A Europe Archive Erik Kessels holland és Thomas Mailaender francia művész hosszú távú projektje, amelyben az európai bolhapiacokon, használt- és régiségboltokban, valamint az interneten összegyűjtött egyedi tárgyakból álló gyűjteményük bemutatásával próbálják rekonstruálni Európa kollektív emlékezetét.
A hasonlóan gondolkodó művészek már többször dolgoztak együtt. Gyűjtői tapasztalataik alapján egyre inkább észrevették, hogy a globalizáció és az internet hogyan hat a bolhapiac jelenségére, valamint a „dolgok vándorlására”, ahogy ők nevezik. Míg korábban a dolgok főként helyi kontextusban cseréltek gazdát – miközben megőrizték eredeti jelentésüket és funkciójukat –, a digitális korszak, a globalizáció és a fogyasztói társadalom ezt nagyban megváltoztatta. A dolgok elveszítik eredeti kontextusukat, a hozzájuk kapcsolódó történetek és az emlékek pedig gyakran ugyancsak elvesznek. Munkáik ezt a bőséget ünneplik azáltal, hogy a tárgyakat a legkülönfélébb társadalmi perspektívából emelik ki, új történetek színpadára állítva, és ezáltal új relevanciát adva nekik.
Kessels és Mailaender különleges érzékenységgel fordulnak az olyan egyedi tárgyak felé, amelyek a lelkes amatőrségből és a házi kézművességből származnak. Alternatív esztétikájuk gyakran megható, relativizáló, olykor abszurd és vicces. A művészek felismerik és értékelik törékeny tökéletlenségüket, egyediségüket és azokat a szociológiai mintákat, amelyeknek részei. A tárgyak azonban nemcsak humorosak, hanem kíméletlenek is lehetnek, és a történelem fájdalmas pillanatait is feltárhatják.
Az ilyen relikviák összegyűjtésével a művészek célja egy olyan archívum létrehozása, amely Európa kollektív emlékezetére apellál. Egy olyan időszakban, amikor az európaiság eszméje veszélybe került, a projekt az európai örökséget ünnepli, megmutatja annak összetett kulturális sokszínűségét és közös értékeit. A helyi jellegzetességek közhelyes megközelítéseit meghaladva, az alternatív történetek megosztásán keresztül a projekt olyan kérdéseket vet fel, amelyek elgondolkodtatnak arról, hogy mi az, ami összeköt bennünket, és hogy kik vagyunk mi, európaiak. A projekt mindenekelőtt a képzelet, az emberi kreativitás és találékonyság ünnepe, ahol az alternatív szépség és a kudarc is értékes jelentéssel bír.
A Europe Archive kiállítás első állomását az Európa Kulturális Fővárosa 2023 részeként rendezik meg Veszprémben. A kiállítás 2023. június 22-től augusztus 27-ig látható.
Europe Archive – Erik Kessels & Thomas Mailaender
Helyszín: Dubniczay-palota (8200 Veszprém, Vár utca 29.)
Szöveg & kurátor: Claudia Küssel
Forrás: muveszetekhaza.hu