A brutalizmus reneszánszát éli az elmúlt évtizedben annak ellenére, hogy a legmegosztóbb építészeti stílusirányzatként tartják számon. Mai cikkünkben Tbilisi utcáit barangoljuk be modernista épületek után kutatva.
A grúz főváros a szovjet modernista építészet egyik metropolisza, azonban nem csak erről nevezetes, ugyanis óvárosa miatt is turisták százezrei látogatnak el ide évente. Bár a brutalizmus Angliából indult útjára az ötvenes években, mégis sokan inkább a szovjet érával azonosítják. Ennek talán az lehet az oka, hogy a posztkommunista országok látképét jellemzően monumentális, nyersbeton épületek uralják.
Korunkra és a posztmodernre egyaránt jellemző az átláthatatlanság, a nagy narratívák tagadása, a pluralizmus. Ezzel szemben a modernitás jelmondatai a transzparencia, a megismerhetőség és az egyetemes igazság, amibe a brutalizmus pontosan beleillik. A sűrű ornamentiákák időszakát követően radikálisan szakít mindennel, ami nem a funkciót szolgálja, mottója a nyers őszinteség.
A Szállítmányozási és Közúti Minisztérium egykori épülete | G. Chakhava és Z. Jalaghania, 1976
Talán a város legismertebb brutalista épülete ez, amely jelenleg a Bank Of Georgia-nak ad otthont. Az épület a Tetris nevű játékot juttathatja eszünkbe kiálló konzoljaival, melyekről nagyszerű kilátás nyílik a Kura folyóra.
Szertartások Palotája | V. Jorbenadze és V. Orbeladze, 1984
A palota, amint nevéből is kiderül, elsősorban esküvőknek ad otthont. Ennek értelmében megjelenésében a tervezők tradicionális vallásos elemeket ötvöztek brutalista jegyekkel. Érdekessége, hogy az épület alaprajzában és egész kinézetében rengeteg erotikus szimbólumot rejtettek el.
Régi Archeológiai Múzeum | Sh. Kavlashvili és Sh. Gvanceladze, 1988
Az épület a modernizmus és a hagyományos grúz építészet különös találkozása. A múzeum gyűjteménye hatezer éves örökséget ölelt fel fénykorában, azonban ma már nem látogatható, csak kívülről nézhető meg.
Nutsubidze Plato | O. Kalandarishvili and G. Potskhisvili, 1976
A három épület elsősorban az őket összekötő függőfolyósókról híres, a helyszín az elmúlt években a brutalizmus szerelmeseinek szinte zarándokhelyévé vált. Mindez annak ellenére történt, hogy ez legkevésbé sem szerepelt a tervezők céljai között, ugyanis az épületeket ma is lakják.
Grúzia Krónikája | Zurab Konstantines dze Tsereteli, 1985
A Tbiliszi Stonehenge-ként is emlegetett emlékmű sorozatunk egy ellentmondásos példája. Az oszlopokon található domborművek Grúzia és a kereszténység hőstörténetét mesélik el. A gazag díszítések ellenére is legtöbbször a brutalista építmények közé sorolják.
Forrás: mywanderlust, comradekiev, georgianholydays, totallylost, jgf.works, calvertjournal, alexschoelcher, sailingstonetravel, adamxphotos,
Képek: Roberto Conte, Stefano Perego, Darmon Richter, Alex Schoelcher