bárpultnál szeretne helyet foglalni. Remélhetőleg persze az ételek lesznek a legvonzóbbak, ezért a kínálatban találhatóak nagy klasszikusok is (kicsit módosítva és feljavítva), és számos egyedi, saját kreáció. Az elsősorban távol-keleti ízvilágot is szabadon kezelik, a latin-amerikai és a mediterrán konyha legjavából is válogattak alapanyagokat és ízeket, ugyanakkor a mangalicát vagy a házi csuszatésztát is bátran használják. Az egyetlen, amihez ragaszkodnak, hogy finom és izgalmas ételek kerüljenek az asztalra.
A műfajból adódó szakéválogatás mellett számos exkluzív italkülönlegességet gyűjtött az új hely szortimentjébe Szabó Zoltán, a Costes Group Corporate Executive Bar Managere. Az esték fülledt, forró hangulatát a kombuchával és japán vízikristállyal fermentált high ball italok mellett a külföldi, kozmopolita bárokban már-már “alapkelléknek” számító DJ-pult jelenléte biztosítja. Az italkínálat részeként kiemelt szerepet kap továbbá az ételekhez párosított, napjainkban egyre nagyobb teret nyerő, hazai és nemzetközi márkákat egyaránt bemutató natúr és konvencionális borszelekció.
Mivel a Costes csoport menedzsmentje elsősorban a fine dining éttermek üzemeltetésében van otthon, az új koncepció kivitelezéséhez viszont szükség volt a fiatalosabb trendekkel kapcsolatos tapasztalatokra, ezért segítségül hívták az Enso megálmodóját, Tenner Benjámint. A két különböző stílusú vendéglátást összefésülve remélhetőleg nem egymást kioltó, hanem egymást erősítő koncepció született. Öthónapnyi átalakítás – amely belsőépítészeti tervezését a cégcsoport számára a Rumour-t is tervező ELK, azaz Bonta Gáspár tervezőirodája készítette – után az Október 6. utcában Budapest legszexibb izakajája október 14-től heti öt napban (egyelőre) délután 4 órától (később ebédre is) várja vendégeit.