Már csak alig két hetet kell várnunk április 23-ig, az 59. Velencei Képzőművészeti Biennáléig. Az izgalommal teli várakozás közepette hétről-hétre arra vállalkoztunk, hogy a régió és a nemzetközi színtér legizgalmasabbnak ígérkező projektjeit mutassuk be, azokat a kiállításokat, nemzeti pavilonokat és hivatalos kísérő rendezvényeket, amelyeket kár lenne kihagyni. Tartsatok velünk sorozatunk harmadik részében, és ismerjétek meg a kelet-európai régió izgalmas művészeti projektjeit!
Tomo Savić-Gecan – Untitled (Croatian Pavilion), 2022 | Horvát Pavilon
Horvátország jelenléte az idei képzőművészeti biennálén nemcsak rendhagyó, de abszolút mai és kortárs is. Az országot képviselő művész, Tomo Savić-Gecan munkája a hírciklust vizsgálja – azt, hogy a média hogyan informál minket, illetve hogyan hazudik nekünk. Feltárja azt, hogy hogyan hatolnak be egyre inkább az emberi életbe a technológiai, és az ezeket a technológiákat irányító vállalati és egyéb hatalmak. Továbbá, hogy mindezek hogyan követik és figyelik, szerzik meg és teszik pénzzé az adatainkat, mindazért, hogy minél jobban irányíthassanak minket.
Mindezt olyan módon teszi, amely tükrözi ezeknek a rendszereknek a logikáját: a napi hírfolyam irányítja, mesterséges intelligencia dolgozza fel, majd olyan terekbe szivárog be, amelyek nem tartoznak a fennhatósága alá – Savić-Gecan projektje ezt az elvet követve, diszkréten fog beszivárogni más velencei pavilonokba és kiállítóterekbe – szinte teljesen észrevétlenül. Anélkül, hogy észrevennénk, vagy felfognánk, hogy mit láttunk… egészen addig, amíg már késő.
„Amikor elkezdtünk dolgozni a horvát pavilonon, mindannyian meg voltunk győződve a projekt időszerűségét illetően, azt azonban elképzelni sem mertük, hogy a jelenlegi, Ukrajnát pusztító háború fényében ennyire aktuálissá válik majd. Mivel mindannyian a képernyőinkre tapadva próbáljuk követni és megérteni annak szívszorító emberi vonatkozásait, egyre inkább tudatosul bennünk, hogy egy olyan projekt, mint Tomo Savić-Gecané – amely alapjában kérdez rá az irányítás, a média, az ember és a technológia összefonódására – nemcsak szükségszerű, de sürgető is“ – osztotta meg velünk gondolatait a projektről Elena Filipovic, a horvát pavilon kurátora.
Eugen Raportoru – The Abduction from the Seraglio; Roma Women: Performative Strategies of Resistance | A European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC) hivatalos kísérő programja
A European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC) hivatalos kísérőprogramja, Eugen Raportoru The Abduction from the Seraglio című tárlata egy installációs projekt, amelyben egy sokrétű kiállítás koordinátái találkoznak: a 60-as évek Kelet-Európájába csöppenünk, ahol egy roma kisgyerek (a művész, Eugen Raportoru) gyermekkorának romanticizált képe tárul elénk. A Raportoru látásmódja elevenedik meg a jelenetekben: a biztonságot nyújtó otthont az édesanya alakja hatja át. A kiállítás során maguk a roma nőábrázolások is megkérdőjeleződnek: a rendszerváltást megelőző Románia kedvelt enteriőrelemének, a keleti faliszőnyegnek a motívumain.
A szőnyegeken ábrázolt jeleneteket Raportoru nagyméretű vásznakon festi újra, és tölti fel őket újabb jelentésrétegekkel. A látogatóknak intim élményben lehet részük a kiállítás során, mert nemcsak vizuálisan léphetnek kapcsolatba az installációs térrel, de ők magunk is a részévé válhatnak: a művész gyerekkorának bútorai között ülve tanulmányozhatjuk a kiállításba illesztett RomaMoMA könyvtárat.
Ilina Schileru, a kiállítás kurátora az installálást megelőző munkafolyamatokba is beavatott minket: „Az installáció felépítésének folyamata során rengeteg bútordarabot kellett összeválogatnunk, ami mindkettőnknek örömteli feladat volt, mivel mi magunk (a művész és a kurátor) választottuk ki az installáció darabjait antikváriumokból, bolhapiacokról és egy elhagyatott bukaresti lakásból. Ez azért is volt nagyon izgalmas, mert mindketten ismerjük és szeretjük a bolhapiacokat.“
„A biennálén való jelenlét újabb aspektussal telítődik a Roma Women: Performative Strategies of Resistance projekttel: a művész által megálmodott térben roma női művészek és aktivisták jelenlétén és előadásán keresztül. Többek között Mihaela Drăgan és Alina Șerban multidiszciplináris művészek performanszairól készült videók is láthatók lesznek majd. A roma nők ábrázolásai naiv festményeken keresztül nagyon gyakoriak, úgy éreztem a téma, amelyhez eljutottunk, valóban megérdemel egy vitát arról, hogy a társadalom hogyan látja, támogatja és pozicionálja magát a (roma) női tekintethez, testhez és hatásokhoz képest“ – mesélte Ilina Schileru.
A kiállítás négy különálló teremből áll, a háttérben pedig halkan egy néhai roma zenész, Romica Puceanu The Abduction from the Seraglio című dala csendül fel, egy olyan albumról, amelyet Eugen Raportoru és Ilina Schileru is rendkívül inspirálónak talált a koncepció megalkotásakor. A kelet-európai látogatókat a Palazzo Loredan kiállítási terébe lépve az ismerősség érzése foghatja el, ahogy a múlt mélyen szunnyadó emlékeit előhívja és felidézi az installáció.
Tomo Savić-Gecan “Untitled (Croatian Pavilion), 2022” című projektje, valamint Eugen Raportoru “The Abduction from the Seraglio2 és a “Roma Women: Performative Strategies of Resistance” című kiállítások az 59. Velencei Képzőművészeti Biennálé ideje alatt, 2022. április 23. és november 27. között látogatható.
Fotók: Jasenko Rasol, Ilina Schileru
Forrás: Designboom, E-Flux, ERIAC,
59. Velencei Biennálé | Web | Facebook | Instagram
Untitled (Croatian Pavilion), 2022 | Web | Facebook | Instagram
Eugen Raportoru | Web | Facebook | Instagram
ERIAC – The European Roma Institute of Arts and Culture | Web | Facebook | Instagram