Mindenki vágyik egy kis kikapcsolódásra a hidegebb hónapokban is, ezért olyan szemet gyönyörködtető hegyi tavakat és tengerszemeket gyűjtöttünk össze a régióból, ahova mindenképp érdemes ellátogatni. Ezeken a magaslati tájakon garantáltan harapni lehet a friss levegőt, miközben a jeges, hideg időben kellemesen simogatnak a téli napsugarak. Ha aktívabb pihenést keresünk, akkor sem kell messzire mennünk, hiszen a legtöbbjük közelében síelésre is adódik lehetőség.
Bohinji-tó | Szlovénia
Szlovénia legnagyobb természetes tava Bledtől csupán 30 kilométerre fekszik.
A Triglav Nemzeti Park szívében található Bohinji-tó az idealizált téli tájkép minden szépségével rendelkezik, ráadásul egészen érintetlen. A környéken korcsolyázni, lovagolni, síelni és wellnesezni is lehet, vagy akár kipróbálhatjuk a hótaposó sétát (snowshoeing) a helyi ösvényeken.
Jasna-tó | Szlovénia
A szintén a szlovéniai Triglavban, a Pisnica folyó mellett, Kranjska Gora üdülőtelepülésénél található festői tó változatos szálláslehetőségeket és pompás kilátást kínál a hegyekre. A Jasna-tó valójában két összekapcsolt mesterséges tavat jelent, amit a gleccserekből érkező víz táplál, és amelyek nyáron egyébként fehér, homokos partjukkal vonzzák a fürdeni vágyókat.
Bilea-tó | Románia
A romániai Kárpátok egyik legszebb hegyvidéki térségének kellős közepén helyezkedik el a Bilea gleccsertó. Könnyen megközelíthető a legendás transzfogarasi hegyi útról, nem kevesebb mint 2034 méteres tengerszint feletti magasságban. Közvetlenül a partján egy chalet-ban szállhatunk meg, de ha még ennél is különlegesebbet szeretnénk, akkor a Bâlea Jéghotelt érdemes kipróbálni. Igen, itt valóban jégből van minden, még az étkező és az ágyak is. Ha már erre járunk, akkor felfedezhetjük a Kecske-tavat és a Bilea-vízesést is.
Rudabányai-tó | Magyarország
Az ország keleti csücskében található Rudabányán mesterségesen létrejött bányatóról van szó, a helyi vasércbánya külszíni fejtéséből maradt fenn. Hazánk legmélyebb állóvizének érdekessége az azt övező vöröses hegyvonulat és a türkiz víz káprázatos kontrasztja. Sokan a ,,borsodi tengerszemként" ismerik, a környékén körbevezető tanösvény alapvetően az ásványgyűjtésre, a különleges panorámára, a víz közelségére, illetve a bányaterület kőzeteinek bemutatására épít. Az üledékes kőzetrétegekben ugyanis 10 millió éves maradványokat tártak fel a kutatók, de az egykor itt élt orrszarvúk, őslovak és masztodonok mellett az ember és a jelenkori emberszabású majmok közös ősének számító Rudapithecus hungaricus állkapocstöredéke is előkerült, amely páratlan lelet a maga nemében.
Ohridi-tó | Albánia, Macedónia
A Macedónia és Albánia határán fekvő Ohridi-tó a Balkán legmélyebb és egyben a világ legrégebbi tava. Kristálytiszta vize 22 méteres mélységig átlátszó, így a gazdag, változatos élővilág és a partmenti kolostorok mindenképpen megérnek egy kirándulást. A Petrino-hegy lejtőin fekvő Velestove falunál pedig lenyűgöző kilátás nyílik a tóra, ahonnan megcsodálhatjuk az azt övező hegygerincet is.
Fotók: Attila Tamás, Aleš Krivec
Forrás: Csodálatos Magyarország, Europe in Winter