Receptek, komposztálás és tárolási praktikák – egy kézikönyv, ami segít elindulni az ételmentés útján. Íme, a No Food Left Behind!
Hajdu Boró az egri Eszterházi Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének hallgatója. Mint kiemelte, a tervezőgrafika megannyi lehetőséget biztosít a különböző digitális és manuális megoldások, valamint az egyes médiumok és stílusok kipróbálására, így ez az a terület, ami elegendő teret ad kreativitásának kibontakoztatására. „Pont ez az örök változó az, ami inspirál” – tette hozzá. Bár igyekszik folyamatosan kihívások elé állítani készségeit, egy felismerhető vizuális világ kialakítására is törekszik: munkáiban leginkább az illusztratív, mégis rendezett és gyakran élénk színek dominálnak. Ugyanezen szellemiség jellemzi legújabb projektjét is, a No Food Left Behind! című kiadványt, ami az ételpazarlás problémájára hívja fel a figyelmet.
A füzet tartalmát egyébként Boró otthoni környezete inspirálta. „Vidéken felnőve sokszor intettek a szüleim és nagyszüleim arra, hogy minden falat »arany«. Mindez érthető, hiszen másképp látja az ember az ételt, ha azt ő maga állítja elő. Nyilván senki sem akarja, hogy a sok befektetett munka is elvesszen az élelem kidobásával. Ezért ma már igyekszem odafigyelni arra, ha marad is ételmaradék, ne a kukában kössön ki, függetlenül attól, hogy éppen hol vagyok. Ez nem mindig sikerül, ezért szerettem volna jobban beleásni magam a témába, így a megkezdett kutatás eredményeként megszületett a No Food Left Behind!” – részletezte.
A karakteres és barátságos kézikönyv az ételmentés több részletére is kiterjed, így a tárolási és komposztálási tanácsok mellett egy külön receptes szekció is helyet kapott. „Sikerült olyan elkészítési módokat találnom, amelyekhez csupán néhány alapanyag szükséges, de az egyes hozzávalók mégis opcionálisak vagy helyettesíthetőek – ez nagyon tanulságos volt számomra” – tette hozzá.
A takarékossági módszerek népszerűsítéséhez a zsebméretű kiadvány kivitelezésére Boró szintén környezetkímélő technikát választott. A riso nyomtatott zine-t egy szalvétára emlékeztető tok, valamint a piros-fekete és arany paletta teszi jellegzetessé. Boró elmondása szerint alkotásaiban előszeretettel helyez el rejtett utalásokat is, így ebben a kiadványban is hasonló módon járt el: például a tartósítás témáját négy darab Andy Warhol Campbell’s Soup konzervdoboz illusztrálja.
Bár a No Food Left Behind! egy egyetemi feladat részeként öltött alakot, Boró szívesen bemutatná kiadványát különböző zine fesztiválokon, de olyan brunch- és reggelizőhelyek, valamint kávézók asztalain is szívesen viszontlátná, amelyek a fenntartható életmód támogatói.